404 Hata Sayfasi Nedir Nasil Olusturulur

404 Hata Sayfası Nedir, Nasıl Oluşturulur?

404 Hata Sayfası Nedir, Nasıl Oluşturulur?
5 (100%) 1 vote

Ziyaretçiler tarafından yanlış URL girildiğinde ya da silinmiş bir index karşılarına çıktığında 404 hata sayfası açılması gerekmektedir. Tabi bu sayfanın açılabilmesi için de öncelikle oluşturulması gerekir. Ziyaretçiler bu sayfa sayesinde aradıkları içeriğin bu sayfada olmadığını anlarlar. Bu yazımızda 404 hata sayfası nasıl oluşturulur konusunu işleyerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

404 Hata Sayfası Oluşturma

404 hata sayfasını özel olarak oluşturabilmeniz için sunucu yetkinizin olması gerekmektedir. Sunucu yetkiniz yoksa özel 404 hata sayfası oluşturamazsınız. Sunucu yetkinizin olduğunu düşünerek anlatacak olursak, 404 hata sayfasında dikkat edilecek ilk husus yönlendirici alanların bulunmasıdır. Ayrıca bu sayfaya açıklayıcı bir metinde yerleştirmelisiniz. Bu sayfa HTML olarak hazırlanabilir ve içeriği de isteğe göre düzenlenebilir.

404 Hata Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Bu sayfayı oluşturmak için ilk yapılması gereken sitenizin ftp bilgilerine ulaşmaktır. Ftp bilgilerine ulaştıktan sonra public_html klasörüne girmeli ve yeni dosya sekmesine tıklamalısınız. Yeni dosyanın ismini 404.html olarak girmeli ve dosyayı oluşturmalısınız.

404 Hata Sayfasının İçeriği Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak bu sayfayı kendiniz kodlamalı ve ziyaretçinin aradığı içeriğin bu sayfada olmadığını belirten bir metin yazmalısınız. Bu sayfaya bir arama kutusu ekleyerek ziyaretçinin tekrar arama yapabilmesini sağlamalısınız. Ardından içerik yönlendirmesi kullanarak benzer konuları ziyaretçiye sunmalı ve bulamadığı içerik yerine seçenekler sunmalısınız. Ayrıca 404 hata sayfasını tek bir ayrı sayfa olarak sunmayınız. Sayfaya header, alt alan ve sidebar eklemelisiniz. Bu sayfaya sitenizin logosunu da eklemeyi unutmayınız. Çünkü sitenize kırık bir link sonucunda ulaşmış olabilir. Son olarak ziyaretçilere kandırmak için yapılan yönlendirmelere başvurmayın. İçerik sitenizde bulunmuyorsa bunu gösteren bir içerik yazın ve sayfada bunu belirtin. Hata göstermek yerine başka bir içeriğe yönlendirme yapmak etik bir davranış olmayacaktır. 404 hata sayfası her sitenin ihtiyacı olan bir sayfadır ve mutlaka hazırlanmalıdır.

404 hata sayfası nedir, nasıl oluşturulur konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Responsive Tasarım Nedir? SEO Üzerinde Etkileri Var mıdır? başlıklı makalemizde mobil uyumluluk ve responsive tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir