Arama Motoru Nedir

En Çok Kullanılan Arama Motorları Hangileri ?

En Çok Kullanılan Arama Motorları Hangileri ?
5 (100%) 1 vote

Arama Motoru Nedir ?

Arama motoru, çevrimiçi ortamlarda bulunan web sayfalarının içeriklerini araştıran ve bu sayfaların kullanıcılar tarafından kolay bulunmasını sağlayan web siteleridir. Arama motorlarının çalışma mantığında üç farklı araç kullanılır bunlar; örümcek yazılımları, veri tabanı sistemi ve sıralama aracıdır.

Bu araçları daha detaylı açıklamak gerekirse;

  • Örümcek yazılımları: Bu yazılımların örümceklere benzetilmesinin sebebi her türlü web sitesinin en ufak detaylarında gezinebilmesidir. Yani tıpkı evinizin görünmeyen köşelerinde dolaşan örümcekler gibi web sitesinin her alanında örümcek yazılımlar gezinti yapabilir. Bu sayede arama motorları web sitelerinin her detayını hafızasına kaydedebilir.
  • Veri tabanı: Örümcek yazılımların dolaştığı her sayfanın kaydedildiği yer veri tabanıdır. Arama motorları bu veri tabanları sayesinde trilyonlarca bilgiyi hafızasında tutar.
  • Sıralama aracı: Bu araç da kullanıcıların yaptıkları aramalara göre onların karşısına konu ile en çok ilgili olan web sayfasını getiren araçtır. Bu araçlar birlikte çalışarak bir arama motorunun ana bileşenlerini oluşturur.

arama-motoru-nedir

Aradığınız Konunun En Başarılı Şekilde Karşınıza Çıkmasını Nasıl Sağlıyorlar ?

Bu üç aracın yaptıklarını diğer bir beş madde ile bağlayarak arama motorunun çalışma mantığını daha iyi anlamaya çalışalım.

İz Takibi: Bu adımda arama motoru siz daha arama yapmadan önce sizin arayacağınızı düşündüğü internet sitelerini gezer.

İçerikleme: Gezindiği internet sitelerini konularına göre kendi veri tabanından kategorilere ayırır. Bu sayede aranan konuyu daha hızlı kullanıcıların karşısına çıkarabilir.

Sıralama: Aranan konuya en yakın anlamlı makaleleri, videoları ve diğer internet sitesi içeriklerini birinci sıradan sonsuzuncu sıraya kadar sıraya dizer.

Sayfa Oluşturma: Arama yaptığınız sırada boş olan sayfayı, aradığınız konu ile ilgili diğer internet sayfaları ile doldurur ve bu sayfaların içerikleriyle ilgili ön bilgileri arayanlara sunar.

Kullanıcıya Sunma: Bu aşama diğer dört aşamanın hepsini anlatan aşamadır. Kullanıcının karşısına çıkacak metinin yazı tipinden, videoların ön izleme boyutuna ve sayfalar arası geçişlerin nasıl yapılacağına kadar birçok konu bu adımda belirlenir.

Yukarıda saydığımız bir arama motoru için olmazsa olmaz maddelerin dışında bir de bütün arama motorlarının kendilerine özgü yazılım algoritmaları bulunmaktadır. Ancak şirketlerin kullandıkları algoritmalar ticari ve güvenlik sebeplerinden dolayı gizli tutulmaktadır.

arama-motoru-nedir

En İyi Üç Arama Motoru

Google: Başlangıçta Google, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversite tezi olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra 1998 yılında ilk algoritması ile hizmete açılan arama motoru bugün dünyada en çok kullanılan arama moturudur. İçinde bulunduğu piyasanın %70’ini elinde bulunduran dev şirket, birçok internet girişiminin en büyük gizli ortağı konumundadır.

Yandex: Rusya’da 2000 yılında kurulan Yandex arama motoru, ülkemiz dahil 17 farklı ülkede ofisi bulunan bir arama motorudur. Bu arama motoru ayrıca kullanıcılarına disk ve e-posta servisi gibi hizmetler de sunmaktadır. Günümüzde bir çok şirket bu arama motorunun sağladığı e-posta servisini kullanmaktadır.

Bing: Microsoft tarafından geliştirilen arama motoru Alexa sıralamasında bu yıl 44. sırada bulunuyordu. Şirket aylık 400 milyondan fazla kez ziyaret ediliyor ve kuruluş yılı da 2009. Diğerlerine göre rekabete çok geç giren Bing arkasında bulunan Microsoft markası ile piyasada ilerlemeye çalışıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dijital Pazarlama Nedir ? başlıklı makalemizde dijital medya, dijital pazarlama ve google analytics hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir