Adobe-photoshop-kullanım-alanları

Adobe Photoshop Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Adobe Photoshop Hangi Alanlarda Kullanılır ?
5 (100%) 1 vote

Adobe Photoshop’un Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve görsel düzenleme programı Photoshop, yine dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe tarafından satılmaktadır. Adobe Photoshop görsel düzenleme programı, günümüzde bilgisayar, baskı ve medya sektörlerinde faaliyet gösteren kişi ve kurumlar için vazgeçilmez bir programdır.

Henüz daha internet ve bilgisayar kullanımı yaygın hale gelmemişken, görsel tasarım ve reklamcılık alanlarında insanlar el çizimleri yoluyla görseller oluşturmaktaydı. Sonra ki yıllarda gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde insanlar görsel düzenleme konusunda bilgisayarlardan yardım almaya başladı.

Yirmi birinci yüz yılın başlarında yaygınlaşan bilgisayar teknolojileri sayesinde, yazılım firmaları da yaygınlaşmaya başladı. Böylece büyük bir yazılım ve donanım pazarı oluşmaya başladı. Bu pazarın yediden yetmişe herkesi etkilemesi sadece birkaç yıl sürecek ve ardından büyük bir dijital çağ başlayacaktı.

adobe-photoshop-kullanım

Dijital Çağın İhtiyaçlarına Kulak Verin

Dijital çağın başlamasıyla önce dünyanın gelişmiş Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya gibi ülkelerinde daha sonra da ülkemizde yazılım ve donanım tabanlı bir ticaret oluşmaya başladı. Bu ticaretin başlamasıyla, dijital ticaret araçları olan web yazılım, görsel tasarım ve bilgisayar mühendisliği gibi alanlar gelişmeye başladı.

Gelişime ayak uydurabilmek isteyen kişiler bu araçları kullanmayı öğrenmeye ve bu konular üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. Bu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda Photoshop gibi gelişmiş tasarım araçları üretildi ve bu araçlar sayesinde hem yazılım alanında hem de Photoshop’un kullanılabildiği bütün alanlarda hızlı bir gelişim başlamış oldu.

Photoshop’un katkısıyla gelişmeye başlayan alanları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Photoshop’tan En Fazla Yararlanılan İş Alanları

  1. Televizyonculuk
  2. Fotoğrafçılık
  3. Gazetecilik
  4. Internet siteleri
  5. Moda tasarım
  6. Reklamcılık

Televizyonculuk

İlk televizyon yayınları geçtiğimiz yüz yılın ilk yarısında yapılmaya başlandı. Televizyonların yaygınlaşması ve renklenmesi süreci yaklaşık otuz yıl kadar sürdü. Ardından doksanlı yıllarda bilgisayarlı televizyon yayıncılığı başladı ve artık televizyonculuk çok büyük bir iş alanı haline geldi.

Televizyonculuk demek görselliğin ön planda olması demektir. Televizyon için oluşturulan içeriklerin hepsinde bir düzen ve ahenk olması gerekmektedir. Gerek dekor renkleri arasında gerekse kamera karşısında olan kişiler arasında göze güzel gelecek bir uyumun yakalanması kaçınılmazdır. Bunun dışında programların tanıtımları için kullanılan görsel içerikler de oldukça önemlidir.

Aşağıda gördüğünüz Amerika’da yayınlanan bir şov programının görselidir. Bu görselde programın sunucusunun ve programın logosunun görsellerinin Photoshop ile bir araya getirildiğini görebilirsiniz. Afiş tasarım olarak da kullanılabilen bu görsel tasarım, tasarımcısı tarafından dijital araçlar kullanılarak oluşturulmuştur.

adobe-photoshop_1

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık profesyonel olarak para kazanılmak amacıyla dünyanın farklı yerlerinde yapılan bir meslektir. Bu mesleğin birçok hassas noktası ve kendince zorluğu bulunmaktadır.

adobe-photoshop_2

Fotoğrafçılar da Photoshop programlarını kullanmak durumunda olan mesleklerdendir. Bu mesleğin esası hiçbir düzenlemeye ihtiyaç duyamayan kareler yakalamak olsa da zaman zaman fotoğrafçılar göze daha güzel gelmesi için fotoğraflarını Photoshop programlarıyla düzenlemektedir.

Stüdyo fotoğrafçılığının yanında, doğa, spor, magazin gibi alanlarda da çalışabilen fotoğrafçılar, dijital dünyaya ayak uydurmak için bu programları bilmeleri gerekmektedir.

Gazetecilik

Diğer adıyla basın dünyasında en çok kullanılan bilgisayar programlarından biri Photoshop programıdır. Günümüzde yazılı ve çevirimiçi olarak ikiye ayrılan basın sektörünün vazgeçilmez programı Photoshoptur. Bu program basılı gazete ve dergilerin yanı sıra aynı gazete ve dergilerin internet sitelerinde de kullanılmaktadır.

adobe-photoshop_3

Gazete haberlerinin en büyük ögesi olan görseller çoğu zaman Adobe Photoshop ve benzeri görsel düzenleme programlarıyla düzenlenmektedir. Ayrıca çevirimiçi medya organlarının kullandığı haber tanıtım görselleri ve haber içi görsellerde bu programla oluşturulup, düzenlenmektedir.

İnternet Siteleri

İnternet sitelerinin vazgeçilmez bir parçası olan görseller tamamen Adobe Photoshop ve benzeri programlarla oluşturulmaktadır.

adobe-photoshop_4

Haber siteleri, ekonomi siteleri, eğlence siteleri, film ve dizi siteleri ve e-ticaret siteleri oluşturdukları bütün görsellerde bu programı kullanarak sitelerine iyi bir görsellik kazandırmaya çalışırlar. Özellikle görselliğin ön planda olduğu moda tasarım siteleri ve e-ticaret siteleri görsellerini Photoshop ile düzenlemektedir.

Moda Tasarım

Günlük olarak kullandığımız kıyafetlerden, özel tasarım kıyafetlere kadar birçok tasarımı Adobe Photoshop ile düzenlemek mümkündür.

adobe-photoshop_5

Bu özelliği yıllardır kullanılan program çok ünlü tasarımcılar ve markalar tarafından tercih edilmektedir. Eğer iyi bir tasarımcı olmak istiyorsanız Photoshop görsel düzenleme programını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

Reklamcılık

Belki de günümüzde bu program ile en çok para kazanılan alan reklamcılık alanıdır. Basılı, dijital ve çevirim içi medyalarda kullanılan bütün görselleri reklamcılar oluşturmaktadır.

adobe-photoshop_6

Afiş, logo, amblem, el ilanları, kitap ayraçları, kitap kapakları, bannerlar, sosyal medya mecraları için kullanılan reklam görselleri ve benzeri yüzlerce reklam amaçlı görseli Photoshop kullanarak hazırlamak mümkün. Reklamcılık alanında çalışan grafik tasarımcılar çoğunlukla bu işlerini yaparken Adobe Photoshop programını kullanmaktadır.

Ayrıca iyi bir grafik tasarımcı Photoshop kullanarak hayal gücünü dijital dünyaya aktarabilmelidir. Bunun için Photoshop programını gerçekten sınırları zorlayacak kadar iyi kullanabilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Illustrator ile Karakter Oluşturma Dersi başlıklı makalemizde illustrator çizim yapma, Illustrator Dersleri ve illustrator karakter olusturma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir