Responsive Tasarim Nedir SEO Uzerinde Etkileri Var Midir

Responsive Tasarım Nedir? SEO Üzerinde Etkileri Var mıdır?

Responsive Tasarım Nedir? SEO Üzerinde Etkileri Var mıdır?
5 (100%) 1 vote

Sitenin ve site içerisindeki bölümlerin sitenin farklı cihazlarda (mobil, tablet) uyumlu görünmesine responsive tasarım adı verilir. Bir siteyi mobilde ya da tablette rahatça kullanamıyorsanız bu site responsive tasarım değildir. Bugünkü yazımızda responsive tasarımın SEO üzerindeki etkilerini inceleyerek, faydalarından bahsedeceğiz.

Responsive Tasarım

Google aramalarında ilk sıralarda çıkmak istiyorsanız responsive tasarıma sahip olmalısınız. Aksi takdirde siteniz arka plana atılır ve aramalarda en altlarda yer alır. Bunun nedeni Google’ın mobil uyumlu olmayan sitelere değer vermemesidir.

Sitelerde Mobil Uyumluluk

Responsive tasarımın iyi yanları bulunduğu gibi kötü yanları da bulunmakta olup, bazı durumlarda sitelerin yavaşladığı görülmektedir. Bu yavaşlama masa üstü kullanıcılarını etkilemez, fakat mobil kullanıcılar içeriklerin geç açılmasına maruz kalabilir. Bu tarz geç açılmaların önüne geçmek için mobil optimizasyon ayarları yaptırabilirsiniz. Bu ayarlardan önce sitenizin mobil uyumluluk kontrolünü Google mobile uyumluluk sitesinden yapabilirsiniz. Sitenizin mobil uyumlu olmadığını ya da mobilde yavaş açıldığını öğrendiyseniz, hızlandırmak ve mobil uyumlu hale getirmek için subdomain kullanabilirsiniz. Sitenizi hızlandıramazsanız birçok ziyaretçi anında çıkış yaparak hemen çıkma oranını yükselterek Google tarafından alt sıralara atılmanıza neden olacaktır. Ayrıca Google botları da site hızını kontrol edebilmekte ve yavaş açılan siteleri hoş karşılamamaktadır. Arama motorları için kalite kadar hız da önemlidir.

Mobil Uyumlu Tema

Sitenizde mobil uyumlu bir tema kullanmıyorsanız ziyaretçileriniz sitenizi ziyaret ettiğinde hemen çıkmak isteyeceklerdir. Bunun nedeni yazıların küçük olması ya da site içinde kolayca gezinti yapılamaması olabilir. Günümüzde internet sitelerine trafik sağlayan en önemli kaynak mobil cihazlardır. Artık herkes telefonlarından internete bağlanabilmekte ve her türlü sorunlarını da internet üzerinden aratabilmektedirler. Anlaşılacağı üzere mobil uyumlu temaya sahip olmayan siteler her zaman geri planda kalmaya mahkûmdur. Tüm bu nedenlerden dolayı etkili SEO çalışması yapmak isteyen site sahipleri responsive tasarıma önem vermek zorundadırlar.

Responsive tasarım nedir, SEO üzerinde etkileri var mıdır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İçerik Kalitesi Nasıl Arttırılır? başlıklı makalemizde içerik kalitesini arttırma ve kaliteli içerik üretme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir