Dünya’da Ve Türkiye’de Ne Kadar Instagram Kullanıcısı Var

Dünya’da Ve Türkiye’de Ne Kadar Instagram Kullanıcısı Var?

Dünya’da Ve Türkiye’de Ne Kadar Instagram Kullanıcısı Var?
5 (100%) 2 votes

Her yıl We are social ve Hootsuite firmaları tarafından hazırlanan Küresel Dijital Raporu bu yılda “Digital in Turkey 2019” başlığıyla yayınlandı. Peki rapora göre en çok dikkat çeken istatistikler neler? 

Dijital dünya her geçen gün gelişimine devam etmekte ve insanlıkta bu gelişimi son sürat takip etmektedir. Ülkemizde dijital gelişimini hızla sürdürmektedir. Hala bazı konularda geride kalsakta dijital dünyayı çok yakından takip ediyor ve gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyoruz.  

Raporda Türkiye açısından önemli konulara gelecek olursak ilk olarak internet kullanımı ve ülkemizde ki sosyal medya kullanıcılarının rakamları verilmiş rapora göre;  

Türkiye’de Ne Kadar Instagram Kullanıcısı Mevcut?

Ülkemiz nüfusunun %72’si 59.36 milyon kişi internet kullanıcısı; 

Aktif sosyal medya kullanıcısı ise nüfusun %63 olan 52.00 milyon kişiye karşılık gelmekte, 

Mobil sosyal medya kullanıcılarının oranı ise 44.00 milyon. 

Bu verileri incelediğimizde ülkemizde her yıl düzenli olarak internet kullanıcısı artmaktadır. Ülkemizin 81 ilindede internete erişim olması dijital gelişimimiz açısından önemli bir noktadır.  Sosyal medya her geçen gün hızla büyümekte ve erişim oranlarını ülkemizde de dünyada olduğu gibi hızla artmaktadır. 

2019 yılı sosyal medya verilerine göre ülkemizde en çok kullanılan sosyal mecra Youtube olarak gözükmektedir.  InstagramWhatsapp ve Facebook olarak sıralama devam etmektedir. 2018 verilerine göre Instagram’ın önünde bulunan Facebook bu yıl ilk verilere göre Instagram’ın arkasında kalmıştır. Sıralama Twitter, Skype ve Linkedin olarak devam etmektedir. 

Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları 

We are Social 2019 verilerine göre Türkiye’ 43.00 milyon kullanıcı ile en çok kullanıcı olan sosyal mecra Facebook’tur.  Facebook kullanıcı sayısı geçen yıla göre %2,3 azalmıştır. Dünya genelinde Facebook kullanımı her geçen gün azalmakta ve ülkemizde bu durum paralellik göstermektedir. 

Instagram kullanıcı sayısı 38.00 milyon ile sosyal mecralar arasında en fazla kullanıcıya sahip 2. platformdur. Instagram kullanıcısı geçen yıl verilerine göre %2,7 artarak dünya üzerinde ki ve Türkiye paralelinde gelişimini sürdürmektedir. Geçen yıl verilerine göre dünya üzerinde aktif 813 milyon instagram kullanıcısı vardır.  Ülkemiz 38.00 milyon kullanıcı ile dünya üzerinde en fazla profile sahip 5. ülke konumundadır. 

Twitter’da ilginç bir durum yaşanmakta ve dünya üzerinde kullanımı azalmakta olmasına rağmen ülkemizde kullanımı artmaya devam etmekte olup 9.00 milyon kullanıcı ile dünyada en fazla kullanan 5. ülke konumundayız. 

Snapchat, instagram güncellemelerinde sonra büyük kan kaybına devam ediyor. Linkedin ise ülkemizde 2019 yılında en fazla kullanıcı artışı gösteren platformdur. 

2019 We are Social verileri sosyal medya ve internet kullanıcıları baz alınarak incelenmiştir. Ülkemizde genel olarak internet ve sosyal medya kullanımı üzerine yoğun bir eğilim sergilenmektedir. Dijital dünyanın büyük gelişimi ülkemizde hızla sürmeye devam etmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Web Yazılım ve Sosyal Medya İlişkisi Nedir? başlıklı makalemizde sosyal medya, web yazılım ve web yazılım ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir