Bedava Seo Araçları

Dünya’nın En İyi Seo Araçları

Dünya’nın En İyi Seo Araçları
5 (100%) 3 votes

SEO Dünyası’nda önemli bir yere sahip olan SEO araçları, Seo hataları, ve yol haritası çizmek için kullanılır. SEO araçlarının en iyi yanı ise hızlı, ve doğru veriler sunmasıdır. Bunun yanında SEO araçları, yalnızca sizin siteniz hakkında değil farklı siteler hakkında da detaylı bilgiler verebilecek Data’ya sahiptir.

SEO Araçları’nın, iç seo hataları ve dış seo hatalarını ortaya çıkararak, Google SEO dostu web sitesi yapmanıza yardımcı olur. Bu makalemizde de sizler için en iyi SEO araçlarını sıraladık. Jengal ile, Web tasarım hakkında edinebileceğiniz sınırsız bilginin keyfini çıkarın.

 

Ücretli ve En iyi SEO araçlar Listesi

En çok veriyi sunan araçlar ücretli ve bu listede bulunan araçlardır. Bu araçlar ile aldığınız linkler, organik aramalardan gelen trafikler ve daha yüzlerce bilgiye ulaşabilirsiniz.

1- Semrush

Kişisel olarak uzun süre kullandığın en iyi SEO aracı. Bu araç diğer araçlardan farklı olarak birden fazla özelliği nasıl sunuyor gelin bakalım. İçi onlarca farklı işlevle dolu olan bu araçta biraz kurcalamamla elde ettiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

SEMrush SEO Writing Assistant Aracı

Bu araç WordPress için geliştirilmiş olan bir eklentidir. SEMrush hesabı olan kullanıcılar için geliştirilen bu eklenti sayesinde, LSI kelimeleri bulabilmeniz, anahtar kelime belirleyip, o sayfanın o anahtar kelime için ne kadar uyumlu olduğunu gösteren harika bir araç. Eklentiyi kurduktan sonra mevcut semrush hesabınızla giriş yapıp, Eklentiye izin vermenizdir. Bu sayede, SERP’te yer alan sitelerin ilk sayfaya nasıl geldiği hakkında da detaylı bilgi edineceğinizi biliyor muydunuz?

Evet bu araç sayesinde birçok veriyi elde edebilirsiniz. Şuan halihazırda bir semrush hesabınız varsa mutlaka kullanmanız gereken bir eklenti.

2-Ahrefs

Backlink kontrolü için en iyi SEO aracı olduğu söylememde sakınca yok. Semrush’dan farklı olarak daha doğru ve detaylı backlink verileri sunduğu kesin. Eğer işiniz yalnızca Backlink kontrolü ise Semrush yerine Ahrefs tercih edebilirsiniz. Elbette Ahrefs’de yalnızca backlink verileri sunmuyor. Detaylı olmasa da Semrush gibi organik aramaların verilerini sunabiliyor, fakat ben bu konuda Semrush’ı daha başarılı buluyorum.

 3-Deepcrawl

Deepcrawl tam bir iç seo dahisidir. Bu araç ile gözünüzle görülmeyecek ayrıntıda bile tüm hatalarınızla karşı karşıya gelebilirsiniz. Kopya sayfalarınız, optimize edilmemiş resimleriniz, eklenmemiş meta açıklamalar gibi mükemmel derecede bir araç karşınızda.

Bu SEO Dahisi araç sayesinde, Google Seo’nun can damarı olan İç SEO ayarlarınızı iyi derece korumuş olursunuz. Bu sayede  backlink çalışmalarınız  daha verimli bir hale gelebilir.

4-Screaming Frog

Online olarak bir araç olmaması onu diğer araçlardan ayırıyor. Deepcrawl ile aynı işleve sahip olan bu program sayesinde onlarca özelliğe sahip olabilirsiniz. Üstelik sitenin ilk 500 sayfasına kadar ücretsiz tarama yapıp hataları gözler önüne seriyor.

Örnek olarak, link çıkışlarını, kopya meta başlıkları, kopya açıklamaları, girilmemiş başlıkları gibi bir çok hatayı veya eksikliği gözler önüne çıkarıyor. Bu aracı Deepracwl’da da olduğu gibi Semrush ve Ahrefs’den ayıran bir diğer noktaysa Backlink kontrolü, Organik arama analizi gibi özellikler bulundurmuyor. Fakat Semrush ve Ahrefs’e ek olarak alınması gereken bir program olduğu aşikar.

5-SEOmonitor

Detaylı Araştırma için kullanılan bir yazılımdır. Anahtar kelime araştırması yapamk için kullanılır. Detaylı ve konuma göre aranma hacmi verilerini en iyi sunan SEO araçlarından birisidir. Bu bağlantıda yer alan kod ile SEOmonitor yazılımını ücretsiz olarak 1.5 Ay boyunca kullanabileceksiniz.

Ücretsiz Sunulan SEO Araçları

Bu bölümde, sınırlı özellikleri olsa da işimizi görecek kadar veri bildiren tamamen veya bir kısmı ücretsiz SEO araçların’dan bahsedeceğim. Bu araçların Ücretli SEO araçlarından tek farkı tüm özellikleri bir arada olmaması ve tüm bilgileri size vermemesidir.

1- Internal Link Analyzer

İç link analiz aracı

SEO Review Tools’a ait olan bu araç sayesinde, istediğiniz web sitesinin iç linklerine ulaşabileceksiniz. İsterseniz de kendi web sitenizin iç linklerine ulaşabilirsiniz. İç linklemeler Google SEO’da önemli bir kriterdir. Zira Kullanıcıyı ordan oraya gezdirmek önemli. Bknz; (Ekşisözlük, Uludağ Sözlük)

2- External Link Analyzer

Dublichecker’in sunduğu hem iç hem de dış linklerin kontrülünü sağlayabileceğiniz ücretsiz bir servistir. Henüz bunları ücretli servisler kadar başarabilmiş sayılmasa da , bir çok linki göstermektedir.

3-Meta Analyzer

Sayfadaki tüm meta bilgilerinin analizini yapan harika, ücretsiz ve hızlı bir araç. Bu araç sayesinde onlarca bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Güncelleme tarihi, yayınlama tarihi gibi verileri sunmasının yanı sıra asıl bomba başlık türü ve ne kadar kullanıldığı hakkında detaylı veri sunabiliyor.

Örnek bir sayada kesinlikle yer alması gereken H1 başlıklar yer alıyor mu? Almıyor mu? Bunun analizini yapabilirsiniz. Bunun yanında keyword olarak okunan metinleri de göstermektedir.

4-Google Adwords Keyword Planner

Google Adwords’te yer alan, kelimelerin aranma hacimleri ve Adwords reklamları için tahmini tıklanma ücreti hakkında bilgi veren yararlı ve ücretsiz bir araçtır. Araç bir kelimenin tam olarak ne kadar arandığına dair net bir rakam vermese de ortalama bir rakam sunarak tahmini aranmasını gösteriyor. Bunun yanında kelimenin rekabeti hakkında da bilgi veriyor.

5-Neilpatel Ubersuggest

Dünya’nın büyük SEO bloglarından Neilpatel’e ait olan bu kelime öneri aracı, bir kelimenin hangi lokasyonda ne kadar arandığını, rekabet derecesinin ne olduğunu ve Adwords’ün bu kelimeye tıklama başı ne kadar kazandırdığını sunuyor. Bunun yanında Sıralamada yer alan sitelerin, bu bağlantıyı Sosyal Medya’da ne kadar paylaştığını, Domainin otorite değerini ve bu kelimeden ne kadar trafik kazandığını gösteriyor. Gerçekten de ne kadar faydalı bir araçmış değil mi?

6-Search Console

Google Webmaster Tools

Google’ın eski bilinen ismiyle Webmaster Tool’dur. Muhtemelen daha önceden kayıtlı olan web sitenizin analizini yapabilmeniz mümkündür. Yeni Search Console’da yer Alan performans kısmından Doğal aranmalardan gelen trafikler hakkında bilgi alabilirsiniz. En çok hangi kelimeden tıklama aldığınızı, ortalama olarak kaçıncı sırada olduğunuzu görebileceksiniz.

Ayrıca Sitemap’de oluşmuş hatalarınızı buradan analiz edip düzeltebileceksiniz. Search Console kullanımı ile ilgili detayları farklı bir makalemizde yer edeceğim. Ek olarak link reddetme, robots.txt kontrol etme, Google gibi getir gibi servislerin kullanımını bu araç ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

7-Google Analytics

Google Analytics Metriği

Google’ın Web siteniz için oluşturduğu tamamen ücretsiz bir metriktir. Aslında Ücretsiz değil en pahalı Seo aracıdır. Nedenine gelecek olursak. Yukarıda saydığım onlarca SEO aracına Google Analytics bu verileri satıyor 🙂 . Kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu bu araçtan elde ettiği verileri çeşitli firmalalara kiralıyor. Bu sayede son kullanıcı olan Webmaster’a ücretsiz olarak sunuyor.

Bu metrik sayesinde web sitenize gelen ziyaretçi hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz. İşte web sitenize giren kişilerin, analytics sayesinde öğrenebileceğiniz bilgileri;

  • Ortalama Yaşı
  • Bulunduğu koumu
  • Hangi sayfalarda gezindiği
  • Hangi sayfada ne kadar süre gezindiği
  • Hangi sayfaya eğilimli olduğu
  • Mouse imlecinin sitenin hangi konumda olduğu

Ve hatta daha onlarca farklı veriye ulaşabileceğiniz bir metriğidir. Yapmanız gereken sadcece bu metriğe bir Gmail hesabı ile giriş yapıp, verilen kodu sitenizin üst kısmına eklemektir. Bu Makalemizde sizler için Dünya’nın en iyi Seo Araçlarını incelemiş olduk.

Ayrıca

Bir önceki yazımız olan Özgün İçerik Nedir ve Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir