SEM

SEM Nedir, Ne İşe Yarar?

SEM Nedir, Ne İşe Yarar?
5 (100%) 1 vote

Search engine marketing anlamına gelen SEM, Seo algoritmaları ile birleştirilmiş bir pazarlama yöntemidir. Bu sistemle sitenin anahtar kelimeleri için ücretli reklamlar oluşturulur ve site trafiği arttırılır. Bu yazımızda SEM sayesinde nasıl trafiğinizi arttırabileceğinizi ve sitenizi sağlayacağı faydaları öğrenebileceksiniz.

Search Engine Marketing

SEM belirli bir ücret ödeyerek sitenizi üst sıralara çıkarabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemde en önemli unsur anahtar kelimelerdir. Bu kelimelerinde uzun vadeli olarak kullanılabileceğinden emin olunmalı, buna göre çalışma yapılmalıdır. Search engine marketing sistemini kullanırken ücret için anahtar kelimeler baz alınmakta ve tıklama barem tutarlarına göre bütçe hesaplanmaktadır. Günlük harcayacağınız tutarı belirlemeli ve asla bütçenizi aşmamalısınız. Etkili bir çalışma yapmak istiyorsanız anahtar kelimelerinizi tam olarak eşleştirmeli, gereksiz kelime seçiminden kaçınılmalıdır. Gereksiz her kelime fazladan bütçe gideri olarak size geri dönebilir. Yarıca firma adına açılan bir sitenin reklamı yapılıyorsa ürünlerin satıldığı saatlere yani mesai saatlerine dikkat edilmelidir.

Google Adwords Kullanarak Reklam Verme

 Bir ürünün pazarlamasını yapacaksanız anahtar kelimelerinizin tam eşleştiğinden emin olmalısınız. Ayrıca yan anahtar kelimeler için eşleşmeyi manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Uzun vadeli bir reklam düşünmüyorsanız, verim alabilmek için manuel teklif özelliğini kullanabilir ve reklamınızın en üstte çıkmasını sağlayabilirsiniz. Google Adwords reklam ücretlerini tıklama başına veya gösterim başına almaktadır. Tıklama başına kesilen ücretlerde ziyaretçilerin sitenize tıklaması gerekmekte olup, tıklama yapılmadığı sürece ücret alınmamaktadır. Diğer yöntem olan gösterimde ise reklam görüldüğü anda ücret kesilir ve herhangi bir tıklamaya gerek kalmaz. En fazla kullanılan yöntem tıklama başına ücret kesilmesidir. Bu yöntemle reklamların işe yaradığından daha fazla emin olunabilir.

SEM Uygularken Planlama Yapılmalı

Siteniz için SEM çalışması yapacaksanız gerçek bir plana sahip olmalı ve bütçenizin dışına çıkmamalısınız. Bu sistem çok iyi bir pazarlama yöntemi olmakla birlikte doğru kullanılmadığında tamamen zararınıza da olabilmektedir. Bu nedenle yaptığınız planın dışına asla çıkmayın.

SEM nedir, ne işe yarar konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sitelerin Hakkımızda Sayfası Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde hakkımızda sayfası ve hakkımızda yazma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir