Arama Motorlari

Arama Motorları Sitenizi Nasıl Daha Hızlı Tarayabilir?

Arama Motorları Sitenizi Nasıl Daha Hızlı Tarayabilir?
5 (100%) 1 vote

Arama motorları sitenizde tarama yaparken sizin sitenizin bağlantı hızına bağlı olarak hareket ederler. Yavaş açılan bir internet sitesini gezmek nasıl bizler için bir sorun teşkil ediyorsa aynı şey arama motorları içinde geçerlidir. İyi bir SEO yakalamak istiyorsanız sitenizin taranması ve hızlı bir şekilde indekslenmesi oldukça önemlidir.

Arama Motoru İndekslemeleri Neden Önemlidir?

Arama motorları belirli aralıklarla sitenizi tarayarak indeksleme yaparlar. Bu taramalar gecikirse ya da sitenizden kaynaklanan sorunlar nedeniyle gerçekleştirilemezse oluşturduğunuz yeni içerikler, yazdığınız yeni yazılar arama motoru aramalarında çıkmaz. Arama motorundan arama yapan bir kişi sizin paylaştığınız içeriğe ulaşamaz. Bu durumda emek verdiğiniz onca içeriğin bulunmamasına sitenize hit getirmemesi neden olarak zamanınızı boşa harcamanıza neden olabilir. Ayrıca arama motorları botlarının sitenizde birkaç defa sorun yaşaması halinde daha uzun aralıklarla sitenize uğrayacağını da unutmamalısınız.

Arama Motorlarında Sunucu Tabanlı Performansı Arttırma

Sunucu hard disk tepki süreniz yeterince iyi değilse siteniz gelen taleplere daha geç cevap verecektir. Tepki süresi azaldıkça sunucunuzdan hata alınma ihtimali de artacaktır. Paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız sunucunuzun izin verdiği bir işlem sayısı vardır ve aynı anda talep edilen işlemler bu işlem sayısını geçemez. Sunucu performansınızı arttırmak istiyorsanız cache sitemlerinizdeki sonuçları ve dosyalarını temizlemelisiniz. Aksi takdirde paylaşımlarınızı ve yorumları anında göremeyebilirsiniz.

Arama Motorları Taramasını Hızlandırmak İçin GZİP Sunucu Yapılandırma

Cpanel üzerinden gzip ayarlarını açabilir html sayfa boyutlarını düşürebilirsiniz. Örneğin 500kb boyutundaki bir sayfayı 50kb boyuta düşürebilirsiniz.

Arama Motorları Yol Gösteren “robot.txt”

 Sitenize giren arama motorları robotlarını yönlendiren robot.txt, robotların gereksiz sayfalarda oyalanmasını engelleyerek hızlı bir tarama yapılmasını sağlar. Örneğin sitenizde bulunan admin, tema ve sistem klasörlerinin taranmasını robot.txt sayesinde engelleyebilirsiniz. Sitenizin puplic_html klasörünün root kısmına robot.txt dosyasını ekleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Arama motorları sitenizi nasıl daha hızlı tarayabilir konumuzda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arama Motorlarında Öne Çıkmanın Önemi başlıklı makalemizde arama motorlarında öne çıkmak ve Güncel Konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir