Google Gibi Getir

Google Gibi Getir Nasıl Yapılır, Neden Kullanılır?

Google Gibi Getir Nasıl Yapılır, Neden Kullanılır?
5 (100%) 1 vote

Google gibi getir uygulaması sitenizdeki URL lerin nasıl oluştuğunu test etmenizi sağlamaktadır. Google gibi getir uygulaması sayesinde Google’ın sayfanıza erişim sağlayıp sağlayamadığını, resimlere ve komutlara ulaşıp ulaşamadığını görebilirsiniz. Ayrıca sayfanız engellenmişse bunu öğrenebilir ve çözümler üretebilirsiniz. Google’ın sunduğu bu kontrol sistemi Google’da arama yapar gibi sitenizi tarar ve hatalar varsa bunları bulur. İsterseniz bu hataları düzeltebilir ve ayıklayabilirsiniz.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Öncelikle aşağıda verilen adrese tıklamalı ve uygulamaya gitmelisiniz.

Google Gibi Getir

Yukarıda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra Google gibi getir sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada ana URL olarak sahip olduğunuz site görüntülenecektir. İsterseniz yanına durumunu kontrol etmek istediğiniz sayfanın URL sini girebilirsiniz ya da boş bırakarak sitenizin ana sayfasını taratabilirsiniz. İstediğiniz URL yi girdikten sonra getir ve oluştur butonuna tıklamalısınız. Bir süre sonra girdiğiniz adresi gösteren bir ekran açılacaktır. Bu ekranda yalnızca bu URL yi tarayı seçmeli ve git butonuna tıklayarak dizine gönderme işlemini gerçekleştirmelisiniz. İşlemin başarılı olması için yeşil işaretli tamamlandı yazısını görmelisiniz.

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar?

Yukarıda anlattığımız tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra Google’a yeniden tarama yapması için komut gönderilir ve bu sayede URL niz anlık olarak indekslenir. Anlık indeks alamayan site yöneticileri bu özellik sayesinde sitelerini her an güncel tutabilirler. Yalnız bu işlemin limitli olduğu unutulmamalıdır. Haftalık 500 işlemden sonra bu özelliği kullanamazsınız. Limit sınırına yaklaştığınızda bir uyarı bildirimi alacaksınız. Bu sayede son kalan limitinizi de görebilirsiniz. İndeksleme yaptığınızda kısmen yazan bir uyarı alıyorsanız URL nize erişim sağlandığı ama robot.txt tarafından engellenen kısımlar olduğundan tüm kaynaklara erişilemediği belirtilir. Tek çözüm bu adreslerin silinmesi olacaktır. Google’ın sunduğu bu özellik çok fazla yazı paylaşmayan siteler için oldukça yararlıdır. Fakat büyük bir siteniz varsa Google gibi getir özelliğini kullanmanız sitenizi tembelleştirebilir. Bu nedenle en iyi yöntem kendi kendine indekslenmesidir.

Google gibi getir nasıl yapılır, neden kullanılır konumuzda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? başlıklı makalemizde backlink ve backlink alırken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir