Okunabilir Makale Nasıl Olur?

Okunabilirlik Ve Seo

Okunabilirlik Ve Seo
5 (100%) 1 vote

Makaleler için okunabilirlik seviyesi, SEO‘da bir çok önemli faktörü içine alan, ve gözardı edilen olaylardan birisidir. Nitekim Okunabilirlik oranı, Birçok Seo değerini değiştirebilecek derecede öneme sahiptir. Peki okunabilirlik oranı nedir? Okunabilirlik oranı nasıl yükseltilir bunlara yakından bakalım.

Okunabilirlik Oranı Nedir?

Okunabililik oranı, bir makalenin kullanıcı tarafından okunabilirlik derecesidir. Okunabilirliğin artması durumunda SEO dostu bir web siteniz olur. Okunabilirlik oranının artması için uygulanması gereken teknikleri makalenin devamında bulabileceksiniz.

Okunabilirlik arttırmanın yararları

Okunabilirlik Oranının artmasının faydaları

Okunabilirlik oranının artması ile sitede kalma süresi arasında doğru bir orantı olabilmesi mümkündür.  Çünkü okunabilir yazı demek, kullanıcı dostu içerik demektir. İşte okunabilirlik oranının faydaları.

  • Daha Fazla Ziyaretçi
  • Yukarıda sıralama alma
  • Diğer bağlantılarınız güçlenir
  • Otoriter site oluşur

Okunabilirlik Oranı Nasıl Arttırılır?

Hemen Çıkma Oranı: Hemen çıkma oranı, kullanıcıya hitap etmeyen tasarım, yetersiz içerik, istenilen bilgiyi görememe, gibi nedenlerden dolayı oluşur. Bir web sitesinin gerçek değerini belirleyen en önemli faktördür. İyi bir web siteniz varsa Hemen çıkma oranı düşük olmalıdır. Zira kullanıcıya istediğini veremiyorsanız web sitesi açmanızında bir anlamı yoktur.

Hemen çıkma oranını düşürmek için de uygulayacağımız bazı teknikler okunabilirlik oranını arttırma yöntemleri ile aynıdır. Bu yöntemler sayesinde web sitenizde yükseliş yakalamanız mümkündür.

Google’ın değerli algoritmaları arasında yer alan hemen çıkma oranı nasıl işler bundan bahsetmek istiyorum. Google, zengin içerik seçmek istediğinde bazı metriklerden yararlanır. Bu metrikler arasında Hemen çıkma oranı da yer alır. Bu sayede kullanıcının en çok kaldığı sayfayı yukarı taşırken, hemen çıkma oranı yüksek olan sitelerde gerileme yaşanır.

Dikkat çekici resim okuma oranını etkiler
Yazı Tipi ve büyüklük seçimi: Metinler için seçilen font tipi ve boyutu okunabilir bir makale için önemlidir. Bir makale için Google tarafından önerilen font boyutu 16-17px arasındadır.

Makale için yazı tipi önerileri 

Arial, Helvetica, Tahoma, Verdana, Georgia

Yukarıdaki fontlar tamamen Türkçe uyumlu olmakla birlikte font desteği de olan fontlar arasında yer almaktadır.

Başlık Kullanımı: Makaleleriniz de ya da haberlerinizde alt başlık kullanımının Okunabilirlik seviyesini arttırdığını biliyor muydunuz? Makalelerinizde konu edindiğiniz içeriği tekdüze yazmaktan vazgeçin. Örnek olarak bir ürün hakkında içerik oluşturmak istediğinizde aşağıdaki başlıkları deneyebilirsiniz.

  • Alınır mı?
  • Fiyatları ve Müşteri yorumları
  • X ürünün teknik servisi

Gibi konunuzla ilgili konuları alt başlık olarak (h2-h3-h4…) eklemelisiniz. Aslında okunabilirlik oranını arttırmanın en iyi yollarından birisi başlık kullanımını belirlemek. Zira kapsamlı bir yazı yazdınız ve alt başlıklarınızdan birisi sıralama aldı.

Örneğin; x Ürünü alınır mı? Kelimesinde 1.sıraya geldiniz. Fakat kullanıcı bu kelimeyi aratıp sitenize girdiğinde yana yana istediği başlığı arıyor fakat aradığı başlık yok yalnızca metnin bir kısmında geçmiş ve kullanıcı istediğine ulaşamadan çıkmış.

İşte bu nedenle içeriklerinizi oluştururken Mutlaka alt başlık oluşturun ayrıca bu sayede birden fazla anahtar kelimede sıralamaya girme şansınız artar ve bu sayede daha fazla organik ziyaretçi alabilirsiniz.

Seo ve Okunabilirlik arasındaki ilişki
İmaj, Hareketli imaj ve Video kullanımı

Jengal.com olarak tüm yazılarımızda resim ve video kullanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki kullanıcılarımız aradığı içerikte yalnızca metin ile doymayacak. Kullanıcılarımızı siteden çıkarmamak için Youtube’dan videolar ekliyor bu sayede konu hakkındaki bilgilerini pekiştirmesini sağlıyoruz.

Ayrıca dikkat çekici imajlar sayesinde görsel iletileri de kuvvetlendirebilirisiniz. İşte ücretsiz görsel bulabileceğiniz bazı web siteleri

Bu makalemizde sizler için Okunabilirlik oranı ve Seo ilişkisinden bahsettik ve Okunabilirlik oranı nasıl arttırılır bundan bahsettik. Konu hakkında sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünya'nın En İyi Seo Araçları başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir