Link Yapisi Nasil Insa Edilir

Link Yapısı Nasıl İnşa Edilir?

Link Yapısı Nasıl İnşa Edilir?
5 (100%) 1 vote

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların rahatça gezinebilmesi için link yapısı oluşturulmasında fayda vardır. Ayrıca link yapısı oluşturarak Google botlarının siteniz hakkında daha kolay bilgi sahibi olmasını da sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda link yapısının nasıl oluşturulacağını anlatarak sitenizi geliştirmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Link Yapısı İnşa Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizde link yapısı oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususları inceleyerek devam edelim.

Menü Alanında Link Yapısı

Kullanıcıların gezintisini kolaylaştırmak için en fazla link verilen kısım menü alanıdır. Menü alanı tüm sayfalarda göründüğünden ayrıca bir önem de taşımaktadır. En çok bağlantı ise ana sayfaya gitmekte olup, bu kısım “title” alanında anahtar kelime ile başlamalıdır. Anahtar kelimenizin ana sayfada yer alması sıralamada yükselmenizi kolaylaştıracaktır. Sitenizin kategorileri için kullandığınız linklerde anahtar kelimeyi içermeli ve basit olmalıdır.

Sidebar

İçeriklerin yönetildiği en önemli alanlardan biridir. Sitenin her sayfasında görünen bağlantılar oluşmasını sağlar ve iç link sayısını yükseltir. Sidebara koyulan içeriğin ne az ne de çok fazla kalması gerekir. İdeal olan 5 ila 10 gün arasında kalmasıdır. Ziyaretçilerinizin bu kısımdaki içeriklere ulaşması sıralamada yükselmenizi de olumlu yönde etkiler.

Footer

Sitenizde anahtar kelimelerini ön plana çıkarmak istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz en önemli alanlardan biri de footer’dır. Bu kısımda her sayfada görünmekte ve bu nedenle de her bağlantı çok sayıda link almaktadır. Bu kısma verilen linklerde oldukça seçici davranılmalıdır. Aksi takdirde sıralamada gerileme yaşayabilirsiniz.

Dış Link Yapısı Oluşturma

Site içerisinde kullanılan linklerden ve nasıl kullanılmaları gerektiğinden bahsettik. Şimdi de dış bağlantıları inceleyelim ve nasıl kullanılmaları gerektiğini öğrenelim. Dış link yapısı sitenizi tanıtan en önemli etmendir. Bu nedenle dış link verirken çok dikkatli olmalısınız. Ziyaretçilerde kötü bir intiba uyandırmak telafisi olmayan sorunları da beraberinde getirebilir.

Bağlantı Çeşitliliği

Sitenize link almak istiyorsanız bu doğal süreç içerisinde olmalıdır. Spam olarak gelen bağlantılar ya da satın alınan backlinkler kısa süre sonra sitenizin sıralamada gerilemesine neden olur. Google algoritmaları çok hızlı ve doğru bir şekilde çalışmakta, organik olmayan işlemleri kolayca ayırt edebilmektedir. Bu nedenle oluşturulan bağlantılar tamamen organik olmalıdır.

Link yapısı nasıl inşa edilir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı İçerik Nedir, Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde akıllı içerik nedir ve akıllı içerik oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir