Backlink Nedir

Backlink Çalışmasının SEO İçin Önemi Nedir ?

Backlink Çalışmasının SEO İçin Önemi Nedir ?
5 (100%) 1 vote

Baclink Nedir ?

Bu yazımızda backlink nedir sorusunun cevabını arayacağız. Sitenizi Google gibi arama motorlarının kolaylıkla tarayıp aramalarda çıkarması için Google’ın da ipuçları paylaştığı bazı kriterlere göre düzenlemelisiniz. Bu düzenlemeler sadece sitenizin tasarımı ve kaynak kodlarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda sitenize bağlantı veren sitelerin hangi siteler olduğu da çok önemli. İşte bu bağlantılara Backlink deniliyor ve diğer sitelerin sizin sitenize referans olması anlamını taşıyor.

Backlink Kelime Anlamı Nedir ?

İngilizceden dilimize “geri bağlantı” şeklinde tercüme edebileceğimiz Backlink, kendi sitemizin başka sitelerden aldığı bağlantılara verilen isimdir. Bu bağlantılar, resim veya yazı gibi şekillerde olabilir. Ayrıca Backlink’ler Google gözünde Dofollow ve Nofollow diye ikiye ayrılır.

DoFollow ve Nofollow Nedir ?

DoFollow, bağlantınızı paylaşan sitenin bir nevi size kefil olmasıdır. Eskiden Dofollow ve Nofollow ayrımı yoktu, her bağlantı Dofollow biçiminde çalışırdı. Google, Backlink’leri ayırdı ve günümüz internetinin vazgeçilmez şablonuna şekil vermiş oldu.

DoFollow Örneği

<a href="https://www.jengal.com/" rel="dofollow">DoFollow Backlink Örneği</a>

Nofollow Nedir

NoFollow eğer bir link vermek isterseniz ve onun Google rankına fayda etmesini istemiyorsanız “NoFollow” tagı vermelisiniz. Günümüzde Google, DoFollow backlinkler kadar NoFollow backlinklere de önem vermektedir.

NoFollow Örneği

<a href="https://www.jengal.com/" rel="nofollow">NoFollow Backlink Örneği</a>

BackLink’in Faydaları

-Siteniz başka sitelerden referans aldığı için daha güvenli görünecektir.
-Siteniz Google sıralamasında üstlere doğru yol katedecektir.
-Sitenizin daha hızlı index almasında faydalı olur.

BackLink’in Zararları

-Yeni siteler için backlink alımı sitenizi cezaya düşürebilir.
-Sitelerin “NoFollow” linki vermesi sizi geriye düşürebilir.

En Faydalı Olabilecek Yollar

  • -Kesinlikle sosyal medyada hatrı sayılır kitlesi olan web sitelerine bağlantılarınızı paylaşın.
  • -Kısa süreli paylaşım platformlarından uzak durun.
  • -Gelişmiş blog sitelerinde bağlantılarınızı paylaşın.
  • -Türlü türlü aktivitelerle sitenizin adını duyurun.

SEO ve Backlink Çalışmalarının Faydaları Nelerdir ?

SEO bildiğiniz gibi sizi arama motorlarında üst sıralara ve konuyla daha alakalı sayfalara yönlendirmektedir. Bu nedenle günümüzde online olarak yaptığınız her şey için SEO size lazımdır. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız Backlink ve SEO kavramlarını kullanarak, kendi yönettiğiniz ticari veya ticari amacı olmayan sayfaların içeriklerini arama motorlarında üst sıralara çıkarabilir, emek harcayıp ürettiğiniz içeriklerin karşılık bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

e-ticaret ve seo

     SEO ile ticari işletmelerinizi kâra geçirin.

Bunu kendi başınıza yapmanız için, HTLM yazılım dili, diğer yazılım ve seo uzmanlarının kullandığı programları bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda sitenize içerik girmek için saatlerce SEO’ya uygun içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin hepsini yapmak günlerinizi ve aylarınızı alacaktır. Bu nedenle bizim gibi ajanslar, internet sayfalarını ve içeriklerini daha fazla insanın görmesini sağlamak amaçlı takımlar kurmaktadır. Bu takımlarda en yeni grafik, seo yazılım ve diğer yazılım programlarını kullanabilen uzmanlar yer almaktadır.

Bu uzmanlar sizin ihtiyaçlarınıza göre içerikler üreterek, bu içeriklerin arama motorlarında en üst seviyeye çıkmanısı sağlamaktadır. Örneğin bir film eleştiri sitesi, bahçe işleriyle ve aletleriyle alakalı ticari bir internet sitesi veya moda tasarım konularında çalışan bir siteniz olduğunu varsayalım. Konusu önemli olmaksızın istenilen alanda SEO ve diğer çalışmalar hakkında yardım almak için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde seo uyumlu tanıtım yazısı, seo uyumlu tanıtım yazısı nasıl yazılmalı ve tanıtım yazısı hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir