Www.jengal.com

Web Tasarım Nedir?

Oy verebilirsiniz

Web tasarımı, web sitelerinin arama motorları üzerinde erişile bilmesini sağlayan ve bunun yanında kişi ve kurumlara ait ürün ya da hizmetleri tanıtmaya yarayan tüm grafiklerin ve metinlerin bir araya getirildiği çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Web tasarımı nedir? dendiğinde genel olarak akla bu tanım gelir. Ayrıca web tasarımına kişi ve kurumların internet üzerindeki görünen yüzü adlandırmasını yapmak da yanlış olmaz. Web tasarımında dikkat edilen en önemli hususlardan biri yapılan çalışmaların web tarayıcıları tarafından görüntülenmeye müsait sitelerin oluşturulmasıdır. Yani web tasarımında amaçlardan biri hazırlanan sitelerin tarayıcılar tarafından düzgün şekilde açılmalarını sağlamaktır.

Web Tasarım Sizi Dünyanın Kapılarını Aralar.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web tasarımında başarıyı yakalamak için öncelikle bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bunlara kısaca web tasarımı unsurları adını vermek yanlış olmaz. Hazırlanan sitelerin kalitesini artırmak için bu unsurlara dikkat etmek ve gerektiği şekilde uygulamak önemlidir. Web sitesinin kalitesini artırmak adına güvenlikten görselliğe, içerikten özgünlüğe kadar pek çok aşama önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle web tasarımı yaparken her aşamanın dikkate alınası ve çalışmaların buna göre yapılması göz ardı edilmemelidir. Web tasarımı unsurlarına daha yakından baktığımızda;

  • Düzen
  • Renk
  • Grafikler
  • Fontlar
  • İçerik

Söz konusu unsurlar öne çıkmaktadır. Web sitesi içerisinde yer alan tüm grafik ve metinlerin gözü yormayacak soft bir şablon üzerine kurulması gerekir. Bunun amacı aranılan bilgiye hızlı bir şekilde ulaşılmasıdır. Ayrıca bu tür tasarıma sahip Web sayfalarında kullanıcılar daha çok zaman geçirir.

Renk unsuruna baktığımızda ise her ne kadar kişisel bir tercih olsa da dikkat edilmesi gereken kurumun kimliğini yansıtacak ve marka imajına destek sunacak bir renk mutlaka kullanılmalıdır. Diğer yandan grafik unsuru da sayfanın açılış hızını etkilemeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Kullanılan logo, fotoğraf ya da çeşitli ikonların açılış hızına olumsuz etkiler sunmaması gerekir.

Fontlar konusunda tarayıcılar tarafından desteklenen fontları seçmek doğru olacaktır. Seçilen font site içeriklerinin kolayca okunmasına yardımcı olmalıdır. Son olarak içerikler;

  • SEO uyumlu olmalı
  • Merak uyandırmalı
  • Bilgilendirici özellikte olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Web Sitesi Nedir? Neden Kurulur? Artıları Neler? başlıklı makalemizde web sitesi avantajları, web sitesi faydaları ve web sitesi neden önemli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir