Google Haberler Kayit Olma

Google Haberler Kayıt Olma

Google Haberler Kayıt Olma
5 (100%) 1 vote

Dünyadan haberleri hızlı bir şekilde kullanıcılarına ulaştırmayı hedefleyen Google haberler, bu işlem için birçok siteden bilgi edinmektedir. Fakat haberlerini kullandığı sitelerin kendi bünyesine kayıt yaptırması gerekmekte olup, Google haberlere kayıt olmak isteyen sitelerin yerine getirmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Bu yazımızda Google haberler konusunu işleyerek, buraya kayıt olmak isteyen sitelerin neler yapması gerektiğini anlatacağız.

Google Haberler İlkeleri

Google haberler sistemi kendi bünyesinde bulunan sitelerin habercilik ilkelerini göz önünde bulundurmasını ister. Haberler tarafsız bir şekilde olmalı, kaliteli içeriğe sahip olmalı ve tamamen özgün olmalıdır. Ayrıca haberlerde alıntı varsa hangi alanların alıntı olduğu bildirilmek zorundadır. Haber sitelerinde Google’ın aradığı başlıca özellikler; haber sitesinin kimliği ve yazar bilgileri ulaşılabilir olmalı, yazım kuralları ve dil bilgisine uyulmalı ve uzman editörler tarafından yönetilmelidir.

Google Haberlere Kayıt Olmadan Önce Yapılacaklar

Google haberlere kayıt olmadan önce sitenizi de yapılandırmanız gerekmektedir. Site yapılandırması için Webmaster Tools yönergelerini tamamlamalısınız.

İlk olarak siteniz mobile uyumlu olmalıdır. Günümüzde internet kullanıcılarının çoğunluğu mobil kullanıcılardan oluşmaktadır. Ayrıca hızlandırılmış mobil sayfa özelliği de kullanılmalıdır. Bu sayede kullanıcılar sitenizde daha hızlı gezinti yapabilir. Sitenizi mobil uyumlu hale getirdikten sonra hedef kitlemizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunun içinde ülke seçimi yapmalısınız. Bu işlemden sonra da robot.txt ve künye oluşturma işlemlerini tamamlamalısınız. Robot.txt Google botlarının sitenizi rahat bulmasını ve hızlı bir şekilde taramasını sağlar. Künye oluşturmak ise Google News kaydınızın hızlanmasında yardımcı olur.

Google Haberler Başvurusu

Yukarıda anlattığımız işlemlerden sonra başvuru sürecine geçebilirsiniz. Öncelikle buraya tıklayarak başvuru sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Bu kısımdan gmail hesabınıza kayıtlı siteleriniz görülecek olup, istediğiniz siteyi seçebilir ve Google Haberlere ekleme isteğinde bulunun butonunu tıklayabilirsiniz. Ardından haber siteniz hakkında kısmını doldurabilir ve kategorinizi seçebilirsiniz. Bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra sözleşmeyi kabul ederek “Gönder” butonuna tıklayabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Google Haberler tarafından kabul edilip edilmediğiniz hakkında bilgilendirileceksiniz.

Google haberler kayıt olma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO Uyumlu Resimler Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde görselleri seo uyumlu hale getirme ve seo uyumlu resim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir