E-ticaret-sitesi-ozellikleri

E-ticaret Sitelerinin Özellikleri Nasıl Olmalı ?

E-ticaret Sitelerinin Özellikleri Nasıl Olmalı ?
5 (100%) 1 vote

Bir E-ticaret Sitesinin Başlangıç Olarak Size Sunması Gereken Özellikler

Bilgisayar ve internet dünyasının katma değeri yüksek maddelerinden biri e-ticarettir. Ticaretin elektronik yöntemlerle dijital olarak yapıldığı günümüzde artık geleneksel ticaret, e-ticaret üzerine doğru genişlemeye başladı.

E-ticaret siteleri, yapılan ticaretin sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak geleneksel ticarette kullanılan metalar burada da geçerli. Alış, satış, kataloglar, ödeme ve fatura işlemleri, stok, kampanya ve reklam çalışmaları tıpkı diğer geleneksel ticaret işlerinde olduğu gibi e-ticarette de var.

Geleneksel ticaret yöntemlerinin daha fazla geliştirilmiş ve kolaylaştırılmış yeni bir hali e-ticarettir. Dijital ve elektronik ticarette geleneksele göre, stok saymanız, satış ve alış istatistikleri tutmanız, müşteri davranışlarını incelemeniz ve reklam çalışmalarını denetlemeniz çok daha kolaydır.

Bu yazımızda e-ticaret siteleri için başlangıçta sahip olmaları gereken özellikleri açıklayacağız. Tabi ki ileri düzey bir e-ticaret sitesi isterseniz bu özelliklerin üzerine koyarak sitenizi geliştire bilirsiniz.

Ürün Ekleme

e-ticaret-urun-ekleme

E-ticaret sitenize, tedarikçilerin depolarında ya da kendi depolarınızda bulunan malları dizmeniz  gerekir. Yani e-ticaret sitenizin reyonlarına satışını yapacağınız mallarınızı koymanız gerekmektedir. Bunun için açıklayıcı ve kolay düzenlenebilir bir reyon yani sayfa sistemine sahip olmalısınız.

E-ticaret sitenizin müşterilerinize göründüğü kısmı ile sizin ürün girdiğiniz panel kısmı birbirinden farklıdır. Müşteriler için görseller ve okunaklı yazılarla desteklenmiş ana sayfalar önemlidir. Aynı zamanda mallarınızı daha kolay sisteme dahil etmek için size de kolay bir ürün ekleme sayfası gerekmektedir.

Ürünlerinizi iyi bir şekilde kategorize edebileceğiniz, beden, boy, cins olarak ayrımlarını yapabileceğiniz ve fiyat seçeneklerini girebileceğiniz bir sisteme ihtiyaç duyarsınız. Bu ihtiyaçlar e-ticaret siteleri için başlangıç seviyesinde ihtiyaçlardır.

Online Satış

e-ticaret-odeme

Ürün ekleme seçeneğinden sonra, e-ticaret sitenize para transferini sağlayacak bir ya da birkaç ödeme sistemi girmeniz gerekmektedir. Ürünlerinizin satış fiyatlarının yakınında bir satın al butonu bulunmalıdır. Bu buton sitenizin sahip olduğu ödeme yöntemine müşterilerinizi yönlendirmelidir.

Müşterilerinizin yönlendirildiği ödeme sayfaları SSL ve benzeri güvenlik sistemleri aracılığıyla korunmalıdır. Anlaşmalı olduğunuz bir banka varsa o bankanın taksit ve ödeme seçeneklerini de ödeme sisteminizde görebilmelisiniz. Bu sistem müşterilerinize ödeme konusunda güvenilir bir sisteme sahip olduğunuz intibasını verir.

Ödeme işlemleri banka havalesi ya da kredi kartı şeklinde çeşitlendirilmeli ve elektronik fatura kesme sistemi de buna ek olarak sağlanmalıdır.

Stok Sayımı

e-ticaret-stok

Stoklarınızı bilmeniz, müşterilerinizin ürün siparişi verdiği sırada bir aksaklık yaşanmaması için önemlidir. Eğer stokta var olarak görünen bir ürün stoklarınızda yoksa müşterilerinize karşı itibar kaybına uğrayabilirsiniz. Bu nedenle e-ticaret sitenizde stok girilme sistemi kolay kullanışlı olmalı ve güncellemeleri kendi kendine yapabilmelidir.

Bu sayede stoklarınızda kalmayan ürünler otomatik olarak satış dışı kalacaktır. Satış dışı kalan ürünlerinizi görerek sayfalarınız arasında bu ürünleri daha aşağı taraflara taşıyabilirsiniz. Diğer bir durumda da stoklarınızda azalan ürünler hakkında tedarikçinize ulaşabilir ve ürününüzün stokunun azaldığını yeniden bir alım işlemi yapıp yapamayacağınızı sorabilirsiniz.

Kampanya ve Reklamlar

e-ticaret-ozellikleri

E-ticaret alanında işletmelerin tanıtımı ve müşterileri için yaptıkları kampanyaların duyuruları da yine dijital pazarlama olanakları kullanılarak yapılmalıdır. Geleneksek reklamcılığın, dijital pazarlama araçlarına oranla daha pahalı olması birçok işletmenin kendini televizyon ve gazetelerden duyuramamasına neden oluyor.

Bu konuda dijital pazarlama imkanları işletmelerin imdadına yetişmektedir. SEO denilen arama motoru optimizasyonu, sosyal medya mecralarının e-ticaret sitenize senkronizasyonunun sağlanması. Site içi banner çalışmaları ve diğer dijital pazarlama araçlarıyla uyumlu bir e-ticaret sitesi olmazsa olmaz durumdadır.

 

Bu özellikler e-ticaret siteleri için başlangıç olarak kesinlikle olması gereken özelliklerdendir. Üye olma, hizmet koşulları, sıkça sorulan sorular ve hukuki haklar sayfaları da başlangıç paketinde olması gereken diğer özelliklerdendir. Bu özellikleri olmayan ve düzgün çalışmayan e-ticaret sitesinin başarılı olması beklenemez.

Bir önceki yazımız olan Webmaster Nedir ? Ne Gibi İşler Yapar ? başlıklı makalemizde seo, webmaster ve webmaster kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir