Web Tasarımda Kullanılması Gereken Renkler

Web Tasarımında Uzak Durulması Gereken Renkler Hangileridir ?

Web Tasarımında Uzak Durulması Gereken Renkler Hangileridir ?
5 (100%) 1 vote

Web Tasarım Renkleri Nedir ?

Web tasarım renkleri, tasarımını yapacağınız internet sitesinin kullanım amacına göre belirlenebilen ve genel olarak piyasada kanıksanmış renklerdir. Bu renklerin dışında yapacağınız iş için kullanacağınız renkler kullanıcıların alıştıkları iş ve renk şablonun dışında kalabileceğinden bu konuda çok fazla değişikliğe gidilmez.

Web tasarım denildiğinde yalnızca kodlama işlemleri ve web araçlarından bahsedemeyiz. Bu konuların yanında en az internet sitesinin işlevi kadar görüntüsü de önemlidir. Kullanıcılara daha kolay erişim ve daha sahiplendirici bir tasarım sunan web siteleri her zaman rakiplerinin bir adım önünde bulunmaktadır.

Yapılan işe göre web sitesi için kesinlikle kullanılmasını önerdiğimiz renkler şu şekilde:

web-tasarım-sağlık-renkler

Sağlık sektörü için yapılacak bir web sitesinde kullanılması gereken renkler açık mavi, turkuaz ve beyaz gibi sade, huzur verici ve nazik renkler olmadır. Hastaneler, poliklinikler ve diğer sağlık sektörü ile alakalı iş yerlerinin internet sitelerine bakarsanız genellikle sizlere belirttiğimiz renk tonlarını kullandıklarını görebilirsiniz. İnternet sitelerinde mavi ve beyaz renklerinin kullanılması temizliği ve sağlığı çağrıştırmasının dışında çoğunlukla sağlık kuruluşlarının binalarının da aynı renklere sahip olduğunu belirtelim.

Yeme İçme Sektörü Renk Trendleri

web-tasarım-hangi-renkler

Yiyecek ve içecek sektöründe ise daha canlı ve harekete geçirici renkler kullanılmaktadır. Bunun en iyi örneklerini dünya markası haline gelen bir hamburger firmasında ve içecek firmasında görebiliyoruz. Aynı şekilde benzer iş yapan işletmeler de internet sitelerinde sarı ve kırmızı renklerini çoğunlukla kullanmaktadır.

Bankaların Renk Tercihleri

web-tasarım-en-iyi-renkler

Finans ve bankacılık sektörü de tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi fiziki iş yerlerinde kullandıkları renkleri internet sitelerinde kullanmaktadırlar. Bu alanda kullanılan ağırlı renkler bordo, lacivert, beyaz, yeşil gibi asaleti ve zenginliği belirten renklerdir. Bu renklerin dışında turuncu ve sarı renkleri de az da olsa tercih edilen diğer renklerdendir.

Dinamik Renkler Gençleri Çekiyor

web-tasarım-renkler

Gençlere yönelik sosyal medya siteleri ve diğer eğlence sitelerinde ise dinamik renkler kullanılması daha yaygın olarak görülmektedir. Bu dinamik renklerden bazıları sarı, çok açık olmayan turuncu ve mor, açık mavi tonları gibi renk tonlarıdır. Bu renkleri kullanan telekomünikasyon şirketleri, sosyal ağlar ve çeşitli içerik siteleri internette sıkça görülebilmektedir.

Renklerin web tasarım konusunda kullanıldıkları alanlara ve uyumlarına değinmişken hangi renkler web tasarımda kullanılmamalıdır konusuna da değinelim. Koyu mor, açık kırmızı, çok açık sarı, çok açık yeşil gibi renkler kullanıcıları internet sitesini ziyaret ederken rahatsız edebileceğinden bu renkleri kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Adobe'un Campaign Uygulaması Nedir ? başlıklı makalemizde Adobe ve Adobe campaign hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir