Web-tasarım-jengal

Web Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Web Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
5 (100%) 1 vote

Web Tasarım Firmanızı Nasıl Seçmelisiniz ?

Web tasarım günümüzde profesyoneller tarafından icra edilen bir meslektir. Bu konuda iyi bir uzman olmak için yıllarca alınan eğitim ve iş tecrübesinin yanında müşterilerin isteklerini harfiyen yerine getirebilmek de oldukça önemlidir.

web-tasarım-nedir

Yıllar önce internet siteleri tasarlanarak para kazanılabileceği söylendiğinde çoğu kişi bu konuya burun kıvırıyor hatta dalga geçiyordu. Ancak bu konuya meraklı bazı kişiler web tasarım ve web yazılım konularının üzerine eğildi ve bu konuda profesyonelce çalışmaya başladı.

 

Web tasarım denilince öncelikle aklınıza gelen bir internet sitenin tasarlanması işi olacaktır. Bu tasvirin basitliği nedeniyle bu işi yapan kişiler geçtiğimiz yıllarda oldukça küçümsenmiştir. Bu işe ve işi yapan kişilere gerekli önem verilmediği gibi çoğu zaman bu alanla ilgilenen gençlerinde, bu alanla ilgilenmesi ve çalışması büyükleri tarafından tavsiye edilmemiştir.

Bu durumun en büyük nedeni profesyonel web sitesi tasarlayan kişilere “aynı işi bizim oğlan, kuzen, arkadaş da yapıyor” denilerek yaptıkları işin küçümsenmesi. Ancak bu sözü söyleyerek web tasarımcıların emeklerini küçümseyen ve yaptıkları işin değerini küçültmeye çalışan kişilerin ikinci adresi genellikle profesyonel bir tasarımcı oluyor. Arada kaybedilen zaman ve para çoğu site sahibinin en çok pişman olduğu konular arasında.

Bu gibi durumlarla karşılaşıp daha farklı konularda da pişman olmamanız için sizlere bir web tasarım firmasının sahip olması gereken özellikleri anlatacağız.

Aradığınız Web Tasarım Firması Nasıl Olmalı ?

web-tasarım-nasıl

Web tasarım şirketleri profesyonel olabilmek adına birçok özellik kazanmak zorundadır. Bunlardan bazıları şu şekilde;

Deneyimli Bir Kadro Olmalı

Tasarım şirketlerinin çoğu şirket olarak kendilerini lanse etseler de sadece bir ya da iki kişinin çalıştığı yerlerden oluşuyor. Maalesef bu şirket görünümlü yerler işlerinize yeterli ve verimli vakti ayıramayacaktır. Zamanında bitmeyen işler ve istenilen güncellemelerin zamanında ulaştırılamaması sizi de sıkıntı da bırakacaktır.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için çalışacağınız tasarım şirketini ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle nasıl bir ortamda çalıştıklarını ve kaç kişilik bir ekiple çalıştıklarını görebilirsiniz. Kendine profesyonel diyerek çalışan şirketler bünyesinde birden fazla yazılım uzmanı, grafiker, arama motoru entegrasyon uzmanı, içerik editörü ve buna benzer başlıklarda çalışan elemana sahip olmalıdır.

Özellikle e-ticaret ve benzeri ticari siteler yaptırmak isteyenler, firmalardan daha önce yaptıkları işler hakkında referans istemelidir. Bu konuda daha önce çalışmamış bir firma işinizi profesyonelce yöneterek, sonuçlandıramayabilir.

Alacağınız Hizmetin Detaylarını İyi Belirleyin

Her ne kadar profesyoneller ile çalışıyorsanız da istediklerinizi liste halinde karşı tarafa açıklayıcı bir şekilde açıklayın. Gerekirse uzun toplantılar yapın ve işe başlamadan önce işi olabildiğince detaylı bir şekilde masaya yatırın. Yapılacak işe başlanmadan önce işin nasıl biteceğini iyi hesaplarsanız bütçeniz ve vaktiniz zarar görmeden istediğinizi alabilirsiniz.

Sizi iyi dinleyen ve isteklerinize vakit ayıran şirketlerle çalışın. Sizin için 7 gün 24 saat çalıştığını söyleyen kişilerden uzak durun ve gerçekten planlı bir şekilde çalışan profesyoneller bulmaya çalışın. Plansız çalışmalar size istediğinizi vermeyecek aksine isteklerinizin sonu yokmuş gibi görünmenize sebep olacaktır.

Ekstra Destekler Alın

Ülkemizde çalışan web yazılım ve tasarım ajansları genellikle site teslimi yapıldıktan sonra, müşterileriyle gerekli olmadıkça irtibata geçmez. Ancak yapılması gereken müşteriye bütün bir paket program sunabilmektir. Sitenizi açınız ve arama motorlarından üst sıralara çıkmak istiyorsunuz. Ayrıca sitenizi sosyal medya mecralarında da bilinir kılmak istiyorsunuz.

Öncelikle profesyonel şirketlerin sahip olması gereken özelliklerden biri de site teslimatı sonrasında verilecek desteğin türüdür. Sitenize grafik, içerik ve reklam desteği sağlayan firmalar diğer firmalara göre fiyat olarak daha yüksek rakamlar talep edebilir. Ancak sitenizin işletilmesini sağlayacak bir ekibiniz yoksa ve hatta sitenize istediğiniz kadar vakit ayıramayacak durumdaysanız, sizlere sunulacak destek paketi kendi başınıza yapacağınız yanlış harcamaların da önüne geçecektir.

Bu şekilde küçük ekstralarla, siteniz ile profesyonel kişilerin ilgilenmesini sağlamış olursunuz ve rahatlıkla diğer konular üzerinde çalışma yapma imkanı bulursunuz.

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Bu kısa üç başlık altında sizlere internet sitesi yaptırırken, çalışacağınız firmanın sahip olması gereken özelliklerini anlatmaya çalıştık. Siz de konu hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da yorum bölümünden bizlere yorumlarınızı ulaştırabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan E-ticaret Sitelerinin Özellikleri Nasıl Olmalı ? başlıklı makalemizde e-ticaret hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir