Megabit Megabayt Arasindaki Fark

Megabit ve Megabayt Karmaşası

Megabit ve Megabayt Karmaşası
5 (100%) 1 vote

İnternet servis sağlayıcısı her kurum, özellikle ADSL paketlerinde “megabit” üzerinden hesaplama yapıyor. Yani “8 megabit” indirme hızı olan bir hizmeti kullanıcı satın aldığında 8 megebayt’lık bir hıza ulaşamıyor. Burada servis sağlayıcısı kesinlikle yalan söylemiyor ancak müşterinin bilgisizliğinden yararlanıyor. Çünkü megabit ile megabayt arasında karmaşık bir farklılık söz konusu.

Bilgisayarlarımızda bulunan dosyaların boyutunu ve aktarım hızımızı genelde “megabayt” ile hesaplarız. Yinede bazen “megabit” değerinin de kullanılması gereken durumlarda oluşuyor. Mesela ünlü hız testi sitesi speedtest.net‘de hız “megabit” cinsinden ölçülüyor. Şimdi gelelim en çok dikkat edilmesi gereken noktaya. Bir çok insan bu kısaltmaların sonundaki küçük veya büyük harfe dikkat etmez ancak megabayt MB olarak kısaltılırken megabit Mb olarak kısaltılıyor. Yani birisi küçük “b” ile bitiyor diğeri büyük “B” ile.

Tüm bu karmaşalara sebep olan bu durumu çözmenin en basit yoluysa bir bayt’ın aslında 8 bit’ten oluştuğunu unutmamaktan geçiyor. Bu duruma göre 8 megabit değerindeki internetimizin hızının kaç megabayt olduğunu öğrenmek istiyorsak elimizdeki rakamı sekize bölmeliyiz. Buna göre 8 megabit değerindeki internetimiz 8 / 8 = 1 MB olmuş oluyor. Bölme işlemleriyle uğraşmak istemeyen internet kullanıcıları için daha basit bir çözüm de var tabii ki. Google’da buradaki gibi bir arama yaparak (20 megabits in megabytes) sonuca kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir