Web Tasarım Ve Kodlama Dersleri Okullarda Veriliyor Mu

Web Tasarım ve Kodlama Dersleri Okullarda Veriliyor Mu?

Oy verebilirsiniz

Web tasarım sektörde her geçen gün önem kazanan ve giderek sektörün nabzını yakından tutan bir iş kolu olma yolunda ilerliyor. Ne yazık ki ülkemiz bu ilerlemenin biraz gerisinde kalmış durumda. Pek çok farklı sektör için olmazsa olmazlardan biri haline gelen web sayfaları, web tasarım hizmetleri ile ön plana çıkıyor.

Bunun yanında özellikle ürün satışı yapan firmalar için web sayfaları müşterilerine daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaştıkları platform olurken ürün ve hizmetlerinin satıldığı bir mağazaya dönüştüğünden söz etmemek yanlış olur. Sadece bu yönü ile dahi sektör de yetişmiş eleman yetersizliğinden söz edebiliriz.

Web tasarım ve kodlama dersleri okullarda veriliyor mu? sorusuna kısmen evet cevabını vermek mümkündür. Bu dersler önceleri internet üzerinden ya da belirli özel firmalar tarafından verilmekteydi, ancak son gelişmelerin ardından web tasarım ve kodlama dersleri üniversitelerde de verilmeye başlanmıştır. Fakat ülkenin her yanında söz konusu eğitimin ulaştığını söylemek ne yazık ki doğru bilgi olmayacaktır.

Web Tasarım da Başarılı Olmak için Kod Bilmek Olmazsa Olmazlardandır.

Web Tasarım ve Kodlama Dersleri Hangi Üniversitelerde Verilmektedir?

Web tasarım ve kodlama derslerinin verildiği üniversitelerden ziyade şu an için sadece Anadolu Üniversitesi’nin bu görevi üstlendiğini söylemek mümkün. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümü’nde, sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi adına önlisans programı yer alıyor. 4 yarıyıldan oluşan programın amacı, web tasarım ve kodlama alanında çalışmakta olan kişilerin etkinlik ve verimliliklerini artırmak ve bunun yanında bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlamak. Program kapsamında verilen derslerde öğrencilere;

  • Web sayfası içerikleri
  • Web sayfalarının arayüzleri
  • Sitelerin teknik altyapıları
  • Arama motoru optimizasyonları
  • Renk ve grafik uyumlulukları
  • Kullanıcı dostu web sayfaları

Yaratmalarına kadar pek çok konuda detaylı bilgiler veriliyor. Öğrenciler mezun olduklarında bir web sayfası oluşturacak hale getiriliyor. Detaylı ve geniş çaplı bir ders içeriğine sahip olan programda, öğrencilerin kendi imkanları ile web siteleri yapabilmeleri için gerekli olan bilgiler öğretiliyor. Bu konuda istekli olan ve biraz da kendisini geliştiren her öğrenci kısa zaman içerisinde web sitesi yapabilecek bilgi ve becerileri kazanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarımı & Web Sitesi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler? başlıklı makalemizde web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler, web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeli ve web tasarımı yaparken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir