Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama Nedir ?
5 (100%) 1 vote

Dijital Pazarlama Nedir ve Dijital Pazarlama Neden Önemlidir ?

Dijital pazarlama nedir sorusunun cevabı bundan çok da uzak olmayan bir geçmişte cevaplandırılmıştır. Bu cevaba göre dijital pazarlama, çevirim içi bütün alanların geleneksel pazarlama ilkelerinin temellerine bağlı kalınarak, dijital ortamlarda bir bütün olarak ele alınmasıdır.

Bu açıklama bundan yaklaşık on beş yıl kadar önce yapıldı. Yapılan bu basit tanımlamanın ardından internet inanılmaz hızlı bir şekilde gelişmeye başladı ve bu tanım oldukça eksik ve eski bir tanım olarak işlevinin çoğunu kaybetti. Günümüzde dijital pazarlama nedir sorusunun cevabı artık tek bir tanım ile açıklanamayacak kadar genişlemiş durumdadır.

Öncelikle dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlamadan ayrılan yönlerini bir inceleyelim. Dijital ortamlar çok hızlı oluşturulan ve oluşturulduktan sonra çok çabuk bir şekilde kalabalıklaşabilen ve tüketilebilen ortamlardır. Son zamanlarda çevirim içi arama motorları, sosyal medya mecraları, mikro sözlükler ve benzeri internet siteleri bu pazarlama sisteminin üzerinde en çok çalıştığı alanlardır.

Yeni Dijital Pazarlama Araçları

dijital-pazarlama-nedir

Peki sosyal medya, arama motorları ve mikro bloglardan önce çevirim içi pazarlamacılar ne yapıyorlardı ? İlkel dijital pazarlama olarak anlatabileceğimiz bu dönemde işler e-posta ve faks gibi teknolojilerle sağlanıyordu. Bilgisayarların henüz dünyada yaygınlaşmadığı ve kişisel bilgisayar kullanımının yanında, kişisel internet kullanımınında oldukça düşük olduğu yıllarda pazarlamacılar mailing dediğimiz bir e-posta bildirimleri sistemi kullanıyordu. Daha sonra bu sistem eski önemini kaybetti ve artık eskisi kadar kullanılmayan bir sistem haline geldi.

Yeni internet düzeninde artık potansiyel müşterilere ulaşmak eskisinden çok daha kolay. Dijital ortamların birbirleri arasında yüksek rekabete girmesine sebep olan yeni dijital sistemler en çok kullanıcıların ve reklam verenlerin işine yaradı. Çünkü eskiden internetten bir ürün satın almak istediğiniz istediklerinizi bulmak, internet sitelerinin insafına kalmış durumdaydı. İlgili internet sitesi sizin aradığınız ürünleri size sunamıyorsa zamanın arama motorları sizin isteklerinize istenilen şekilde cevap veremiyordu.

Ancak şu an rekabet o kadar yüksek ki artık internet siteleri kullanıcılara ve potansiyel müşterilerine daha fazla seçenek sunabilmek adına milyonlarca liralık alt yapı yatırımları yapıyorlar. Google, Facebook, Yandex, Ekşisözlük, Twitter gibi alanında oldukça büyük bir pazar payına sahip bu şirketler hem kendileri için hem de onlar üzerinden kendi müşterilerine ulaşmak isteyen satıcılar için sürekli olarak sistemlerini yeniliyorlar.

Dijital Pazarlamanın Amaçları

Elde etmek, dönüştürmek, ölçebilmek ve büyütmek dijital pazarlamanın en temel dört amacıdır. Bu amaçlar aynı zamanda geleneksel pazarlamanın da amaçlarıdır. Bu nokta da iki pazarlama yaklaşımı da benzer amaçlar üzerinde çalışmaktadır.

dijital-pazarlama-nedir

Elde etmek amaç olarak müşterilerin karşısına en doğru zaman ve yerde çıkmayı amaçlamalıdır. Bu amaçlar için kullanılan dijital araçlar SEO, arama motoru reklamları, sosyal medya pazarlaması, çevirim içi halkla ilişkiler, reklam ortaklıkları, özel konular hakkında içerik üreten siteler gibi araçlardır.

Dönüştürmek olarak adlandırılan diğer bir amaç ise internet kullanıcılarını ya da potansiyel müşterileri gerçek para harcayan müşterilere, takipçilere dönüştürmek olarak açıklanabilir. Burada ki araçlar sizin ne iş yaptığınızla ilgili olarak belirlenmekte ve kullanılmaktadır. Örneğin eğer bir giyim ve tekstil satışı yapılan bir internet sitesine sahipseniz elde ettiğiniz kullanıcıları, kolay satın alma araçları, ürünler arasında kolay geçiş yapabilme araçları ve anlaşılır kategoriler ile müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Ölçebilmek uzun vadede yaptığınız işin hangi hedef kitleye daha fazla hitap ettiğini görebilmeniz için önemlidir. Hedef kitlenin yanı sıra en çok tercih edilen ürün ve hizmetlerinizin de ölçülerek izlenmesi işlerinizi nasıl daha efektif bir şekilde yönetebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır. Bu alanda hali hazırda Google firmasının Analytics (Analistik) adında bir ölçümleme sistemi mevcuttur ve çoğu firma bu sistemi kullanarak başarıyı yakalamaktadır.

Büyütmek ve istikrar sağlamak dijital ortamdaki işletmeniz için çok kritik bir öneme sahiptir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin daha samimi ve yüz yüze olmasına karşın dijital pazarlama da bu samimiyetin bir türlü yakalanamadığı bir ortamdır. Pazarlama yöntemindeki bu açık şu an için dijital pazarlamacıların üzerinde en çok düşündükleri ve çalıştıkları alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda yapılan satış sonrası destek, müşteri hizmetleri, daha sonra yapılan kampanyalardan haberdar etme ve eski müşterilere daha özel fırsatlar sunma gibi araçlar kullanılabiliyor. Ancak dijital ortamın soğukluğunu yine de sosyal medya ve diğer reklam alanlarıyla yumuşatmaya çalışmak en etkili yöntem olarak öne çıkıyor.

Dijital medya ve pazarlama alanında bildiklerinizi ve tecrübelerinizi bize yorumlarınızla aktarabilirsiniz. Dahası eğer bu alanlarda destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve işletmenizi dijital çağın son araçlarıyla başarıya taşıyabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Google Adwords Nedir ? başlıklı makalemizde adwords, google adwords ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has One Comment

  1. Dijital pazarlama gelecek 100 yılın en önemli alanı bence dijital olmayan hiçibr şey kalmayacak çok net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir