Keyboard,phone,coffee And Glasses On Table

SEO’da Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılır?

SEO’da Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote

Site açmanın ilk adımı bir alan adına sahip olmaktır. Alan adı seçimi arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyeceğinden titizlikle seçilmelidir. Bugünkü yazımızda etkili bir SEO oluşturmak için alan adınızı nasıl seçmeniz gerektiğini inceleyecek ve site kurmak isteyen ziyaretçilerimize yardımcı olmaya çalışacağız.

Alan adı Seçimi

Alan adı seçimi markanıza, firmanıza, projenize ya da SEO bazlı olarak seçilebilir. Alan adı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini alan adı türlerine göre inceleyelim.

Firmanıza Göre Alan Adı Seçimi

Firmanız satış için bir ili ya da bölgeyi hedefliyorsa alan adınızın başında ilin veya bölgenin adına yer verebilirsiniz. Bu sayede ulaşılma oranınız artacaktır. Eğer firmanız Türkiye genelini hedefliyorsa direk olarak marka adınızı kullanmalı ve com.tr uzantısını tercih etmelisiniz. Ülke uzantılı bir alan adı kullanırsanız sıralamada daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Uluslararası ticaret yapmayı düşünüyorsanız en uygun uzantı ise .com’dur.

Projeye Göre Alan Adı Seçimi

İnternette ilgi göreceğini düşündüğünüz bir fikriniz ya da projeniz varsa buna uygun alan adı almalısınız. Bir blog sayfası oluşturmayı düşünüyorsanız, anahtar kelimeyi başa alan bir alan adı seçebilirsiniz. Ayrıca alan adı almadan önce eski domainleri de kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde eski bir domain varsa bu daha çok işinize yarayacaktır. Fakat cezalı ya da geçmişi temiz olmayan domainlerden uzak durmalısınız.

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Bir alan adının uzun süreli alınması iddialı bir projeye başlandığının göstergesidir. Arama motorları bu duruma dikkat etmekte ve başarılı bir site oluşturma ihtimalinizden dolayı içerikleriniz takip edilerek hızlı bir şekilde indekslenmektedir. Bir alan adının kime ait olduğu arama motorları açısından da önemlidir. Bu nedenle bilgileriniz açık olmalıdır. Son olarak anahtar kelimenizin tam olarak eşleştiği bir alan adı sıralamada yükselmenizde oldukça etkili olacaktır.

SEO’da alan adı seçimi nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sitede Kalma Oranları Yükseltme Yöntemleri başlıklı makalemizde sitede kalma oranları ve sitede kalma oranlarını arttırma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir