Özgün İçerik Nasıl Yazılır

Özgün İçerik Nedir ve Nasıl Yazılır?

Özgün İçerik Nedir ve Nasıl Yazılır?
5 (100%) 1 vote

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız özgün içerik terimi, okuyuculara daha önce herhangi bir internet sayfasında ya da blog üzerinde duyurulmamış bilgilerin yer aldığı uzun ya da kısa yazılar olarak adlandırılır. Bir konu üzerinde kişinin mevcut bilgi üzerinde tamamen kendi yorumunu katarak oluşturduğu yazılar da yine özgün içerik olarak tanımlanır.

İçerik Nedir?

İçerik kelimesinin sözlük anlamı; bir konu hakkında belirtilen düşünce ve fikirlerin hem yazılı hem de görsel olacak şekilde anlatılarak okuyucuya özgün biçimce sunulmasıdır.

Direkt olarak hedef kitleye ithafen oluşturulan, yazılı ve görsel öğelerin de bir arada sunulduğu ve bunun yanında dikkat çekici bir üslup çerçevesinde yazıldığı metinlerin ve görsellerin tümüne içerik adı verilir. Peki, içerik denince aklınıza neler geliyor? Yani bir içerik sadece belirli oranda metin ve birtakım görsellerden m oluşuyor? Tabii ki hayır. Bu yüzden günlük hayat içerisinde karşılaştığımız içerik çeşitlerini sizler için sıralayalım.

 • Web sayfası
 • Reklam panoları
 • Akıllı telefonlar
 • Videolar
 • TV ekranları
 • Bilgilendirme mesajları
 • Sosyal medya platformlarındaki marka içerik paylaşımları

Yukarıda listelemiş olduğumuz araçlardan her biri aynı zamanda içerik özelliği taşır. Çünkü içerik denince sadece akla metinlerin gelmesi yanlış olur. Bu nedenle içeriği daha geniş kapsamlı düşünmekte fayda vardır.

Özgün içerik nedir?

Genel hatlarıyla yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde tanımlamak mümkündür. Kopya içerikten uzak editör ya da yazarın kendine ait yorumu ile meydana gelen özgün içerik, okuyucu açısından da faydalı içerikler arasında yer alır. Okuyucu genelde bir konu üzerinde birbirinden aynı olan içeriklerden memnuniyet duymaz ve bu nedenle araştırdığı konuda daha gerçekçi ve doğru bilgilerin olduğu yazılar görmek ister. Hatta bir konunun detayları ile anlatıldığı yazılar, okuyucuyu kendine çekme konusunda oldukça başarılır.

 

özgün içerik

Özgün İçerik Neden Önemlidir?

Günümüzde internet platformunda bilgiye ulaşmak artık oldukça basittir. Tek bir tuşla bir konuya ait çeşitli materyaller ve içeriklerle karşılaşmak mümkündür. Ancak, bilgiye bu kadar kolay ulaşılabilen bir ortamda birbirinin neredeyse tıpa tıp aynı içeriklerin oluşturulduğunu ve okuyucuya sunulduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok web sayfası ya da blog, özellikle son dönemlerde kopya içerikten uzak kalamadığı için okuyucularına farklı web sayfalarında olan bilgilerin aynısını yayınlamaktan çekinmiyor ve bunun sonucunda ise aslında okuyucularına doğru olmayan bilgiler ulaştırabiliyor. Tabi bu durum, ilgili web sayfası ve blogların kalitesinde önemli düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan durum ise giderek ziyaretçi sayısının azalması ve web sayfası ya da bloğun popülaritesini kaybetmesi oluyor.

Eğer bir web sayfasında rakip sayfalara karşı herhangi bir konu hakkında farklı ve özgün bilgiler veremiyorsanız, her geçen gün arka plana doğru kaymaya ve ilerleyen zamanlarda ise sektör içerisinde yok olmaya mahkumsunuz demektir. Çünkü web sayfalarında hedef kitlenize ileteceğiniz konuların ihtiyaç duyulan ve ilgi çekici bilgiler olması kadar okuyucuya kattığı da oldukça önemli bir role sahiptir.

Özgün İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Özgün içerik kontrolleri, genelde farklı yazarlardan alınan içeriklerin web sayfalarına kopya bilgiler yerleştirmek istemeyen site sahipleri tarafından oluşturulan metinleri genel olarak taramaya aldıkları bir kontrol olma aşamasıdır. Özgün içerik kontrolleri hem manuel hem de internet üzerindeki birtakım copy/paste araçlarıyla da yapılabilir.

Manuel özgün içerik kontrolü;

 • Manuel olarak içerik kontrolünde ilk olarak yapılması gereken, yazılan içeriğin belirli bölümlerinden bazı cümleleri almak ve arama motorlarında arama yapmaktır. Yapılan arama sonucunda cümlenin ve kelime yapısı birebir eşleşen sonuçlar çıkmıyorsa içeriğin özgün olduğunu söylemek mümkündür.
 • İçeriğin genel hatları ile okunması da özgün olup olmadığı hakkında bilgi verebilir. Ancak yine de tam olarak emin olunamadığı durumlarda arama motoru üzerinden bazı cümleleri kopyalayarak arama yapmakta fayda vardır.

Web araçları ile özgün içerik kontrolü;

İnternet platformunda yer alan çeşitli web araçları oluşturulan içeriklerin özgünlük kontrolü konusunda istenen sonuçları verme kabiliyetine sahiptir. Bahsetmiş olduğumuz web araçları, özgün içerik kontrolü sırasında yazılan metnin arama motorları üzerinde test edilmesini sağlar ve içeriğin başta sona kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek web araçları arasında şunlar gösterilebilir;

 • Seoreviewtools
 • Siteliner
 • Copyscape

özgün içerik nedir

Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Özgün içerik, her web sayfasının kalitesi ve popülaritesi açısından önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle web siteleri için özgün içerik oluşturma üzerinde hassasiyet ile durulması gereken konular arasındadır. Şimdi, özgün içerik nasıl yazılır? Daha yakından bakalım.

 • Öncelikle yazılan metin farklı içeriklere ait kopya cümlelerden oluşmamalıdır. Kopyala – yapıştır tarzı içerikler diğer web sayfalarında bolca bulunduğu için ziyaretçilerin ilgisini çekmez ve sizi arama motorlarında daha arka sıralara iter.
 • İçerikte imla kurallarına mutlaka uyulması gerekir. İçeriğin hem anlaşılabilir hem de kaliteli olması açısından noktalama işaretlerinden yazım hatalarına kadar pek çok ayrıntıya dikkat etmekte fayda vardır.
 • Yazılacak olan konu, genelde o konuya hakim ve tam olarak anlatımı güçlü biri tarafından oluşturulmalıdır. Çünkü yazacağı konuyu yeteri kadar anlamayan birinin elinden çıkan içerik, konuyu okuyucunun da anlamamasına neden olabilir.
 • İçerik okuyucuyu yormamalı ve bunun yanında kolayca bilgiye ulaşmasını sağlamalıdır. Bu nedenle içerikte konu bütünlüğümü sağlamak ve özellikle alt başlıklar ile paragraflar arasında uyumlu senkronizasyon meydana getirmek önemlidir.

Özgün İçerikle Özgün Olmayan İçerik Arasındaki Fark Nedir?

Özgün içerik ile özgün olmayan arasında birtakım ciddi farklar bulunur. Ayrıca birbirinden tamamen farklı bir yerde bulunan bu içeriklerin birbiri ile bağdaştırılması da kesinlikle mümkün değildir.

 • Özgün içerik, her şeyden önce kişinin ilgili konu hakkında kendine özgü bilgilerini aktardığı ve konu hakkında okuyucunun yeni ufuklara yelken açtığı yazılardır. Özgün olmayan içerik ise pek çok yerde karşılaşılan ve okuyucuya yeni bir şeyler katmayan yazılardır.
 • Özgün içerikte yeni fikir ve düşünceler yer alır, bunun aksine özgün olmaya içerik var olan düşüncelerin aynı şekilde tekrar okuyucu karşısına çıkarılmasıdır.
 • Özgün içerik püf noktalara eğilim gösterebilir. Ancak özgün olmaya içerik diğerlerinin aynısı olması nedeniyle püf noktalar hakkında bilgi vermez.
 • Özgün içerik bir konunun farklı web sayfalarında yer alan eksikliklerini giderebilir. Fakat özgün olmayan içerikte bu pek de mümkün değildir.
 • Özgün içerik baştan sona hem metinsel hem de görsel olarak farklı bir yapıya sahiptir. Özgün olmayan içerik ise metinler başta olmak üzere görsel öğeleriyle de diğer web sayfalarında ki türleri ile benzerlik taşır.
 • Özgün içerik okuyucuyu sıkmaz ve bir sitenin kalitesini artırma konusunda etkilidir. Ancak özgün olmayan içerikler, pek çok web sayfasında olduğu gibi aynı bilgiyi sunmasından dolayı okuyucunun sıkılmasına ve bir daha ilgili web sayfasını tercih etmemesine neden olabilir.
 • Özgün içerik daha yararlı bilgiler sunar. Özgün olmayan içerik ise internet ortamında yer alan bilgilerin benzerlerini okuyucu karşısına çıkarmaktan başka bir şey yapmaz.

Özgün İçerik de SEO Uyumu Nasıl Sağlanır?

Özgün içerik oluştururken bu içeriğin aynı zamanda SEO uyumlu olmasını istiyorsanız, bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. SEO uyumlu içerik ilgili web sayfasının rakipleriyle arasında fark yaratmasını sağlar. Bunun yanında arama motorlarında üst sıralara çıkmaya yardımcı olur ve web sayfasının kalitesini artırarak ziyaretçi sayısının artış göstermesinde önemli bir rol oynar.

SEO uyumlu içerik yazarken nelere dikkat edilmelidir;

 • Anahtar Kelime Çalışması: Hazırlanacak içerik konusunda anahtar kelime çalışması yapmak önemlidir. Çünkü anahtar kelime çalışması yaparak daha lok hangi konu üzerine eğilmeniz ve bilgi vermeniz gerektiği ortaya çıkar. Bu nedenle belirli spesifik anahtar kelimelere yönelmeniz SEO uyumlu bir içerik oluşturmanız adına faydalı olacaktır.
 • Özgün ve Kaliteli İçerik: İçeriklerin hem özgün hem de kaliteli olması SEO’nun altın kurallarından biridir. Özellikle içeriklerin bilgi verici ve aynı zamanda okuyucunun anlayacağı şekilde aktarılması web sayfasının kalitesinin artmasında etkilidir. Aynı zamanda içeriğin yazım hatalarından yoksun olması da önem arz eder. Bu nedenle noktala işaretleri yerinde kullanılmalı ve yazı içerisinde imla hataları olmamalıdır.
 • İçeriğinizin Fiziksel Görüntüsü: İlk bakışta okuyucuyu etkilemek önemlidir. Bu nedenle içerikler, web sayfasında genel hatları ile daha sadece ve ilgi çekici görünmelidir. Hatta etkili bir tasarım sağlanarak ziyaretçiyi kendisine çekmeli ve sayfada kalmasına neden olmalıdır.
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu: İçerik bünyesinde anahtar kelime yoğunluğu da dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Örneğin konunuz için belirlediğiniz anahtar kelimenin yazı içerisinde çok fazla geçmesi yanlıştır. 500 kelimelik bir içerikte 50 – 60 defa anahtar kelime kullanımı yapmak içeriğin kalitesiz olmasına ve SEO uyumlu yapısını kaybetmesine neden olur.
 • Başlık (Title) ve Meta Açıklamaları: Başlık ve meta açıklamalar, özellikle site içi SEO optimizasyonu açısından önemli bir yere sahiptir. İçerikler için belirlenen başlıkların fazla uzun olmaması ve tam olarak konuda anlatılmak isteneni vurgulaması gerekir. Bunun yanında yazı içerisinde konunun detayına inilmesine yardımcı olan alt başlıklara yer verilmeli ve her içerik için özet babında meta açıklamaları girilmelidir.
 • Site içi linkleme: Site içinde yapılacak SEO optimizasyonlarından biri olan site içi linkleme, daha önce hazırlanmış olan içeriklere link verilmesi anlamına gelir. Yani hazırlanan bir içeriğin belirli kısımlarında okuyucuyu daha önce yazılmış ve konuyla ilgili başka bir içeriğe yönlendirmek mümkündür. Bu şekilde okuyucular araştırdığı konu üzerinde farklı bilgilere de ulaşma imkanı sağlar ve bu şekilde daha farklı şekilde bilgiler edinebilir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız SEO uyumlu içerik hazırlama kuralları, web sayfalarının organik sonuçlarda yer almasına olanak sağlar. Bu çalışmaların sistemli bir şekilde yapılması ve kaliteli içerikleri oluşturularak web sayfasına yüklenmesi ile arama motorlarında daha etkili yerlere gelmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir Nasıl Yapılır 2019? başlıklı makalemizde seo ayarları nasıl yapılır, seo çalışması nasıl yapılır ve seo nedir nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir