Freepik Template

İstanbul’un Web Tasarım Sektöründeki Önemi

İstanbul’un Web Tasarım Sektöründeki Önemi
5 (100%) 1 vote

Web tasarım nedir? Konuya buradan giriş yapalım. Web tasarım kişi veya kurumların kimliğini yansıtmak veya tanıtımını gerçekleştirmek amacı olan, ağ ortamlarında yayınlanan sitelerin oluşturulma sürecine denir.

Türkiye’de web tasarımın ana merkezi İstanbul olmuştur. Web tasarım ve yazılım firmalarının büyük çoğunluğunun merkezi İstanbul’dur. İstanbul’da web tasarım alanında birçok etkinlik düzenleniyor ve fuarlar yapılıyor. Günümüzde İstanbul’da olan web tasarımının aslında geçmişte de burada farklı yollarla yapıldığını görüyoruz.

İstanbul’un Tasarım ve Sanat Tarihi

Geçmiş yıllara baktığımızda İstanbul’da minyatür, ebru, hat gibi tasarım sanatları yapılıyordu. Web tasarımına da baktığımızda bu sanatların günümüzde dijital ortamda yapılan hali diyebiliriz.

Minyatür, çok ince bir şekilde işlenmiş küçük boyutlu resimlere verilen isimdir. Bu sanat Çinliler ve Türklerden İranlılara daha sonra ise Avrupa’ya geçmiş bir sanattır.

Ebru sanatı, Osmanlı dönemine dayanan bir su sanatıdır. Renklerin suyla dansı desek yanlış olmaz sanırım.
Hat sanatı, işaretlere anlamlı ve ahenkli bir biçimde şekil verilen bir yazı sanatıdır. Matbaanın bulunmasından sonra eski değerini yitirmeye başlamıştır.

Bu sanatlara neden değindiğimizi soracak olursanız, İstanbul’un geçmişten günümüze sanat alanındaki varlığına bakıp bir sanat şehri olduğunu sizlere göstermek istedim. Şimdi biraz günümüze doğru gelelim ve bu sanatların dijital versiyonu olan web tasarımının İstanbul’daki durumunu değerlendirelim.

istanbul-web-tasarim_6925_14-19-12

Web Tasarım ve Yazılım Firmalarının Türkiye’deki Ana Merkezi İstanbul

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte web tasarım firmalarının da önemi gün geçtikçe artıyor. İnternet dünyasında artık markanızı tanıtmanın en önemli yollarından biri güçlü tasarımlardan geçiyor. Web tasarım firmaları da sizin için bunu yapıyor. Web tasarım ve yazılım firmalarının büyük bir çoğunluğu İstanbul merkezlidir. İstanbul’da bu alan ile ilgili hem şirketler hem de bireyler için daha çok imkân var.

Yazılım Firmaları Neden İstanbul’u Tercih Ediyor?

-Daha fazla müşteriye ulaşabilme olanağı
-İnternet erişimi olan nüfusun fazla olması
-Markanın imajı açısından daha elverişli olması
-Tasarım ve yazılım açısından daha bilgili eleman alımlarının yapılabilmesi
-Eğitim altyapısının daha iyi olması
-Teknolojik anlamda en gelişmiş şehir olması
-İnternet altyapısının iyi olması
-Tasarım ve yazılım alanındaki etkinliklerin İstanbul’da gerçekleştiriliyor olması

Web Tasarım ve Yazılım Nerelerde Kullanılır?

Web tasarım, sitenin arayüzü ve tasarımsal kısımlarında kullanılır. Web yazılım ise tasarımdan farklı olarak web sayfasının kod kısmıdır. Yazılımsal kısımlar backend, tasarımsal kısımlar ise frontend olarak adlandırılır.

Web Tasarım Firmalarının Size veya Şirketinize Sağlayacağı Yararlar

-Size özgü bir altyapı oluşturmanızı sağlar.
-Tasarım çalışmaları ile birlikte rakiplerinizin karşısında fark koyup üstünlük kurmanızı sağlar.
-Tüketicilere güvenilir hizmet vererek kazancınızın artmasını sağlar.
-Seo optimizasyonu sayesinde arama motorlarında daha üst sıralarda görülmenizde yardımcı olur.
-İnternet reklamları sayesinde sizin potansiyel müşteri kazanmanızda yardımcı olur.
-Web sitenizin erişilebilirliğini arttırma konusunda yardımcı olur.
-Kişi veya şirketin vizyon ve misyonuna uyan bir web tasarım oluşturmanızı sağlar.

İstanbul’daki Üniversitelerin Web Tasarım ve Yazılım Bölümleri

Web tasarım ve yazılımına gençlerin ilgisi büyüktür. İstanbul’daki üniversitelerde her yıl bu alana ilgi duyan gençler için bölümler açılıyor. İstanbul üniversiteler bakımından web yazılım ve tasarım bölümlerinin olduğu en yüksek şehir.

Ayrıca İstanbul’daki birçok üniversitede web tasarımı ve yazılıyla alakalı açılmış öğrenci kulüpleri de var. Öğrenciler seçtikleri bölümle kalmayıp bu tarz kulüplere girerek de kendini daha fazla geliştirme imkânını buluyor.

AÖF Web Tasarım Bölümünü Seçenlerin Büyük Kısmı İstanbul’dan

AÖF’de 2016 yılı eğitim döneminde açılan birkaç yeni bölümden biri de Web Tasarım ve Kodlama bölümüdür.
Özellikle bu alana ilgisi olup, profesyonel firmalarda çalışmak için diploma eksiği olan kişilerin tercih edebileceği bir seçenek.

2 yılın sonunda DGS sınavına girerek bilgisayar mühendisliği, grafik tasarım gibi lisans bölümlerine tamamlama yapabilirsiniz.

İstanbul’daki Web Yazılım Kursları

Bu alana ilgi duyanların bir diğer tercihlerinden biride bu tarz kurslar oluyor. Sıfırdan bu işi öğrenmek veya kendini geliştirmek isteyenler web yazılım kurslarına gidiyor.

İstanbul’da hemen hemen her yerde web yazılım ve tasarım kursu görmek mümkün. Gerçekten iyi eğitim veren bir kursa giderek iyi bir yazılımcıya dönüşmek imkânsız değildir. Ancak sizin de bu eğitimin dışında kişisel çabanızın olması gerekir.

Web Tasarım ve Yazılım Şehri İstanbul

Kısaca İstanbul, web tasarım ve yazılım konusuna ilgili olan kişilere, sunduğu etkinlikler, kurslar ve eğitim alanındaki bölümlerle Türkiye’nin en iyi şehri konumundadır.

Bir önceki yazımız olan Web Yazılım Dünyasına İlk Adımını Atacaklara 10 Öneri başlıklı makalemizde web yazılımcı, web yazılımcısı olmak ve web yazılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir