Sevimli Canavar Karakteri Thumbnail 01

Illustrator ile Karakter Oluşturma Dersi

Illustrator ile Karakter Oluşturma Dersi
5 (100%) 1 vote

Dersimizin sonunda karakterimiz buradaki gibi bir görüntüye kavuşacak. Karakterimiz yumuşak yuvarlak kenarlı uzuvları, pürüzsüz dokusu, canlı renkleri, büyük geniş gözleri ve büyük birleşik kafasıyla sevimli bir canavar olacak.

1. Kısım

01-illustrator-karakter-cizimi

Adobe Illustrator’ı açalım ve boş bir doküman oluşturalım. Rounded Rectangle Tool’u alarak çalışma alanımıza yukarıdaki gibi bir elips çizelim. Köşelerin oval olması için elipsi oluştururken faremizin sol tuşunu bırakmadan klavyeden sağ yön ok tuşuna basarak Corner Radius’u maksimum seviyeye çıkarıyoruz.

2. Kısım

02-illustrator-karakter-cizimi

İlk şeklimizi oluşturduktan sonra diğer şekil ile düz kısmı kesişen rastgele yeni bir şekil daha oluşturuyoruz ve Pathfinder araçlarından Minus Front seçeneğiyle kesişen noktadan itibaren şekiller kesilmesini sağlıyoruz.

3. Kısım

03-illustrator-karakter-cizimi

Çalışma alanımızın başka bir kısmına ilk başta yaptığımıza benzer üç adet daha elips oluşturuyoruz. Elipsleri birbirlerine birleşik olarak aynı hizada tutmaya dikkat edin.

4. Kısım

04-illustrator-karakter-cizimi

Oluşturduğumuz bu üç elipsi de alarak daha önce oluşturmuş olduğumuz büyük elipsin alt kısmındaki kesilen noktaya yerleştiriyoruz.

5. Kısım

05-illustrator-karakter-cizimi

Ortadaki elipsi seçelim ve Anchor noktasından tutarak aşağı doğru indirelim. Böylece diğer elipslerin Anchor noktasıyla üst üste getirebiliyoruz ve elipslerimiz aynı hizada oluyor. Direct Selection Tool kullanarak elipslerimizin dışta kalan noktalarını siliyoruz.

6. Kısım

06-illustrator-karakter-cizimi

Diğer elipslerimizin de dışta kalan noktalarını sildikten sonra ortadaki elips aşağıda diğer iki elips ise yukarıda kalmış olacak.

7. Kısım

07-illustrator-karakter-cizimi

Ortadaki elipsimizin kalan çizgisinin sol ve sağ kısımları diğer elipslerin çizgileriyle kesişiyor ancak henüz birleşmiş değil bu nedenle bu kısımlardaki noktaları seçerek Ctrl+J kısa yol tuşlarıyla birleştirmemiz gerekiyor.

8. Kısım

08-illustrator-karakter-cizimi

Join işlemi tamamlandıktan sonra alt kısımda yeni oluşturmuş olduğumuz objemizi üst kısımda kalan ve ilk oluşturduğumuz obje ile Pathfinder araçlarından Unite aracını kullanarak birleştiriyoruz.

9. Kısım

09-illustrator-karakter-cizimi

Çalışma alanımızın başka bir köşesine Shift butonuna basarak kusursuz bir daire oluşturalım. Selection Tool aracılığıyla oluşturmuş olduğumu dairenin alt ve sağ noktalarını seçiyor ve siliyoruz.

10. Kısım

10-illustrator-karakter-cizimi

Dairemizin kalan kısmının çizgi kalınlığını 28pt olarak ayarlıyoruz ve Stroke ayarlarından Round Cap seçeneğini seçiyoruz.

11. Kısım

11-illustrator-karakter-cizimi

Menüden Object > Expand kısmına geliyoruz ve sadece Stroke seçeneğini işaretleyerek objemizi dış çizgisi olan bir şekle çeviriyoruz.

12. Kısım

12-illustrator-karakter-cizimi

Objemizi dış çizgisi olan bir şekle dönüştürdükten sonra iki adet kopya oluşturuyor ve yukarıdaki gibi karakterimizin kollarını oluşturuyoruz. Kolları karakterimizin bedenine birleştirmek içinse Pathfinder panelinden Unite aracından yararlanıyoruz.

13. Kısım

13-illustrator-karakter-cizimi

Rounded Rectangle Tool kullanarak karakterimizi ağzını oluşturacağız. Bunun için önce bir elips oluşturuyoruz ve ardından Object > Path > Offset Path yolunu izleyerek oluşturmuş olduğumuz elipsin dışında daha büyük bir elips oluşturuyoruz.

14. Kısım

14-illustrator-karakter-cizimi

Yine Rounded Rectangle Tool ile küçük bir diş oluşturuyoruz ve oluşturduğumuz bu objeyi kopyalayarak yukarıdaki gibi diğer köşeye çoğaltıyoruz. Ardından iki objeyi seçip Object > Blend > Make yolunu takip ediyoruz ve daha sonra Object > Blend > Blend Options’tan Specified Steps seçeneğini işaretleyerek Blend aralığını 3 adım olarak ayarlıyoruz.

15. Kısım

15-illustrator-karakter-cizimi

Object > Expand yoluyla daha önce oluşturduğumuz Blend özellikli objelerimizi sıradan objelere çeviriyoruz. Expand ayarlarında sadece Object kutucuğunun seçili olmasına dikkat edin.

16. Kısım

16-illustrator-karakter-cizimi

Diş olarak kullanacağımız objeleri Ungroup yapıyoruz ve Object > Compound Path > Make yolunu izleyerek objelerimizi Pathfinder işlemlerine açık hale getiriyoruz.

17. Kısım

17-illustrator-karakter-cizimi

Diş objelerimizin sadece iç kısmını kullanmak için karakterimizin ağzının iç kısmını kopyalıyoruz ve diş objeleriyle birlikte seçiyoruz. Pathfinder panelinden Intersect seçeneğiyle dişlerin dış kısmını kesiyoruz ve aynı işlemi karakterimizin alt dişleri için de uyguluyoruz.

18. Kısım

18-illustrator-karakter-cizimi

Dilerseniz üstteki dişleri kopyala ve yapıştır yaparak görseldeki gibi aşağı kısma da kopyalayabilirsiniz.

19. Kısım

19-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimizin gözlerini oluşturmak için iç içe girmiş üç daire oluşturuyoruz. İlk daireyi oluşturduktan sonra Ctrl+C kısa yol tuşuyla kopyalıyoruz ve Ctrl+F kısa yol tuşuyla Paste in Place komutunu uyguluyoruz. Gözlerin iç kısımlarını boyutlandırmak için Shift ve Alt tuşlarını bir arada kullanmayı unutmayın.

20. Kısım

20-illustrator-karakter-cizimi

Bu aşamalara kadar karakterimizin dış çizgilerini ve hatlarını belirlemiş olduk. Şimdiyse karakterimize can verecek olan esas önemli kısma gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamadan itibaren karakterimize renk ve derinlik kazandıracağız.

21. Kısım

21-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimize renk vermeye başlıyoruz. Ben burada bebek mavisini tercih ettim ve karakterin dış çizgisi için iç kısımdaki mavinin biraz daha koyusunu seçtim.

22. Kısım

22-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimize derinlik kazandırmak için Inner Glow efektini kullanacağız. Inner Glow efekti için Effect > Stylize > Inner Glow yolunu izliyoruz. 5mm Blur veriyoruz ve iç kısımdan biraz daha koyu bir mavi rengi seçiyoruz.

23. Kısım

23-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimizin gözlerinde daha belirgin bir derinlik sağlamak için Gradient özelliğinden yararlanıyoruz. Görselimizdeki gibi karakterimizin irisi için parlak bir pembe seçiyoruz. Gözlere renk verirken Radial Gradient kullanıyoruz.

24. Kısım

24-illustrator-karakter-cizimi

Gözlerin en dışına büyük bir daire daha oluşturalım. Bu daireyi koyu bir maviyle renklendirelim ve Radial Gradient efektiyle dairenin dışında kalan kısmın Opacity değerini sıfıra indirelim. Bu sayede karakterimizin gözlerinin altında gölgeye benzer bir renk dağılımı oluşacak.

25. Kısım

25-illustrator-karakter-cizimi

Opacity değeri %70 olan iki daire daha oluşturuyoruz ve bunları tek renk beyaz yapıyoruz. Bu basit iki daire gözlerin üzerinde gerçekçi bir parlama etkisi yaratacak.

26. Kısım

26-illustrator-karakter-cizimi

Dudakları parlak bir kırmızıyla boyuyoruz ve dudakların dış kısmına Inner Glow kullanarak pembemsi bir renk kazandırıyoruz.

27. Kısım

27-illustrator-karakter-cizimi

Dudakların en dışında gölge oluşturmak için Outer Glow efektini dudakların en dış kısmına veriyoruz. Burada da yine gözlerin gölgesinde kullandığımız mavi rengi tanımlıyoruz.

28. Kısım

28-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimizin ağzının iç kısmının koyu olması için çok hafif geçişli yumuşak bir Radial Gradient efektiyle koyu kırmızı bir renkle renklendiriyoruz.

29. Kısım

29-illustrator-karakter-cizimi

Yine Radial Gradient kullanarak karakterimizin dişlerine çok hafif belirli olacak ve dişlerin beyazlığını bozmayacak şekilde renk veriyoruz.

30. Kısım

30-illustrator-karakter-cizimi

Şimdi karakterimizin deri dokusunu özelleştireceğiz. Bunun için ilk önce iç renkten çok daha az koyu olacak şekilde bir mavi renk kullanarak karakterimizin üzerine rastgele daireler oluşturalım. Oluşturduğumuz daireleri kolaylıkla seçebilmek için Select > Same > Fill Color yolunu izliyoruz. Seçmiş olduğumuz daireleri karakterimizin dış çizgisinden itibaren Pathfinder panelinden Divide seçeneğini kullanarak keseceğiz ama önce karakterimizin beden kısmını Ctrl+C ve Ctrl+F kısa yol tuşlarıyla bulunduğu yere kopyalıyoruz. Kesme işleminden sonra Divide ile ayrılan kısımları Ungroup yapmayı unutmayın.

31. Kısım

31-illustrator-karakter-cizimi

Karakterimizin beneklerini oluşturduk. Şimdi bu beneklere Blending Mode olarak Color Burn seçeneğini seçeceğiz. Bu karakterimizin beneklerinin daha gerçekçi görünmesini sağlayacak. Karakterimizin beneklerinin ve bedeninin en alt sırada yer almasına dikkat edin. Aksi halde karakterimizin gözlerinin veya ağzının üzerine de benekler yerleşebilir.

Sonuç

final-illustrator-karakter-cizimi

Bir önceki yazımız olan İkon Tasarlarken Photoshop, Illustrator ve Sketch Kıyaslaması başlıklı makalemizde en iyi tasarım programı, ikon tasarımı ve illustrator benzeri programlar hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has 40 Comments

 1. Çok faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş böyle güzel bilgi verici yazınızdan dolayı teşekkür ederim.

 2. Bu karaktere çizgi film yapılmalı. Şunun tatlılığına bakın 🙂 Çalışma yönteminizi bende uygulamadım ve çok iyi bir yöntem. Simetri bir yüz oluşturma gayet güzel

 3. Bu harika açıklayıcı yazı için teşekkürler! Tam aradığım şeydi! ayrıca gerçekten iyi ve noktasal çizmişsiniz. Başarılar!

 4. Karakter oluşturma adımını sizinle başladım. Bir çizgi dizi projem var umarım istediğim başarıyı yakalayabilirim. Detaylı anlatım için teşekkürler

 5. Faydalı ve yeterince açıklayıcı bir yazı olmuş. Görseller ile desteklemeniz ise gayet güzel

 6. Harika bir paylaşım elinize sağlık. Youtube’da çok fazla video var ama bu kadar detaylı anlatını göremedim. Görseller harika

 7. Vay be çizgi film karakterlerini demek böyle oluşturuluyor. Gerçekten zor ve sabıt gerektiren bir iş. Tasarlayanında çizeninde hayal gücünü tahmin bile edemiyorum. Harika

 8. Dönem ödevim çizgi karakteri oluşturmaktı. Sizin gibi detaylı anlatan yazı veya video bulamadım. Çok teşekkür ederim.

 9. Resimli ve detaylı anlatımınız için teşekkürler. Karalama yaptığım defterimdeki karakterleri yavas yavas dijital ortama dökmenin zamanı geldi.

 10. İllustrator programını kullanmak diğer programlara göre daha kolay türkçe dil seçeneği sunmasıda bir artı olmuş. Karakter oluşturma konusunu detatlı anlatımız hoş olmuş.

 11. Adobe uygulamarını ücretsiz olarak nerden indirebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 12. Adobe Photoshop temel eğitim derside anlatır mısınız? Çok güzel bir dizi olur tüm uygulamalarıyla anlatmak.

 13. After effects dersi olsa böyle nasıl olurdu diye düşünüyorum ama resimlerle anlatımı sanırım zor olurdu 🙂

 14. Karakter oluşturma çok güzel anlatmışsınız ama keşke bu temel eğitimden başlasak çok daha iyi olurdu…

 15. Photoshop çalışmaları çok güzel de illustrator biraz daha profesyonellik gerektiriyor sanırım.

 16. Bu adobe yeni güncellemesinden sonra uygulama bir anda çalışırken kapanıyor yaptığım tüm çalışmada çöp oluyor nasıl gidericez bu sorunu ?

 17. Bu karikatür çalışmaları illustrator ile mi yapılıyordu çok özeniyorum adamlar bilgisayar başında kalemle bir şeyler çiziyolar falan çok cool 🙂

 18. Çok başarılı bir yazı olmuş tek tek her şeyi anlatmanız adeta bir video içindeymiş gibi hissettim, ama video mu daha etkili yazımı diye sorarsanız yazı derim…

 19. Illustrator kullanımı dışarıdan çok zor gözüküyordu ama ben sizin yazınızla birlikte çok çabuk öğrenebileceğimi düşünüyorum.

 20. Tüm adobe eklentileri için böyle ders yayınlarsanız harika olur, ücretsiz olarak Illustrator dersi verdiğiniz için çok teşekkür ederim

 21. Illustrator’ e alternatif bir uygulama yok mu ya cidden bu kadar gereksiz özelliği doluşturdular uygulamaya kullanım kalitesi baya düştü…

 22. Bir grafik tasarım öğrencisi olarak bu serinin devamını bekliyorum çok başarılı olmuş umarım devam edersiniz.

 23. Illustrator mü daha önemli yoksa diğer uygulamalar mı bununla ilgili bir yazı yazarsanız çok sevinirimmmm

 24. Harfiyen uygulayarak bende bir karakter oluşturdum sanki dünyayı yeniden keşfediyorum çok sağoluuun 🙂

 25. Çok güzel bir anlatım olmuş sanki video izlermişcesine okumuş gibi oldum, diğer programlarında bu tarz derslerini verirseniz çok mutlu oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir