Tarama Hatalari Google Siralamasini Etkiler Mi

Tarama Hataları Google Sıralamasını Etkiler mi?

Tarama Hataları Google Sıralamasını Etkiler mi?
5 (100%) 1 vote

Birçok site zaman zaman tarama hatalarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu hatalar sitenizden kaynaklı olabileceği gibi Google’ın tarama yapamamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bugünkü yazımızda tarama hataları Google Sıralamasını etkiler mi konusu üzerinde durarak, tarama hatalarından kurtulmanın yollarından da bahsedeceğiz.

Tarama Hatası Nedir?

Tarama hatası bir sitenin Google tarafından başarılı olarak taranamadığını göstermektedir. Tarama hataları sitenin kendinden kaynaklanabileceği gibi Google sunucusunda da kaynaklanabilir. Fakat hataların %95’i site kaynaklıdır. Tarama hataları 2 ana başlık altında incelenebilir.

1. Site Tarama Hatası

Google botlarının site içerisinde tarama yapamadığını, taramayı engelleyen bir durumun söz konusu olduğunu bildirir.

2. URL Hatası

Bu tarama hatalarında Google botları siteye erişim sağlar ve tarama yapabilir. Fakat karşısına çıkan URL hatalarını da raporlar. Tarama hataları önemsenmeli ve hemen düzeltilmelidir.

Tarama Hataları Neden Oluşur?

Tarama hataları sitenizin Google sıralamasını büyük oranda etkiler ve sıralamada düşüş yaşamanıza neden olur. İyi bir site tarama hatalarına yer vermez, hatalar hemen bulunur ve düzeltilir. Webmasterlar son 90 güne ait tarama hatalarına kolaylıkla ulaşabilir ve bunların düzeltilmesini sağlayabilir.

URL Hatalarının Nedenleri

URL hataları sıkça görülen sorunlardan biridir. Sitenize zararı site tarama hatasına göre daha az olsa da sık sık kontrol edilerek hataların düzeltilmesinde yarar vardır. İçeriklerinizde paylaştığınız linklerin siteniz için önemli olduğunu unutmayın. Bu linkler zamanla silindiğinde siteniz tarama hatalarıyla karşılaşır. Bu nedenle linklerin güncel olduğundan emin olun. Site haritanızı sık sık güncelleyin ve silinmiş URL’leri temizleyin. Ayrıca site haritanızı yenilediğinizde eskisini silmeyi de unutmayın.

Server Hatalarının Siteye Etkisi

Öncelikle server hatalarının türüne göre bir değerlendirme yapmak gerekir. 500 hatası sitenizin trafik akışını etkiler ve ziyaretçilerin sitenize ulaşamamasına neden olur. 404 hatası ise siteniz için herhangi bir sorun içermemektedir.

Tarama hataları Google sıralamasını etkiler mi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hacklink Yapmak Siteye Zarar Verir mi? başlıklı makalemizde hacklink, hacklink zararları ve haclink'in siteye zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir