301 Yonlendirmesi

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote

301 yönlendirmesi sayfalar arasında yönlendirme yapılmasını sağlayan bir komuttur. Aslında günümüzde amacından farklı olarak cezalı sitelerin yönlendirilmesinde kullanılmakta olup, domainler bu sayede yeni konumlarına yönlendirilmektedir. Bugünkü yazımızda 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunu inceleyerek, site sahiplerine yardımcı olmaya çalışacağız.

301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi erişilemeyen bağlantıları, doğru bağlantı konumlarına yönlendirilmede kullanılmaktadır. Ayrıca bir sitenin yeni bir alan adına taşınmasında kullanılmaktadır. 301 yönlendirmesi 2 farklı sitenin birleştirilmesinde de kullanılmaktadır. Fakat bu yönlendirme türü günümüzde arama motorları tarafından cezalandırılan sitelerde uygulanmaktadır. Bu özellik sayesinde cezalı sitedeki veriler yeni açılan siteye yönlendirilebilir ve cezalı site farklı bir domain üzerinden kullanılabilir. 301 yönlendirmesi doğru yapılmadığında çok zararlı olabilmekte ve istenilen verimin kaybolmasına neden olabilmektedir.

Hangi 301 Yönlendirme Çeşidi Kullanılmalıdır?

WordPress üzerinden bir site oluşturmak istiyor ya da oluşturuyorsanız Htaccess yönlendirmesini kullanmanız gayet mantıklı olacaktır. Site sahipleri de en çok bu yönlendirme çeşidini tercih etmektedir. Bu yönlendirme çeşidini nasıl kullanacağınızı adım adım anlatarak yazımıza devam edelim.

Htaccess Yönlendirmesi Nasıl Kullanılır?

Htaccess yönlendirmesini kullanmak için öncelikle sitenizin FTP hesabına girmeli ve public_html klasörünü açmalısınız. Ardından bu klasörde bulunan .htaccess txt dosyasını bulmalı ve düzenleme işlemine başlamanız gerekmektedir. Bu düzenleme için 301 yönlendirme kodlarından yararlanmanız gerekmekte olup, aşağıda verdiğimiz örnekleri kullanabilirsiniz. Bu kodları kullanarak istediğiniz herhangi bir yönlendirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

[syntax type=”html|php|js|css”]Options +FollowSymlinks

RewriteEngine on

ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?jengal . com$ [NC]

ReWriteRule ^(.*)$ yenijengal . com  [R=301,L][/syntax]

Diğer türlü 301 yönlendirmeleri:

PHP 301 Yönlendirme

[syntax type=”html|php|js|css”]<?

Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );

Header( “Location:yenijengal . com” );

?>[/syntax]

 

HTML 301 Yönlendirmesi

[syntax type=”html|php|js|css”]<html>

<head>

<meta http-equiv=”refresh” content=”0; url=https:// jengal . com gibi“>

</head>

</html>[/syntax]

CGI Perl İle 301 Yönlendirme

[syntax type=”html|php|js|css”]$q = new CGI;

print $q->redirect(“jengal . com“);[/syntax]

301 Yönlendirmesi nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Görsellerde SEO Uyumu Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde görsellerde seo uyumu ve resimlere seo uygulamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir