Arama Motorlarinda Basarili Olmak

Arama Motorlarında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Arama Motorlarında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler
5 (100%) 1 vote

Arama Motorlarında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Arama motorlarında başarılı olmak istiyorsanız 3 hususa dikkat etmek zorundasınız. Bu hususlar:

  1. Site içi SEO
  2. Site Dışı SEO
  3. Zararlı İşlemler

Arama Motorlarında Başarılı Olmak İçin Site içi SEO Nasıl Olmalıdır?

Site içi SEO’nuzun başarılı olabilmesi için tüm içerikleriniz kaliteli ve özgün olmak zorundadır. İçeriklerde etkili anahtar kelimeler kullanılmalı ve konuların güncel olmasına dikkat edilmelidir. İçeriğinizin uzunluğu da oldukça önemlidir. Yazılarınızın 300 kelimenin altında olmaması önerilir. Yazılarınızda resimlere ve videolara yer vermenizde önemli bir artı olacaktır. Arama motorları sitenizi hızlı bir şekilde tarayabilmeli ve site haritasına ulaşabilmelidir. Arama motorlarına yardımcı olmak istiyorsanız mutlaka site haritası oluşturmalısınız. Ayrıca siteniz mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde arama motorları sitenizi arka sıralara atacaktır. Ziyaretçilerinize hızlı ve güvenilir bir bağlantı sunmanızda yararınıza olacaktır. Yazılarınızda konu başlıkları içerik ile uyumlu olmalı ve meta taglar konu içeriğini yansıtmalıdır. Oluşturduğunuz başlıklarda H1, H2, H3 uyumuna da dikkat etmelisiniz.

Arama Motorlarında Başarılı Olmak İçin Site dışı SEO Nasıl Olmalıdır?

Site dışı SEO oluşturmada konularınızın ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenizi ziyaret edenler hemen çıkmamalı, vakit geçirmelidir. Arama motorları hemen çıkma oranına da dikkat etmektedirler. Paylaşımlarınız uzman kişiler tarafından yapılmalı, editör ya da içerik yazarlarınız profesyonel olmalıdır. Ayrıca site adınız yani domaininiz uzun süredir aktif olmalıdır. Site dışı SEO oluşturmada backlink kullanımının önemini önceki yazılarımızda incelemiştik. Kullandığınız backlinkler PR değer yüksek sitelerden ve kalıcı olmalıdır. Backlink verdiğiniz site sizin sitenizle aynı konuda olmalı ve etkili anahtar kelimeler üzerinden backlink verilmelidir. Sitenizin dış SEO’sunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sosyal medyada tanınır hale gelmiş olmasıdır. Günümüz internet ortamında sosyal medyanın etkisi yadsınamayacak kadar etkilidir.

Arama Motorlarında Başarıyı Düşüren Zararlı İşlemler

Arama motorları tarafından arka plana itilmek istemiyorsanız içeriğiniz zayıf olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca oluşturduğunuz sayfalar birbirinin aynı olmamalı, farklı içerikler barındırmalıdır. Aşırı kelime kullanımından kaçınmalısınız. Bazı site yöneticileri sitelerinin rahat bulunması için aşırı anahtar kelime kullanımına kaçmaktadır. Arama motorlarını bu durumun farkına vararak sitenizin bulunmasını engelleyebilir. Çok fazla reklama yer vermek de arama motorları tarafından ön sıralara çıkarılmanızı engelleyebilir. Son olarak arama motorlarında başarılı olmak istiyorsanız backlink spamı yapmaktan da kaçınmalısınız.

Arama motorlarında başarılı olmak için yapılması gerekenler konumuzda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Gibi Getir Nasıl Yapılır, Neden Kullanılır? başlıklı makalemizde Google gibi getir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir