Bir Kelime Internette Ne Kadar Aranıyor Bulma?

Aranma Hacmi Nasıl Bulunur?

Aranma Hacmi Nasıl Bulunur?
5 (100%) 1 vote

Google’da bir kelimenin ne kadar arandığı nasıl öğrenilir? İşte sizlere tamemen ücretsiz araçlar sayesinde bir kelimenin Google’da aylık ne kadar arandığını göstereceğim.

Google Aramaları’ndan trafiğinizi katlamak ve görünürlüğünüzü arttırmak için, yeni içerikler ya da yeni sayfalar oluşturmanız gerekebilir. İster herhangi bir sektörde bir e-ticaret sitesine sahip olun ister de kendinize ait bir blog siteniz olsun. Sürekli olarak yoğun hite sahip olmak istiyorsanız bunu sağlamanızın bir yolu da google aramalarında gözükmek.

Bir kelimenin Google'da ne kadar arandığını bulma

İş Google aranmalarında gözükmekle bitmiyor tabi ki, öncelikle bu anahtar kelimede kaçıncı sırada yer aldığına ve daha önemlisi size olan getirisine bakmalısınız. Düşük ve etkisiz anahtar kelimelerde sıralama almanız size trafik anlamında pek birşey katmaz.

Bununla ilgili olarak yoğun bir anahtar kelime research (Araştırma) yapmalı, güzel bir veri grubu oluşturduktan sonra bu kelimeleri filtrelemelisiniz.

Ancak unutmamalısınız ki, yüksek aranmaya sahip olan kelimelerde yer almak sandığınız kadar kolay olmayabiliyor. Bazı anahtar kelimelerin zorluğu çok düşük olabiliyorken bazı anahtar kelimelerde ilk 10 sayfa içerisinde yer alamayabiliyorsunuz.

Elbette bunu sağlamak için çeşitli SEO yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin Backlink alarak sitenizi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz. İşin Link inşası kısmından ziyade bu makalemizde Aranma Hacmi Nasıl bulunur? Bundan bahsedeceğim.

İlk olarak kullanabileceğiniz ücretsiz araçların tanıtımı ve sonrasında kullanımı ile makaleye vücut buldurmak istiyorum. Makale’de bazı araçlar tamamen ücretsiz olurken, bazılarınında kullanımı sorgu sayısı ile sınırlandırılmıştır.

  • Google Trends
  • Google Adwords Keyword Planner
  • Neilpatel Ubersuggest
  • KWFinder
  • Keywordstool.io

Yukarıda bahsettiğim araçların bazılarının bi kısmı ücretsizken bazılarının ise kullanımı tamamen ücretsizdir.

Google Trends: Bu Araç Google Tarafından ücretsiz olarak sunulur. Fakat, işleyişi diğer araçlardan biraz daha farklı olmasına karşın bu aracın doğru kullanımı karşısında oluşabilecek hit patlamasından biz sorumlu değiliz 🙂 Anlık olarak trend olan kelimeleri ve aranma sayısını ortalama olarak verir.

Bu araç sayesinde bir kaç saat önce trend olmaya başlamış bir haberi yayınladığınızda eğer sıralamada yer alırsanız ki bu çok büyük bir ihtimaldir, bu sayede konu popülerliğinin yüksek olmasından ve daha birçok site haberini yapmamışken siz yaparsanız yüksek derecede hit kazanabilirsiniz.

Örnek olarak, kendime ait olan bir sitede Google Trends’i takip ederek kazandığım hitin Google Search Console verileri aşağıdaki resimde yer alıyor. Site yeni ve otoriter olmamasından ötürü sonradan kelimede geriledi. Buna rağmen elde ettiği hit yabana atılacak gibi değil.

Google Trends ile Trafik Nasıl Kazanılır?

 

Google Adwords Keword Planner: Yine Google tarafından Reklamverenler için geliştirilmiş olan Adwords aracının bir alt aracıdır. Bu aracın asıl amacı, reklamverenlerin reklam bütçelerini ayarlaması ve reklam hacminin tespitini yapabilmesi için geliştirilmiştir.

Bu aracın kullanımı Google Trends’den farklı olarak kelimeye göredir. Günlük veya Aylık olarak popüler olan kelimeleri değil sorgulamak istediğiniz kelimenin reklam maliyeti ve aranma hacmi hakkında bilgi verir.

Bu aracı kullanabilmeniz için, daha önce yayınlanmış bir reklamın bulunması gerekebiliyor. Bu nedenle daha önce reklam yayınlamadığınız bir hesabınız var ise kredi kartınızı ekleyip 1₺’lik bir reklam oluşturun ve reklam onaylanmadan reklamı iptal edin.

Bu sayede herhangi bir reklam ücreti ödemeden bu aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu araç bizlere neler sunar?

  • Tıklama başı reklam maliyeti
  • Kelime Aranma hacmi ortalaması
  • Rekabet zorluk derecesi

 

Neilpatel Ubersuggest: Bu araç, tamamen ücretisz ve listedeki diğer araçlardan daha yararlı veriler sunan bir araçtır. Bu araç sayesinde konumsal olarak bir çok metriğe ulaşabilirsiniz.

Bu metrikte, Adwords keyword planner ve Google trends gibi aranma hacmine ulaşabilirsiniz. Diğer araçlardan farkı ise sıralamada yer alan siteler hakkında bilgiler de vermektedir. Site otoritesi, bağlantının sosyal medyada ne kadar paylaşıldığı gibi verilere bu araç sayesinde ulaşabilmeniz mümkündür.

Ücretsiz aranma sayısı bulma aracı

KWFinder: Bu araç neilpatel ile hemen hemen aynı verileri sunmasına karşın, kullanımı bir süre sonra ücretli üyelik istiyor. Fakat kısıtlı da olsa konumsal olarak araştırmaları bu araç ile yapabilirsiniz. Verileri Neilpatel ile karşılaştırıp bir yol haritası çizebilirsiniz.

Bu araç sayesinde elde edebileceğiniz bilgiler şu şekilde; Aranma hacmi, alan adı otoritesi, sayfa otoritesi …

Keywordtool.io: Bu araçta bir çok şey ücretli. Fakat anahtar kelime araştırması yaparken ücretsiz olarak (sınırlı) kullanabileceğiniz bir araç. Bu araçta ücretli olarak, aranma hacmi, tıklama başı maliyeti ve trendleşme yüzdesi gibi verilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Organik Trafik Nasıl Arttırılır? başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir