Web Sitesi Yapılırken Programlama Dilleri Neye Göre Belirlenir

Web Sitesi Yapılırken Hangi Programlama Dilleri Kullanılır?

Web Sitesi Yapılırken Hangi Programlama Dilleri Kullanılır?
4.4 (88%) 5 votes

Web sitesi yapmak için öncelikle yapılacak sitenin hizmet amacının ve nasıl bir yapı oluşturulacağının belirlenmesi gerekir. Bunların belirlenmesinin ardından ise sıra programlama dilinin seçimine gelir. Programlama dili seçerken bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin PHP programlama dili genelde forum ya da blog siteleri için önerilmektedir. ASP ise daha güvenli bir web sayfası oluşturmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.

Web sitesi yapılırken hangi programlama dilleri kullanılır neye göre belirlenir? şimdi bu soruya detaylı bir cevap vermeye sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışalım. Sizlere sunacağımız bilgilerin ardından yapmak istediğiniz site için en uygun dili seçebilir ve sitenizi oluşturmak için o dili öğrenmeye başlayabilirsiniz. Eğer kurumunuz ya da kendiniz için bir Web sayfası yaptırmak istiyorsanız, bu nokta da ihtiyaçlarınız belirleyici unsur olacaktır.

Örneğin bir oto kiralama sitesini ele alırsak sitenin fonksiyonel yapıda olduğunu kullanıcı yani müşterilerin kayıt olup randevu alt yapısını kullana bildiklerini düşündüğümüzde bir blog sayfasının benzer yeteneklere sahip olması gereksiz ve ihtiyaç dışıdır. Pek tabi ki bu tip bir blog sayfası oto kiralama firması için yetersiz olacaktır.

Web Dünyasında Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Web Sitesi Kurmak İçin Gereken Programlama Dilleri Nelerdir?

Web sitesi kurmak için öncelikle neye ve nasıl bir siteye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekir. Eğer forum ya da benzeri bir site kurmak istiyorsanız, PHP programlama dili pek çok açıdan işinizi görmeye yetecektir. Ancak kuracağınız sitenin güvenlik açısından daha sağlam bir zemine oturmasını istiyorsanız da ASP programlama dilini tercih edebilirsiniz. Bu nedenle öncelikle nasıl bir web sayfası istediğinize tam olarak kara vermeli ve bunun ardından ile koyulmalısınız. Bunların dışında bir web sayfası yapmak için aşağıdaki programlama dillerini bilmeye ihtiyacınız vardır. Şimdi bunların neler olduklarına yakından bakalım.

  • PHP
  • HTML
  • JAVA
  • CSS
  • ASP
  • MYSQL

Genel olarak bir web sayfası oluşturmak için yukarıda yer alan programlama dillerini ve dili yazacağınız uygulama programlarını öğrenmeniz gerekir. Ayrıca HTML tam olarak bir programlama dili sayılmaz. HTML aslında bir ara yüzdür ve yapılan işlemlerin ekran üzerinde çıktısını gösterir. Bu nedenle HTML’i tam anlamıyla programlama dilleri arasında göstermek doğru olmaz.

Diğer yandan CSS için de aynı durum geçerlidir. CSS genel olarak web sayfalarında görsel öğelerin düzenlenmesinde etkilidir. Örneğin CSS ile bir stil belirlersiniz ve bu stili web sayfanızın istediğiniz bir bölümünde sadece bir kod yardımı ile kolayca kullanabilirsiniz. Bu şekilde kodları yeniden yazmak zorunda kalmaz ve sadece hazırlanmış olan stilden çekmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarımı & Web Sitesi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler? başlıklı makalemizde web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler, web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeli ve web tasarımı yaparken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir