Tom Cruise Avatar Photo Manipulation Sonuc

Foto-Manipülasyon: Photoshop ile Avatar Karakterine Dönüşün

Foto-Manipülasyon: Photoshop ile Avatar Karakterine Dönüşün
4 (80%) 2 votes

Bu Photoshop dersimizde foto-manipülasyon tekniği kullanarak kendinizi bir James Cameron’un “Avatar” filmindeki Na’vi karakterlerine dönüştürebileceksiniz. Bu dersin amacı hem eğlenceli olması hem de foto-manipülasyon tekniği üzerine daha fazla pratik yapabilme imkanı yaratmaktır.

1. Kısım

Kendi seçmiş olduğumuz bir fotoğrafı Photoshop’a aktarıyoruz. Biz Tom Cruise fotoğrafı seçtik ama siz dilerseniz kendi fotoğrafınız üzerinde de çalışabilirsiniz. Fotoğraf seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar ise fotoğrafın iyi bir çözünürlüğe sahip büyük bir fotoğraf olması, fotoğrafı çekilen kişinin ekrana düz bir açıyla bakıyor olması, fotoğrafta herhangi bir Flash parlaması olmaması ve fotoğrafın keskin çizgilerle detaylı bir görüntüye sahip olmasıdır.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-baslangic

2. Kısım

Öncelikle Brush Tool’u alıyoruz ve sert çizgilere sahip bir fırça seçiyoruz. Biz varsayılan fırçalar içerisinden “Chalk” isimli fırçayı seçiyoruz. Mode’u da Color olarak ayarlıyoruz ve Opacity değerini %50 veriyoruz. Fotoğrafımızdaki kişinin saçları, gözleri ve kıyafetleri hariç her kısmını maviye boyayacağız. Şimdi de aynı işlemi farklı mavi renk tonlarıyla tekrarlayacağız. Kullanacağımız renk tonları sırasıyla şunlar: #5d7a99 – #32576a – #3c6986 – #54809b. Bu sayede fotoğrafımız tek renk bir maviye değil de farklı tonlardaki mavi renklerine sahip olacak.

Mavi renk tonlarıyla işlemimizi tamamladıktan sonra mor renkte bir ton daha vereceğiz. #472a50 rengiyle küçük bir fırça seçiyoruz ve %10 Opacity değeriyle fotoğrafımızdaki kişinin dudaklarını belirginleştiriyoruz. Ayrıca yüzdeki tek renk görünümünü dağıtmak için rastgele olarak yüze de boyama yapıyoruz. Bu sayede çalışmamız daha doğal bir görünüme sahip oluyor.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-1

3. Kısım

Biz Tom Cruise üzerinde çalıştığımız için kirli sakalları olan bir yüze sahibiz ama Na’vi karakterlerinin yüzlerinde pek sakal ve tüy bulunmuyor bu nedenle sakalları temizlememiz gerekecek. Clone Stamp Tool ile fotoğrafımıza yakınlaşıyoruz ve Alt tuşu ile üst kısımlardan kopyalayacağımız cilt dokusunu alt kısımlardaki sakalların üzerine uygulayarak daha pürüzsüz ve temiz bir görüntü elde edeceğiz 🙂

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-2

4. Kısım

Bu aşamada kulakları sileceğiz! Üzerinde çalıştığımız görselde bu oldukça kolay olacak. Arka plandaki siyah zemini Clone Stamp Tool ile kulakların üzerine kopyalıyoruz ve kulaklar silinmiş oluyor. Ardından burada daha önceden bir Avatar karakterinden kesmiş olduğumuz kulakları indirerek görselimize yerleştiriyoruz.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-3

5. Kısım

Yerleştirmiş olduğumuz ilk kulağı Duplicate Layer (Ctrl + J) komutu ile kopyalıyoruz ve Ctrl + T kısa yol tuşlarına basıyoruz. Ardından objeyi sağ tıklayıp Flip Horizontally seçeneğini seçiyoruz. Bu ikinci kulağı karakterimizin sol kulağı olarak kullanacağız.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-4

6. Kısım

Bu aşamada gözleri büyüteceğiz. Polygonal Lasso Tool ile gözleri ve kaşları kapsayacak şekilde yeni bir Layer’e kopyalıyoruz. Seçmiş olduğumuz görselde Tom Cruise tam olarak doğrudan ekrana baktığı için gözlerin ikisini de aynı oranda büyütebiliriz. Gözleri büyüttükten sonra dışarı taşan kısımları Warp özelliğiyle içeri taşıyoruz.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-5

7. Kısım

Şimdi Eraser Tool kullanarak Brush seçeneği ile yumuşak bir şekilde birleşme noktalarındaki keskinliği yumuşatıyoruz. Böylece gözler görselimizdeki gibi orijinal ve gerçekçi görünecek.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-6

8. Kısım

Bu aşamada işimizin en zor kısmını burun kısmını tamamlayacağız. İnsan burnundan farklı olarak oldukça geniş ve enli bir buruna sahip olan Na’vi karakterleri gibi bir burun oluşturacağız.

Rectangular Marquee Tool’u kullanarak karakterimizin burnunu genişçe seçiyoruz. Arından ana menüden Filter > Liquify kısmına geliyoruz. Açılacak olan yeni bir pencerede Liquify işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Öncelikle biraz yakınlaşıyoruz. Forward Warp Tool ile Brush Density ve Brush Pressure ayarlarını 100 olarak ayarlıyoruz ve Na’vi karakterlerinin burnuna benzer şekle getiriyoruz. Liquify işlemlerinde eğer hata yaparsanız Reconstruct Tool’u kullanarak işlemlerinizi geriye alabilirsiniz. Bu işlem biraz zordur o nedenle görselimizdeki gibi bir şekle kavuşması yeterli olacaktır.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-7

9. Kısım

Bu aşama hala zor olan bir önceki aşamayla birlikte devam edecek çünkü burun kısmında biraz bulanık bir doku oluştu bu dokuyu Burn ve Dodge Tool ile daha doğal bir hale getireceğiz.

Burn ve Dodge araçlarının Range ayarı Midtones ve Exposure değeri %5 olacak. Burn Tool ile kararması gereken kısımları belirginleştiriyoruz ve çok koyu olan kısımları Dodge Tool ile açıyoruz. Bu işlemleri burun üzerinde de uyguluyoruz. Bu işlemler biraz zor olduğundan dilerseniz diğer işlemlere devam edip bu işlemleri ara ara tekrar edebilirsiniz. Orta tondaki renkleri dengeliyoruz ve aşırı parlak veya karanlık olmasını önlüyoruz. Özellikle gözlerin alt kısımlarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca karakterimizin burnunun alt kısmındaki pembe dokuyu oluşturmak için kulak içerisindeki pembe rengi Eyedropper Tool ile alıyoruz ve Brush Tool ile burun kısmına aktarıyoruz. Yine Brush Tool’un Mode’u Color olarak ayarlı olmalı.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-8

10. Kısım

Bu aşamada Burn Tool ile Midtones ve Shadows ayarlarıyla oynamaya devam ediyoruz. 9. ve 10. Aşamadaki görsellere göz atmanızı öneriyoruz çünkü burun kısmında da Liquify ile ufak bir oynama yapmamız gerekebiliyor.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-9

11. Kısım

Çalışmamızın genel olarak görüntüsü güzel oldu ancak karanlık kısımlar pek net değildi bu nedenle bu kısımda Levels (Ctrl + L) ayarlarından Auto seçeneğini seçiyoruz ve tamam diyoruz. Burada bize otomatik bir ışıklandırma ayarı tanımlanmış olacak. Bizim görselimizde ışık ayarları güzel bir şekilde tanımlandı ancak bazen ışıklar otomatik olarak güzel olmayabilir bu nedenle sürgülerle oynayarak ışık dengesini Manuel yöntemlerle dengeleyebilirsiniz.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-10

12. Kısım

Doku ve çizgiler için karakterimizin yüzünde yine Burn Tool’u kullanıyoruz. %50 Hardness, %10 Opacity ve Normal Mode ile Burn Tool’u kullanacağız. Bu aşamada kesin sonuç alamayabiliriz bu nedenle birkaç deneme yapmamız gerekebilir. Görselimizdeki gibi bir imaj elde etmemiz gerekiyor.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-11

13. Kısım

Bu aşamada karakterimizin göz bebeklerini büyütmemiz gerekiyor. Çünkü Avatar’daki Na’vi karakterleri daha büyük gözlere ve gözlerin büyük bir kısmını kaplayan göz bebeklerine sahipler. 6. Kısımda yaptığımız göz büyütme işlemini bu kez göz bebekleri için uyguluyoruz. Ve en son olarak Burn ve Dodge Tool ile gözlerdeki parlamayı oluşturuyoruz. 12. Ve 13. Kısımlardaki görselleri kıyaslayın ve aradaki farklılıklara göz atın.

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-12

Sonuç

Bu kısımda karakterimizin ilk halini ve son halini kıyaslıyoruz 13 aşamada epey farklılık oluşturduk 🙂

Tom-Cruise-Avatar-Photo-Manipulation-Sonuc

Bir önceki yazımız olan Photoshop'un Kaynak Kodu Ücretsiz Oldu! başlıklı makalemizde Bilişim Haber, Grafik ve Grafik Haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir