RSS Beslemesi SEO Etkisi

RSS Beslemesi SEO’yu Etkiler mi?

RSS Beslemesi SEO’yu Etkiler mi?
5 (100%) 1 vote

Birçok site tarafından kullanılan CMS sistemleriyle birlikte gelen RSS beslemesi sitenin içerik değişimleri takip edebilmenizi sağlar. RSS beslemesi özellikle içeriği anlık güncellenen siteler için oldukça önemlidir. Bu yazımızda RSS hakkında bilmeniz gerekenleri ve RSS’nin SEO’ya etkilerini aktaracağız.

RSS Beslemesi ve SEO

RSS kavramını genel olarak iki farklı şekilde düşünülebilir. RSS sayesinde sitenizin sıralamasını arttırmak istiyorsanız böyle bir şey mümkün değildir. RSS beslemesinin asıl amacı taramaya yardımcı olmaktır. İçeriği anlık olarak güncellenen haber siteleri, bloglar ya da e-ticaret siteleri RSS sayesinde üst sıralardaki yerlerini koruyabilirler. Çünkü bu tarz sitelerde içerikler sürekli güncellenir ve yenileri eklenir. Yeni gelen URL’lerin de hızlı bir şekilde işlenmesi gerekmektedir. Burada da ortaya RSS beslemesi çıkar. RSS sistemi iyi çalışıyorsa burada taranan içerikler anlık olarak Google’da iletilir ve işlenmesi sağlanır. RSS beslemesi için hızında oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Hızı arttırmak için PubSubHubbub kullanabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir işleme gerek kalmadan Google içeriklerinize hızlıca ulaşır ve işleme alır ve sitenizin sıralaması da gerilemiş olmaz. Peki, son olarak merak edilen bir konuya daha değinelim.

RSS ile Site Sıralamasında Yükselme

RSS konusunda en çok merak edilen özelliklerden biri de sitenin sıralamasını yükseltip yükseltmeyeceğidir. Normal şartlarda site sıralamasına bir etkisi olmayan RSS, ancak sitenin içerikleri daha önce taranmadıysa sıralama yükseltir. RSS beslemesi sayesinde sitedeki içerik Google’a daha hızlı ulaşır ve daha önceden taranmamış içerik, bildirilmiş olur. Bu da sitenizin sıralamasının yükselmesine yardımcı olabilir.

PubSubHubbub Nedir ve Ne İşe Yarar?

PubSubHubbub yayıncı ve abone yönetimi üzerine kurulmuş bir protokoldür ve açık kaynak kodlu olarak hizmet verir. Bu protokol RSS bağlantılarının daha hızlı indekslenmesine yardımcı olur. Bu protokol hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

RSS beslemesi SEO’yu etkiler mi konumuzda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Etkili SEO Çalışmasında Proje Yönetimi başlıklı makalemizde Etkili SEO oluşturma ve SEO için proje yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir