Spam Backlink Sorunu

Spam Backlink Nedir? Nasıl Temizlenir?

Spam Backlink Nedir? Nasıl Temizlenir?
5 (100%) 1 vote

Bir site oluşturduysanız ve etkili bir şekilde sıralamada yükselmesini istiyorsanız spam backlink sorununu çözmelisiniz. Organik bağlantılara yani backlinklere sahip olmak sitenizin arama motorları bazında değerlenmesini ve sayfalarınızın daha kolay bulunmasını da sağlayan bir etkendir.

Spam Backlink Nasıl Reddedilir?

Organik backlinkler sıralamanızı ne kadar yükseltiyorsa spam backlinkler de sıralamanızı aynı derecede düşürmektedir. Öncelikle spam backlink nedir bu soruyu cevaplayalım.

Bir linkin spam olup olmadığını anlamak için öncelikle sitenizdeki bağlantı içeriğine göz atmalısınız. Bağlantı içeriğinde backlink kaynaklarınızdaki arama kelimeleri yer almıyorsa bunlar spam backlinktir. Daha önceden backlink verdiğiniz bir site Google tarafından yönergelere aykırı bulunduysa bu siteden gelen backlinkler spam olarak kabul edilecektir. Son olarak nofollow yapılandırması olmayan sitelerin yorum kısmında sitenizin linki yer almışsa bu link de spam backlink sayılmaktadır.

Spam Linkler Nasıl Tespit Edilir?

Spam linkleri tespit ederken birebir aynı olan konuları kontrol edin. Sitenizin kullandığı URL yapısını tüm arama motorlarına tanıtın. Eğer sitelere tanıtım yazısı yazdırıyorsanız benzerlik kontrolü yapmayı da unutmayın. İnternette bulunan link bulma araçlarını kullanarak backlinklerinizi bulabilirsiniz. Bunu güvenilir bir yerden yaptığınızdan emin olun. Link bulma aracıyla bulduğunuz linkleri kontrol ederek, önemsiz ve alakasız sitelerden kaldırılması için direk sitelere mail atarak ya da yorumlardan ulaşarak talepte bulunun. Her zaman işe yaramasa da büyük oranda geri dönüş alabilirsiniz.

Google Bağlantı Reddetme

Bağlantı almak istemiyorsanız Google’ın sunduğu bağlantı reddetme aracını kullanabilirsiniz. Bağlantıları reddetmek için göndereceğiniz text dosyasında aşağıdaki örneği baz alabilirsiniz.

# örneksite.com removed most links, but missed these
http://spam.örneksite.com/icerik/yorumlar.html
http://spam.örneksite.com/icerik/parali-link.html
# Contacted owner of örneksite.com on 7/1/2015 to
# ask for link removal but got no response
domain:jengal.com

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Google yetkilileri sıralamanızı etkileyen olumsuz bağlantıları kaldıracak ve daha temiz backlinklere sahip olmanızı sağlayacaklardır.

Spam backlink nedir, nasıl temizlenir konumuzda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO Uyumlu Domain Neden Önemlidir? başlıklı makalemizde Seo uyumlu domain ve Seo uyumunda domainin önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir