RankBrain

RankBrain SEO Üzerinde Etkili midir?

RankBrain SEO Üzerinde Etkili midir?
5 (100%) 1 vote

Google geliştirdiği algoritmalar sayesinde yapılan aramalarda en doğru sonucu vermeye çalışmaktadır. En doğru sonuç için de yapay zekânın insan düşüncesine yaklaşması gerekmektedir. Bunun içinde RankBrain adı verilen sistem geliştirilmiş olup, bu sistem sayesinde resimler, videolar, başlıklar ve meta açıklamaları en doğru şekilde sıralanmaktadır. Ayrıca anlamlandırılamayan kelimelerin doğru karşılıklarını da bulabilmektedir.

RankBrain Nedir?

RankBrain arama sonuçlarında yaptığı iyileştirmelerle sonuçların kusursuz olarak eşleşmesini ve verilerin doğru bir şekilde süzgeçten geçirilmesini sağlayan algoritmadır. Bildiğiniz üzere Google’da arama yaptığınızda saniyenin yarısı kadar sürede binlerce sonuç çıkmaktadır. Bu kadar kısa sürede sonuçların doğru olarak verilmesini sağlayan en önemli algoritma da RankBrain’dir. Bu algoritmanın en önemli özelliklerinden biri de spam kelimeler ile sıralamada yükselmeyi hedefleyen siteleri ekarte edebilmesidir. Bu tarz siteler RankBrain sayesinde geri plana atılarak, kaliteli içerik üreten siteler ön plana çıkarılmaktadır.

Rank Brain Hangi Sorunları Çözüyor?

RankBrain arama sonuçlarında değerlendirme yaparak ve eski verilerden yararlanarak yeni aramalarda istenilen sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. RankBrain’in oluşturulma amacı en doğru ve kaliteli içeriklerin öncelikli olarak kullanıcılara ulaştırılmasıdır.

RankBrain’in SEO Açısından Etkileri

RankBrain SEO’ya olumlu yönde birçok katkı sunmaktadır. Özellikle haksız rekabetin önüne geçmeyi ve yanıltıcı içeriklerde hit kazanmayı hedefleyen siteleri geri plana atması en önemli özelliklerinden biridir. Ayrıca doğru ve kaliteli içerikleri ön plana çıkaran sistemi sayesinde herkese hakkını vermekte ve internetin çöplükten temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Geçmiş yıllarda site trafiğini arttırmanın en iyi yolu anlamsız paragraflardan oluşan, bolca anahtar kelime bulunan içeriklere yer vermekti. Günümüzde algoritmalar sayesinde bu durum aksine dönü ve yalnızca kaliteli içerikler itibar görmeye ve hit almaya başladı. Elbette bu durumda arama motorlarının katkısı çok büyüktür. Bu algoritmalardan önce adeta bir çöplüğü andıran internet artık biraz daha bilgiye dayalı bir ortam olmaya başlamıştır. Fakat hala içeriklere dikkat etmeli ve farklı yerlerden kontrol ettikten sonra kullanmalısınız.

RankBrain SEO üzerinde etkili midir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Görsellerde SEO Uyumu Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde görsellerde seo uyumu ve resimlere seo uygulamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir