Jenerik Domain Nedir Nasil Bulunur

Jenerik Domain Nedir, Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain Nedir, Nasıl Bulunur?
5 (100%) 1 vote

Domain internet dünyasında önemli bir yer teşkil ediyor. Her website ve blog bir domain (alan adı) kullanıyor ve bu alan adı sayesinde ziyaretçiler sitelere giriş yapıyor. Webmasterların en büyük hedefi ise projeleri için kolay akla gelen kısa alan adları bulmak. Bir tanımın en kısa şekli olarak adlandırabileceğimiz jenerik kelimesi en kısa alan adı olarak adlandırılabilir.

Jenerik domain için market.com veya haber.com örnek verilebilir. Bu kelimelerin başına veya sonuna başka bir ek gelmemiştir. Örneğin; “bursahaber” şeklinde bir alan adı jenerik olmayacaktır çünkü yanına başka bir ek veya kelime gelen domainler jenerik olarak adlandırılamaz. Bu nedenle jenerik alan adları diğer alan adlarına göre oldukça değerlidir.

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik domain nedir sorusu anlamlı, kısa ve akılda kalıcı kök alan adı olarak adlandırılabilir. Normalde alan adları yıllık 30 TL civarında bir ücret ödenerek 1 yıl süreyle alınabilmektedir. Jenerik domain bulmak zor olduğundan dolayı bu alan adı sahipleri domaini satışa çıkarabilmekte ve bazı durumlarda bir servet isteyebilmektedir.

Ticket.com 2009 yılında yaklaşık 1.500.000 $’a satılmıştır. Jenerik domainlerin ne denli büyük paralara satıldığını internette küçük bir araştırma yaparak daha iyi görebilirsiniz.

Jenerik domain bulmak normalde bir internet sitesi kurarken alan adı bulmaya benzese de çok daha zordur. Hatta bu işi samanlıkta iğne arama eylemine de benzetebiliriz. Günümüzde aklınıza gelebilecek hemen hemen her jenerik alan adı birileri tarafından satın alınmıştır. Bunun iki temel amacı var. Birincisi; jenerik alan adı ile proje oluşturmak isteyen webmasterlar, ikincisi ise; kişinin satın almış olduğu jenerik domaini yüksek bir bedele satmak istemesidir. Alan adı alım satım işlemi yapanlar jenerik domain bulduklarında bunu yüksek fiyattan aracı sitelere veya webmaster forumlarına koyarlar. Burada en yüksek fiyata satış yaparak kar elde ederler. Eğer jenerik domain bulmak istiyorsanız ince eleyip sık dokumalı ve uzun araştırmalar yapmalısınız.

Jenerik Domain Nasıl Bulunur?

Kimsenin aklına gelmeyecek veya ilerde değerleneceğini düşündüğünüz bir alan adı varsa satın alabilirsiniz. Yıllık yaklaşık 30 TL ödeyerek 1 yıllık alan adı kiralayabilir ve alanadlari.com veya godaddy.com gibi platformlara üye olarak buralarda alana adınızı açık arttırmaya çıkararak satabilirsiniz. Teklifi yeterli bulursanız satışa onay verebilir veya satıştan vazgeçebilirsiniz.

Jenerik domain nasıl bulunur sorusunun en temel cevabı ‘uzun araştırmalar sonucundadır. 2,3 veya 4 harfli anlamlı veya anlamsız olan tüm alan adlarını araştırmalı ve anlamsız da olsa 2-3 harfli alan adlarını satın almalısınız. Bunun sebebi ise 2 veya 3 harfli domainlerin az sayıda ve değerli olmasıdır.

Ayrıca daha önce satın alınmış ancak süresi bitecek olan jenerik domainleri de takip edebilir ve süresi biter bitmez hızlı davranırsanız satın alabilirsiniz. “pool.com” gibi platformlarda düşecek olan alan adlarının boşa çıkacak oldukları tarihleri görerek buna göre bir planlama yapabilirsiniz.

Jenerik domain nedir, nasıl bulunur konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Godaddy ile Alan Adı Alımı ve Satışı başlıklı makalemizde godaddy alan adı seçimi ve godaddy ile alan adı alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir