Web Tasarıma Başlanır?

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?
5 (100%) 2 votes

Web Tasarım Nasıl öğrenilir? Web tasarımı öğrenmenin en iyi yolu, izle-uygula yöntemidir. Web tasarımcı adından da anlaşılacağı üzere, bir internet sitesinin kurulması, tasarlanması, ve işlevsellik kazanmasından sorumlu kişilerdir.

Bu makalemizde sizler için Jengal.com olarak yılların tecrübesi ile Web Tasarım Nasıl öğrenilir? bundan bahsedeceğim. İnternet sektörünün genişlemesi ve sektör ihtiyacının sürekli artması ile web tasarımcılara olan ihtiyaç artıyor.

Zira Sosyal Medya gibi platformlardan aldığımız mesajlarda sürekli olarak “Web Tasarım yapmak istiyorum.” ve “Web Tasarım öğrenmek ne kadar sürer?” gibi sorulara maruz kalabiliyoruz. Biz de bunlara bir son vermek adına sizlere Web tasarım öğrenme aşamalarından bahsedeceğim.

Webmaster'in Özellikleri

Web tasarım öğrenmek için, ilk olarak bilgisayar kullanımı konusunda orta derecede bilgiye sahip olmalısınız. Dosya uzantıları, standart programların kullanımı ve klasik bilgisayar terimleri…

İkinci aşamada ise, iyi bir web tasarımcı olmak isteyenlerin Adobe Photoshop programına hakim olması gerekmektedir. Çünkü Web Tasarımları Kodlama&Grafik iş birliği ile ortaya çıkar.

Web Tasarım’a başlarken avantajımıza olabilecek durumlardan bahsettik. Peki Web tasarımı nasıl yapılır? yani web tasarımcı nasıl olunur?  sorusunun cevabına geçelim.

İyi bir web tasarımcı olmak için, bir tane web sitesi yapmak yetmez. İyi bir webmaster, her kategoride web sitesi yapmış ve tecrübesi olan kişilerdir. Bir web sitesi yaparak webmaster olunur fakat, iyi bir web tasarımcı olmaz.

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Web tasarım öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, bir alan adı ve hosting satın almak ile başlayabilirsiniz. Ya da locachost yani yerel bilgisayarınızda yalnızca sizin görebileceğiniz şekilde web sitesi yayını yapabilirsiniz.

Bir alan adı ve hosting ya da lokal bir web sitesi yayını yapmaya başladığınızda, en önemli adım bir eğitim seti bulmak olabilir. Youtube ya da Udemy gibi platformlarda sürekli olarak bu konularda eğitim videoları çeken kanallar mevcut.

Peki nasıl bir başlangıç yapmalıyız? İşte sizlere adım adım web tasarım nasıl öğrenilir? Bundan bahsedeceğim.

Web tarayıcılar yani Browser’lar insanların kolayca internette gezinmesine yarayan yazılımlardır. Bu yazılımlar bir web sitesine girme isteğinde bulunduğunda yani veri alışverişinde bulunmak istediğinde ilk olarak HTML dosyalarını yorumlar. HTML kodlar sayesinde web sitesinin taslağını oluşturabilirsiniz.

1-FTP Kullanımı

FTP kullanımı, web sitenizin barındığı sunucuya erişmek, kontrol etmek için kullanılır. File Transfer Protocol anlamına gelir. Bunun için en iyi program Filezilla’dır. Filezila kullanımı ile ilgili bir makale mevcut. Bu makaleye bakarak işin mantalitesini çözmeniz mümkün.

2-Html Öğrenmek

HTML Kodları ile web sitenizi renklendirmek için CSS Kodlarını ve işlevsel bir hale getirmek içinde Javascript kodlarını çağırabilirsiniz. Bu kodların uygun bir şekilde çağrılması ve tarayıcı da yorumlanması için HTML kodları gereklidir.

İlk olarak öğrenmeniz gereken kodlama dili HTML Kodlarıdır. Bunun eğitimini, ister Udemy gibi birebir soru-cevap yapabileceğiniz bir platformda isterseniz ücretsiz bir şekilde videolarını izleyerek Youtube’da yapabilirsiniz.

3-Php Öğrenmek

Php kodları, internet teknolojisinde en çok tercih edilen dillerden birisidir. Veritabanı bağlantısı, form gibi bir çok işlevi bu dil ile gerçekleştirebilirsiniz.

4- Css Öğrenmek

Css kodları, web tasarımcının canı ciğeridir. Çünkü Web Tasarım kelimesindeki tasarım kelimesinin %50’si CSS ile meydana gelmektedir. Web sitesinin hizalanması, yukarı aşağı oynaması, efekt eklenmesi, tip değiştirmesi ve renk değiştirmesi gibi daha onlarca işlevi olan öğrenmesi en zevkli kodlama dillerinden birisidir. 4.aşamada bu dili öğrenerek yavaş yavaş webmaser olma yolunda en ciddi adımlardan birisini atmış olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Webmail Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir