Photoshop Illustrator Ve Sketch Kiyaslamasi

İkon Tasarlarken Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslaması

İkon Tasarlarken Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslaması
5 (100%) 1 vote

Yaratıcı, Esnek ve Sıra Dışı Tasarımlar İçin Photoshop

Photoshop, yazılımı kullanmayanlar tarafından sanki bir fotoğraf düzenleme programı gibi algılansa da aslında web sitesi tasarımında, mobil uygulama tasarlarken veya benzer birçok dijital alandaki tasarımlar için de en çok kullanılan programlardan biridir.

photoshop-calisma-alani

Photoshop Neden Çok Kullanılıyor?

Photoshop, Adobe gibi büyük bir firmanın en iddialı yazılımları arasında. Haliyle yazılımdaki en ufak bir hata dahi çok kısa bir sürede güncellenerek çözülüyor. Bununla birlikte kullanıcılara yazılımı kâğıt kalem gibi kullanabilecekleri kadar geniş seçenekler sunulmuş. Başlangıçta belirli bir sayıda araca sahip olan Photoshop, bugün hem fotoğraf düzenlerken hem de arayüz tasarlarken hemen her ihtiyacımıza cevap verebilecek kadar araca sahip.

Keskin Çizgiler ve Kişiye Özgü Vektörel Çizimler İçin Illustrator

İkonlar ve fontlar gibi vektörel grafikler söz konusu olduğunda Photoshop bize kısmen vektörel düzenleme araçları sunuyor ancak Illustrator gibi tamamen vektörel çizim yapmaya odaklı olmadığından ikon tasarlarken çok vakit alabiliyor. Bu yüzden ikonlar, fontlar ve logolar gibi keskin çizgileri olan vektör çizimlerinde Illustrator kullanımı zorunlu hale geliyor. Aksi halde Photoshop ile epey zaman kaybı yaşamak mümkün.

illustrator-calisma-alani

Illustrator’ın Temel Avantajları

Illustrator da Photoshop gibi Adobe tarafından sunuluyor. Bu durum eski kullanıcılara sürekli güncelleme ve yeni araçların getirilmesi gibi avantajlar sağlarken yeni kullanıcılar için de çok fazla araç oluştuğundan öğrenme zorluğu çıkarıyor. Yine de biraz zaman ayırıp Illustrator’u öğrendiğinizde daha önce Photoshop veya benzeri bir programla çizemediğiniz kadar keskin ve düzenli çizimleri gerçekleştirmeniz mümkün. Özetle Illustrator’ın en büyük avantajı vektör çizmek için çok çeşitli araçlar sunması.

Kusursuz Web İkonları Üretmek İçin Sketch

Photoshop ve Illustrator programlarının en basit şekilde birleşimini sağlayan Sketch, kullanıcılarına web arayüzü tasarlarken en çok kullanılabilecek araçları en basit haliyle sunuyor. Sketch yazılımının tek kötü tarafıysa yalnızca Mac üzerinde çalışıyor olması. Yani PC kullanıcıları Sketch’i kullanamıyor. Bu durum da her ne kadar son zamanlarda popülerliğini arttırıyor olsa da Sketch kullanımını sınırlıyor.

sketch-calisma-alani

Vektörel Web Grafikleri Neden Sketch ile Daha Kolay?

Sketch’in basit bir yapısı olduğundan bahsetmiştik. Bu da demek oluyor ki Sketch öğrenmek Illustrator gibi karmaşık ve detaylı programlara kıyasla daha kolay. Ayrıca dijital tasarım odaklı bir yazılım olması Sketch’in web ikonları gibi vekörel çizimlerde daha başarılı olmasını sağlıyor. Mesela Illustrator kullanırken web üzerinde yayınlanacak bir çizim yapmak için birçok ön ayarlama yapmanız gerekirken Sketch tüm bunları zaten yapmış durumda sunuluyor.

Vektörel Şekillerde Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslaması

Birçok ikonun temelinde aslında çok basit şekiller yatar. Dikdörtgen, yuvarlak ve üçgen gibi temel geometrik şekillerden böylesine göze hoş gelen ikonların çıkması epey ilginç bir gerçek. Tabii ki her program kendine özgü şekil çizme aracına sahip ama her biri farklı biçimde çalıştığından ne kadar kullanışlı oldukları değişkenlik gösteriyor.

sekiller-cizme

Photoshop Şekil Çizme Araçları

Photoshop’un ana görevi vektörel şekillerle ilgili olmadığından bu konuda biraz dezavantajlı. Photoshop ile vektörel şekiller oluştururken biraz katmanlara bağımlı hissedebilirsiniz. Ayrıca şekil çizme araçları biraz hantal. Şekilleri oluşturma, taşıma ve düzenleme aşamaları Sketch ve Illustrator’da olduğu gibi akıcı sayılmaz. Üstelik poligonlar ve yıldız şekillerini çizdikten sonra dinamik bir şekilde Photoshop’da güncellemek mümkün değil.

Illustrator’da Şekiller Oluşturma

Yuvarlak, kare ve benzeri araçlar Illustrator’da epey kullanışlı ve pratik. Şekilleri oluşturduktan sonra onları düzenlemek ve özellikler eklemek de mümkün. Canlı köşelerle istediğiniz şekli farklı hale getirebilir ve daha pürüzsüz şekiller elde edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen Illustrator ile çalışmak biraz yetenek ve öğrenme gerektiriyor.

Sketch ile Kolayca Şekiller Elde Edebilirsiniz

Sketch üzerinde şekillerle oynamak adeta yazılımın içerisinde olduğunuzu hissettiriyor. Basit şekiller oluşturmak diğer yazılımlara kıyasla çok daha hızlı ve sade bir biçimde gerçekleşiyor. Sketch ayrıca oluşturduğunuz tüm şekilleri ve nesneleri tekrar düzenleme ve güncelleme imkânı tanıyor. Her ne kadar çeşitli araç sayısı az da olsa kullanılabilirlik açısından epey gelişmiş durumda.

Pathfinder İşlemleri İçin Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslaması

Add, Subtract, Intersect ve Exclude gibi oluşturduğumuz nesneleri birbirleriyle birleştirmeye veya ayırmaya yarayan birçok önemli araç, bize oluşturacağımız ikonlarda kusursuz bir görünüm olanağı sunuyor. Ancak bazen bu araçlar beklentilerimizi karşılamayabiliyor veya eksik kalabiliyor. Bu aşamada programların Pathfinder işlemlerindeki farklılıklarından söz edeceğim.

pathfinder-islemleri

Photoshop’ta Pathfinder İşlemleri

Photoshop ile çalışırken Pathfinder aracını vektörlerde kullanmak epey karmaşıklığa sebep oluyor. Öyle ki nesneleri birleştirirken veya ayırırken resme dönüştürmek ve bu şekilde işlemlere devam etmek isteyebiliyorsunuz.

Illustrator’da Pathfinder İşlemleri

Pathfinder araçları sanki Illustrator için yapılmış gibi. Kullanırken her nesneyi kolaylıkla birleştirebildiğinizi ve ayırabildiğinizi görüyorsunuz. Photoshop’a kıyasla vektörel nesnelerde Pathfinder işlemi yapmak inanılmaz derecede kullanışlı oluyor.

Sketch’te Pathfinder İşlemleri

Sketch, Pathfinder işlemlerinin ardından nesneleri farklı katmanlara ayırabiliyor. Bu da size geri dönme ve tekrar düzenleme imkânı tanıyor. Bunun dışında Illustrator kadar esnek kullanım sunduğunu söyleyemem.

Photoshop, Illustrator ve Sketch Yazılımlarının Farklı SVG Çıktıları

photoshop-illustrator-sketch-svg-ciktilari

Her yönleriyle oldukları gibi bu yönleriyle de farklılar. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi her programın farklı boyutlarda SVG çıktılar mevcut. Bu çıktılar programların varsayılan ayarlarıyla alındı. Her programda farklı ayarlar yaparak çıktıları değiştirmek mümkün olsa da zamanın epey önemli olduğu durumlarda bu farklılıklar oldukça önemli aslında.

  • Photoshop’un SVG çıktısı varsayılan ayarlarla: 39KB
  • Illustrator’um SVG çıktısı Profile SVG 1.1 ve CSS Option: Style Elements seçenekleriyle: 21KB
  • Sketch’in SVG çıktısı varsayılan ayarlarla: 56KB

Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslamasında Diğer Faktörler

Photoshop’un Tercih Edilme Sebepleri

Photoshop artık tüm dünyada bir endüstri standardı haline gelmiş durumda. Birçok tasarımcı Photoshop’un çalışma ortamına oldukça alışkın. Ancak ne yazık ki Photoshop bu alanda tek başına tüm ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor. Bu da demek oluyor ki aynı zamanda Illustrator kullanımını da bilmek zorundasınız.

Illustrator Vektörel Tasarımlar İçin Oldukça Popüler

Her Illustrator kullanıcısının favori aracı olan Live Trace özelliği ve Illustrator’un Photoshop ile tam uyumlu bir şekilde çalışıyor olması programın bu denli popüler olmasının ana sebebi bana göre. Illustrator ayrıca bu gibi özellikleriyle Sketch’e kıyasla daha geniş kapsamlı bir yazılım sayılabilir.

Sketch’in Son Zamanlardaki Popülerite Artışı

Sketch oldukça hafif, hızlı ve kolay öğrenilebilir bir yazılım. Bu da yazılımın hemen hemen herkes tarafından denebilmesine ve yayılmasına sebep oluyor. Ne yazık ki PC kullanıcılarını bu kitleye dâhil edemiyorum çünkü programın yalnızca Mac kullanıcılarına hitap ettiğini belirtmiştim. Yine de basitliğiyle Sketch, popüleritesini arttırmaya devam ediyor.

Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslamasının Sonucu

Bu kıyaslamanın kazananını merak ediyorsanız kendi tecrübelerinize ve kullanım alışkanlıklarınıza göre ayrıca bir puanlama yapmanızı öneririm. Zira incelememin tamamında vardığım sonuç her yazılımın kendine özgü özellikleriyle farklı alanlarda iyi olduğuydu. Hatta mümkünse tümünü deneyin, kullanın ve her biriyle gerektiği zaman çalışın derim.

Bir önceki yazımız olan Adobe Photoshop Express ve Windows 8 / RT başlıklı makalemizde Adobe, Adobe Photoshop ve Adobe Photoshop Express hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has 2 Comments

    1. IOS kullanıcıları için birçok avantajı olduğu doğru. Peki tam olarak hangi yönleriyle en iyisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir