Google Aramalarından Ziyaretçi Arttırma

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?
5 (100%) 1 vote

Google aramalarından trafiğiniz yeterli gelmiyor mu? İşte sizler için hazırladığım Organik Trafik Nasıl Arttırılır? Makalesi. Bu sayede Aramalarda görünür olmak oldukça kolay.

Siteniz hakkında bilmeniz gereken bir kaç bilgiyi Search Console‘dan ve Analytics‘ten alabiliriz. Bu adımdan sonra ücretsiz araçlar sayesinde hedefleyeceğimiz kelimeleri belirleyip SEO uyumlu makale ile işimizi bitirebiliriz.

Elbette Organik Ziyaretçi arttırmak için yapılması gerekenler bunlardan ibaret değil. Fakat bu anlattıklarım sayesinde bile yeterli seviyede organik aramalara ulaşabilirsiniz.

Git gide yoğunlaşan internet ulaşılabilirliğinin artmasıyla 2017 yılı verilerine göre Google’da günde 3.5 Milyar aranma gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ise bu veriler TÜİK’e göre her on evin sekizinde internet bulunduğu yönünde.

Dünya üzerinde ve Türkiye’de de bu kadar yoğun olan Google aramalarında ilk sayfada yer almak sizce de işletmeniz ya da kişisel blogunuz için oldukça değerli değil mi? Peki diyelim ki “İşimi internete taşıyorum” dediniz. Ve ilk olarak organik aramaları hedeflediniz. İşte bu makalemizde Organik Trafiğinizi nasıl arttırsınız bundan bahsedeceğim.

Kullanacağımız Bazı araçlar

  • Neilpatel Ubersuggest
  • Analytics
  • Search Console

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

İlk olarak hedeflememizi doğru yapabilmeliyiz. Bunun içinse yukarıdaki araçları kullanmamız gerekiyor. İlk olarak Search Console paneline giriş yapıp Performans bölümünden mevcut aranmanıza dair görüntülenme ve tıklanma sayılarınıza ulaşmanız gerekmektedir.

Bu ekran, Search Console’da işimize yarayacak tek kısım değil. Makalenin devamında Search Console ile ilgili olarak bir kaç analiz daha yapmamız gerekebilir.

Search Console

Performans bölümüne giriş yaptıktan sonra Sorgu Sekmesinde Google Aramaları‘ndan ziyaretçi getiren kelimelerin listesini görebilirsiniz. Bu alan sizde boş ise Google aramalarından ziyaretçi kazanmıyorsunuz anlamına geliyor.

Search Console Performanslar Bölümü

Mevcut anahtar kelimelerinizin çıktısını Google Tablolar şeklinde görüntüleyebilir ya da CSV şeklinde indirebilirsiniz. Kullandığınız herhangi bir Sıra bulucu aracı ile mevcut anahtar kelimelerinizin kaçıncı sırada yer aldığını not etmeyi unutmayın.

Bu indirdiğiniz tabloyu haftalık ya da günlük olarak güncellemenizde fayda var. Günlük ya da Haftalık olarak sıralama takibini de bu  dosyaya ekleyebilirsiniz.

Search Console’da son olarak kontrol etmemiz gereken bölüm Bağlantılar sekmesinde yer alan En çok Bağlantı verilen sayfalar bölümüdür.

Bu bölüm, başka sitelerden sizin sitenize gelen bağlantıları gösterir. Sizin hangi bağlantınızın ne kadar ve hangi sitelerden link aldığını gösterir. Bu linklerin takibini yapmak Organik Ziyaretçinizi arttırmanıza yol açabilir.

Search Console backlink kontrolü nasıl yapılır?

 

Artık bu bölümden sonra Search Console ile işimiz bitti. Google’ın analitik servisi olan Analytics‘e geçiş sağlayabiliriz. Analytics, Search Console’dan farklı olarak sitenize gelen ziyaretçiler hakkında çok fazla bilgiyi sunabilir.

Analytics

Hangi konumdan, hangi cihazdan, ne kadar süre sitede kaldığından, hangi sayfada bulunduğundan, hangi sayfadan hangi sayfaya geçtiğinden tüm verilere ulaşabileceğiniz bir metrik aracıdır.

Analytics kısmında, işimize yarayacak onlarca bölüm olabilir fakat yalnızca bir bölüm üzerinden anlatım sunacağım. Bölümde yer alan verileri görüntüledikten sonra kontrol listesi ile gereken düzeltmeleri yapmalısınız.

Analytics’e giriş yaptıktan sonra Davranış bölümünde yer alan Site içeriği sekmesinin alt sekmesi olan Tüm Sayfalara tıklıyoruz. Bu bölümde onlarca veriyi görüntüleyebilmemiz mümkündür.

Google Analytics sayfa görüntülenmesi

Yukarıda resimde yer aldığı üzere bu sayfada bize sunulan verilerden bazıları şunlardır;

  • Sayfa Görüntüleme sayısı
  • Farklı Sayfa görüntüleme sayısı
  • Sayfada geçirilen ortalama süre (tüm zaman bölü görüntülenme sayısı)
  • Giriş sayısı (tekil)
  • Hemen Çıkma oranı ( siteden çıkma eğilimi)
  • Sayfa Değeri (Adsense’den kazanılan sayfa değeri)

Gibi verilere ulaşabilmeniz mümkün. Bununla ilgili olarak kritik uygulamanız gereken bazı adımlar olabiliyor. Dikkate alınması gereken bir kaç bölüm ve olası durumlarda uygulanması gereken adımlara beraber göz atalım.

Kritik Durumlar

Bu verilere göre işlerin yolunda gitmediğini gösteren bazı zarar verici veriler olabilir. Bu veriler dikkatlice incelenmeli ve çözüm yolu sağlanmalıdır. Peki bu Kritik Durumlar nelerdir?

Yukarıdaki verilere göre en kritik 2 veri gözümüze çarpıyor. Hemen Çıkma oranı ve Sayfada geçirilen ortalama süre. Bu iki değer yeterli seviyeye ulaşmadığında sitede sıralama olarak farklı sayfalarınıza da zarar verebiliyor. Bu nedenle 10-20 saniye gibi işe yaramayacak bağlantılarınızı kaldırmalısınız.

Google verilerine göre sitede 3 dakikadan daha az kalan bir ziyaretçi siteye zarar vermektedir. Sitede kalma süresi ve Hemen çıkma oranı arasında ters bir orantı vardır. Sitede kalma süresi arttıkça Hemen çıkma oranında azalır. Bu nedenle kritik durumlar planı hazırlandığında bunların bilinmesi hayati önem arz etmektedir.

Analytics servisinde yeterli bilgiyi edindikten sonra hemen çıkma oranı nasıl düşürülür hemen bununla ilgili çalışmaları yapmak üzere bir plan hazırlamalısınız. Zira zarar veren sayfalarınızı yok etmeniz sıralamalarınızda olumlu sonuçlar elde edeceğiniz anlamına gelmektedir.

Neilpatel- Ubersuggest

Konumsal olarak, ücretsiz aranma hacmi ve kelime önerisi olarak en iyi araçlardan birisidir. Dünyadaki bir çok konumda hangi kelimenin ne kadar arandığına dair verileri sunabilmesinin yanı sıra sıralamada yer alan sitelerin bu kelimeden ne kadar tıklama aldığını da gösterebilmektedir.

 

Kelime Google'da ne kadar aranıyor?

Bu makalemizde sizler için Organik Trafik Nasıl Arttırılır? makalesini hazırladım. Umarım makale yeterince detaylı olmuştur. Konu hakkında görüş ve bildirilerinizi lütfen yorum bölümünden Jengal.com’a iletin. İyi Günler

Bir önceki yazımız olan Okunabilirlik Ve Seo başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir