Adobe Illustrator Arayüz

Adobe Illustrator Nedir?

Adobe Illustrator Nedir?
5 (100%) 3 votes

Adobe Illustrator, Adobe firmasının ilk olarak Apple Macintosh için tasarladığı ardından Windows’a uyarladığı vektörel tabanlı grafik tasarım programıdır. Günümüzde çoğu profesyonel işlerini kolayca ve kaliteli şekilde halletmek amacıyla Illustrator’u kullanmaktadır.

Adobe Illustrator Nedir

 

Adobe Illustrator Tarihçesi

 

Grafik tasarımın önem arz eden programlarından birisi olan Illustrator, Adobe firmasının ilk olarak 1987 yılında Apple’ın Macintosh’u için yayınlanan vektörel çizim yazılımıdır.

Programlama dili olarak C++ tercih edilmiş olup, sağladığı kolaylıklar ile tasarımcıların gözdesi olmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra çizim özellikleri ile ön plana çıkan yazılım olan Illustrator’ün kıyasıya mücadele ettiği rakibi Macromedia şirketinin geliştirdiği Freehand programıdır. Tabii ki Adobe, 2005 yılında Macromedia’yı satın alma adımlarını atınca profesyoneller, Adobe’nin Freehand’ı geliştirmeyeceğini düşünüp hızlı bir şekilde Illustrator’a yönlenmeye başlamıştır.

Adobe Illustrator’un hem Windows sürümü hem de Mac OS sürümü bulunmakta ve Adobe Creative Suite p

aketiyle kullanıcılara sunmaktadır. Söz konusu paketin içerisinde yer alan Photoshop, Acrobat Prefessional, InDesign programları Illustrator ile muhteşem bir uyum içerisinde çalışır. Sanal dünyada AI veya Ai biçimli dosyalara denk gelindiğinde bu dosya biçiminin Adobe Illustrator’ün ön tanımlı kayıt biçimi olduğu bilinmelidir. Bu bağlamda Adobe Illustrator, dokuzuncu sürümünü piyasaya sürdükten sonra köklü bir değişime adım attı. EPS tabanlı eski yapıdan kurtulup, PDF tabanlı daha modern yapıya geçmiştir.

Adobe Illustrator arayüz

EPS Nedir: Encapsulated PostScript’in kısaltılmışıdır. Türlü baskı teknolojilerinde ve yazıcılarda kullanılan grafik görüntüleme biçimlerinden bir tanesidir.

PDF Nedir: Portable Document Format (Taşınabilir Belge Biçimi) yani kısaltılmış adı ile PDF, çeşitli platformlar arasında yazdırılabilir ve taşınabilir belgeler oluşturmak vesilesiyle üretilmiştir.

 

Adobe Illustrator Kullanım Alanları

Illustrator’de hazırlanan bir tasarım her ne kadar yeniden boyutlandırılsa bile asla piksel kaybı yaşanmamaktadır.

Piksel: Dijital ortamda gösterilen görüntünün en ufak birimine verilen terimdir. Pikseller genel olarak kare şeklinde sayısız pikselin yan yana gelmesi ile görüntüyü oluşturur.

Adobe Photoshop piksel tabanlı olduğu için profesyoneller tarafından pek rağbet gösterilmemektedir. Profesyonel anlamda kaliteli işlerin çıkarılması için Illustrator vazgeçilmez bir yazılımdır. Vektörel tabanlı çalışan Adobe Illustrator şu amaçlarla kullanılabilir;

  • Logo tasarımı
  • Web Tasarımı
  • Kartvizit
  • Kitap
  • Dergi
  • Afiş
  • Antetli kâğıt
  • Zarf
  • Karakter tasarımları vb.

Adobe Illustrator Kullanmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Adobe Illustrator dersleri

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlara sunulan velinimetler bolca mevcut. İnternet âleminde ücretsiz Illustrator derslerini izleyebilir ya da size gerekli eğitimleri verebilecek olan kurslara belirli miktarda ücret ödeyerek Illustrator’e hâkim olabilirsiniz. Üstelik bu kurslar internette cüzi miktara satılmaktadır. Şayet gerçekten bu programı kullanmak istiyorsanız iş kendinizde bitiyor. Bu biraz kendinizi ne kadar geliştirdiğinize ne kadar sabırlı olmanıza bağlı bir etken. Grafik tasarımcılığa profesyonel adım atmak için ilk öncelikle altyapınızın sağlam olması gerekmekte. Çünkü bu iş bir binanın temeli gibidir. Temel ne kadar özensiz olursa yıkılma tehlikesi o kadar büyük olur.

Adobe Illustrator Nasıl İndirilir?

 

illustrator nasıl indirilir

 

Illustrator yazılımını indirmek için öncelikle Adobe’nin resmi sitesine giderek Creative Cloud’u (CC) bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Gerekli kayıt işlemlerini (ad, soyad, e-mail) tamamladıktan sonra Adobe’nin kullanıcılara sunduğu tüm programları indirebilirsiniz buna Illustrator’de dâhil.

Illustrator’u resmi olarak bilgisayarınıza kurduğunda Adobe herkese 7 günlük deneme hakkı sunar. İnternet ortamında bu programın Crack halini bulabilirsiniz fakat bu yöntem önerilmeyenler arasındadır.

 

Adobe Illustrator Fiyatı Ne Kadar?

 

illustrator ne kadar

 

Adobe çeşitli planlamalar ile ücretlendirme yapar. Örnek vermek gerekirse,

Tek Uygulama: Illustrator CC programına aylık 112 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Creative Cloud Tüm Uygulamalar: Bu plan sizlere %40 oranında tasarruf vaat etmektedir. Normal fiyatı ise aylık 282 TL’dir

Öğrenciler ve Öğretmenler: Adobe’nin eğitime destek vermesi firmayı daha çok sevilen konuma getirmiştir bu sebeple öğrencilere ve öğretmenlere aylık 106 TL’lik ücretlendirme yapılır.

İşletmeler: İşletme hesaplarına 425 TL olarak sunulur.

Adobe’un geliştirmiş olduğu yazılımları için bazı aylarda indirim fırsatları oluyor yani büyük oranda tasarruf etmeniz sizin elinizde.

 

Illustrator Kullanarak İş Hayatına Atılmak

 

illustrator kullanmak

 

Illustrator programına gerçekten hâkim vaziyete geldiyseniz bu grafik tasarım sektöründe fazlasıyla rağbet göreceğiniz anlamına gelecektir. Yapacağınız şeyler ihtiyaçta olan çizimleri bilgisayar ortamında gerçekleştirmek. Eğer yeniliklere açık, hayal gücünüz geniş, yaratımcı ekip çalışmasına uyum sağlayabiliyorsanız kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

 

Adobe Illustrator Araç Paneli

 

illustrator araç paneli

 

Adobe Illustrator yazılımında haşır neşir olacağınız birtakım araçlar vardır. Özellikle tasarım yaparken bolca kullanacağınız hatta kullanma mecburiyetinde olduğunuz bu araçlar ciddi manada önem arz etmektedir.

Selection – Seçim Aracı (V) : Tüm nesneleri seçmeye, taşımaya ve dönüştürmeye yarar.

Direct Selection –  Doğrudan Seçim Aracı (A) : Nesneleri bağlantı noktaları ve bölümlerine göre seçim yapar ve yeniden şekillendirir.

Magic Wand – Sihirli Değnek Aracı (Y) : Renk ve opaklık özelliklerine göre belirli nesneyi seçer.

Lasso – Kement Aracı (Q) : Noktaları ve kısımları çizerek seçmeyi sağlar.

Pen – Kalem Aracı (P) : Bu araç ile çizgiler ve yollar çizebilirsiniz.

Type – Yazı Aracı (T) : Kompozisyonunuzun üzerinde yazı yazmanızı sağlar.

Line Segment – Çizgi Parçası Aracı  (\) : İstediğiniz açıda ayrı düz çizgiler çizer.

Rectangle – Dikdörtgen Aracı (M) : Çalışmanızın üzerinde dikdörtgen oluşturur.

Paintbrush – Boya Fırçası Aracı (B) : Boyama işlemlerinizin tümünü bu araç sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Pencil – Kalem Aracı (N) : Serbest yollar çizer.

Blob Brush – Kabarcık Fırçası (Shift+B) : Serbest çizilmiş yolları tekrar şekillendirir.

Eraser – Silgi Aracı (Shift+E) : İstemediğiniz / yanlış yaptığınız bir bölgeyi kolaylıkla siler.

Rotate – Döndürme Aracı (R) : Çalışmanızı uyum içerisinde çeşitli açılara döndürmeye yarar.

Scale – Ölçek Aracı (S) : Çalışmanızda yer alan bir öğeyi yeniden ölçeklendirir.

Width – Genişlik Aracı (Shift+W) : Çalışmanızda yer alan bir öğenin genişliğini değiştirir.

Free Transform – Serbest Dönüştürme Aracı (E) : Döndürür, ölçeklendirir ve yapılan işlemlerin nesnelere etkilenmesini sağlar.

Shape Builder – Şekil Oluşturucu Aracı (Shift+M) : Nesneleri birleştirir.

Perspective Grid – Perspektif Izgarası Aracı (Shift+P) : Koyduğunuz bir objeyi 3 ayrı bölgeden perspektif oluşturmanıza yarar.

Mesh – Kafes Aracı (U) : Çok renkli kafes nesneleri oluşturur ve bunları düzenler.

Graident – Degrade Aracı (G) : Objenizin üzerinde uygulanan degradenin pozisyonunu, uzunluğunu ve açısını değiştirir.

Eyedropper – Damlalık Aracı (I) : Çalışma üzerinde yer alan herhangi bir rengi seçer.

Blend – Karışım Aracı (W) : Nesneler arasında şekil ve renk karışımları oluşturur

 

Illustrator Nasıl Türkçe ‘ye Çevrilir?

 

illustrator Türkçeye çevirme

 

Adobe’un Creative Cloud programını kullanarak Illustrator son sürümünü indirdiyseniz program manuel olarak Türkçe dilinde gelmektedir. Çoğu kişi İngilizce program kullanmak istemediği için dil çevirisine gidiyor fakat yazılımı İngilizce olarak kullanmanız size bir sürü avantaj sağlayacaktır. Gerek internette yer alan makaleler ve nasıl yapılır? Videoları İngilizce yapıldığı için programda vakit öldürmemiş olursunuz. Yine de program size İngilizce olarak geldiyse ve siz bunu Türkçe ‘ye çevirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Yöntem 1: Uygulamayı indirmeden önce Creative Cloud’dan dil tercihi yapabilirsiniz.

Yöntem 2: C:\Program Files\Adobe\Adobe Illustrator CC (64 Bit)\Support Files\Contents\Windows\AMT yolunu takip ediyorsunuz ardından application.xml dosyasını notepad ile açıp en son satıra indiğinizde <Data key=”installedLanguages”>tr_TR, en_GB</Data> <Data key=”driverLEID”>Illustrator-CS7*Win-GM</Data> satırının altına <Data key=”installedLanguages”>tr_TR, en_GB</Data> yazıp kaydedin.

Bir önceki yazımız olan En İyi WordPress Temaları başlıklı makalemizde en iyi wordpress temaları ve ücretsiz wordpress temaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir