Photoshop Ucretsiz

Photoshop’un Kaynak Kodu Ücretsiz Oldu!

Photoshop’un Kaynak Kodu Ücretsiz Oldu!
5 (100%) 1 vote

İlk defa 1990 yılında geliştirilen Photoshop’un ilk sürümü 23. yılında artık ücretsiz! Bugün Adobe’den yapılan açıklamaya göre Photoshop’un bu sürümü artık ücretsiz olacak.

Adobe Photoshop 1.0.1’in tamamının kaynak kodları, 128 bin Line bundan böyle Computer History Museum (Bilgisayar Tarihi Müzesi) aracılığıyla ücretsiz olarak sunulacak. Tabii ki Adobe Photoshop’un bu ücretsiz sürümünün dağıtımı Adobe’nin inisiyatifinde olacak. Yine de isteyen herkesin artık Photoshop’un kaynak kodlarına kolaylıkla ulaşabileceğini ve internetten indirebileceğini söylemek mümkün.

Photoshop’un ücretsiz sunulan bu eski ve basit sürümü geliştirilmeye müsait ancak günümüzdeki sürümlerinden oldukça farklı. Photoshop’un ücretsiz dağıtılan sürümü 1.0.1’in ZIP dosyası halinde 179 dosya ve 128 bin satır kod olarak sunuluyor. Ücretsiz olarak indirilebilen bu PS sürümünün %75’i Pascal ile %15’i ise Assembler dilinde yazılmış.

PetaPixel’de belirtilenlere göre Adobe Photoshop’un ilk sürümü olan 1.0.1’ın tamamı yalnızca bir kişi tarafından geliştirildi. Bu bahsi geçen isim Photoshop için en önemli isimlerden biri Thomas Knoll.

Yalnızca ticari olmayan amaçlar için kullanılması izin verilen Photoshop’un ilk sürümü hakkında daha fazla bilgi almak veya programı açık kaynak kodlarıyla birlikte indirmek için burayı tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Her Tasarımcının Görmesi Gereken 25 Illustrator Dersi başlıklı makalemizde Adobe Illustrator, Illustrator CC ve Illustrator CS6 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir