Trustrank Nedir Ne Ise Yarar

Trustrank Nedir, Ne İşe Yarar?

Trustrank Nedir, Ne İşe Yarar?
5 (100%) 1 vote

Bir web sitesi için en önemli başarı Google sıralamasında yükselmek ve ilk sıralarda çıkmaktır. İlk sırada çıkamasa bile ilk sayfa da çıkmak dahi başarıdır. Webmasterlar birkaç yıl öncesine kadar haksız rekabette denilen bazı spam tekniklerini kullanarak Google algoritmalarını aldatabiliyor ve ilk sıralara yükselebiliyordu. Fakat günümüzde geliştirilen Trustrank tekniği sayesinde spam yapılsa bile herhangi bir etki gösteremiyor. Bugünkü yazımızda Trustrank nedir ve ne işe yarar konusunu inceleyerek, sitenizin organik bir şekilde sıralamada nasıl yükselebileceğinden bahsedeceğiz.

Trustrank Nedir?

Bir site spam yapmaya çalıştığında bu durumda Google algoritmaları tarafından algılanabilmekte ve siteye cezai yaptırım uygulanabilmektedir. Trustrank sitenizin ne kadar güvenilir olduğunu, spamlara bulaşmadığını ve emeğiyle yükselmeyi çalıştığını gösteren bir sistemdir. Bu sistem sayesinde Google sitenizi güvenilir olarak algılar ve sıralamada yükselmenize öncelik verir. Bu nedenle Trustrank’daki puanlamanızın yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Trustrank Puanlaması

Trustrank’ın puanlama sistemini adım adım inceleyelim.

  1. Öncelikle sitenizden verilen linkler oldukça önemlidir. İyi link veren siteler güvenilir kabul etmekte ve bu durumda sitenin puanını değiştirmektedir.
  1. Trustrank sisteminde en önemli husus içerik kalitesidir. İçerikleriniz özgün ve kaliteli ise puanınızda artış olur. Kalitesiz ve kopya içerikler ise puanınızın düşmesine neden olur. Bu nedenle en fazla zamanı içeriklerinize harcayın.
  1. Trustrank’ın değerlendirdiği bir başka husus da site ve domain yaşı ile hosting şirketinin güvenirliğidir.
  1. Bir siteden backlink alacaksanız mutlaka domain yaşına dikkat edin. Domain yaşı yüksek sitelerden alınan backlinkler puanınızı yükseltir. Aslında geçmişi olan sitelerden backlink almak sitenizin kaliteli olduğunun referansıdır. Spam backlink veren ve link çöplüğüne dönmüş sitelerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  1. Son olarak backlink veren site ile backlink alan site farklı puanlamaya tabi tutulmaktadır. Kaliteli sitelerden alınan backlinkler puan yükselmesine büyük etki eder.

Trustrank nedir, ne işe yarar konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sitenizin İçerik Çöplüğüne Dönmesini Nasıl Engellersiniz? başlıklı makalemizde içerik çöplüğü ve sitenizi korumak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir