Internetin Gelisimi

Türkiye’ye İnternet Ne Zaman Geldi?

Türkiye’ye İnternet Ne Zaman Geldi?
4 (80%) 2 votes

Bildiğimiz gibi internet, dünya genelindeki bilgisayar sistemlerini ve bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.  Bu yazımızda internetin dünyada ve ülkemizdeki gelişiminden kısaca bahsedeceğiz.

İnternetin Gelişimi

Çağımızda internet, sosyal hayatımızdan iş yaşamımıza kadar her alanda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Buna rağmen internetin icadı oldukça kısa bir zaman dilimine dayanmaktadır. İcat edildiği dönemde internet, 5 yıla yakın bir sürede 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmış ve çağımız dünyası için vazgeçilmez bir teknoloji haline gelmiştir. Peki, neredeyse her alanda işimizi kolaylaştıran internetin temellerini kim attı? Ne zaman icat edildi? Nasıl bulundu? Hayatımızın her alanına nasıl ve ne zaman girdi?

İnternetin Dünyada Ortaya Çıkışı

İnternetin İcadı İnternetin kökeni Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1960 yılında yapılmaya başlanan araştırmalara dayanır. Yapılan uzun araştırmalar ve çalışmalar sonucu internet, 1969 yılında icat edildi ve kullanılmaya başlandı. İnternet, ilk icat edildiği dönemlerde bilim insanları, bilgisayar uzmanları ve kütüphaneciler tarafından kullanılmaya başlandı. Kullanılan ilk internet şimdilerde kullandığımız internet kadar kolay bir teknoloji değildi. O dönemlerde ofislerde ve evlerde bilgisayarlar da yoktu. İnterneti kullanacak birey kim olursa olsun anlaşılması zor ve karmaşık olan bu sistemi öğrenmeliyim. İnterneti Kim İcat Etti? İnternet ilk olarak Bob Kohn tarafından önerilmiştir. 1973-1978 yıllarında internetin geliştirilme evresinde görev alan Vinton Cerf, işitme engelli eşinin dünya ile iletişimde olamamasına üzülmekte ve onun dünya ile iletişimde olabilmesi için çözüm aramaktaydı. Dr. Cerf, internetin gelişmesi konusunda yaptığı yoğun çalışmalar sonucu dünyanın her yerinde internete bağlanmamızı mümkün kılmıştır.

İnternetin Türkiye’ye Gelişi

Türkiye’de İnternet 12 Nisan 1993 tarihinde İnternet, ülkemizde kiralık hat ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu kullanım ilk olarak ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından kullanılmıştır. Gün geçtikçe de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise hayatımızın her alanında kullanılmaktadır.

Türkiye’ye internet ne zaman geldi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde SMO ve Sosyal medya optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir