Web Tasarımı

Web Tasarımı İşini Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir? Güncel

Web Tasarımı İşini Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir? Güncel
5 (100%) 1 vote

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte web siteleri boy göstermeye başladı. Bunları birbirinden ayıran bir çok özellik bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de web tasarımı. Bir sitenin ilk izleniminde bu tasarım, etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle sıradan bir işmiş gibi önemsememezlik etmeyin. Bu yazıda web tasarımı yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair, tüm bilgilere değineceğiz. Hadi başlayalım.

Web tasarımı önemli mi?

Web sitelerin tasarımı oldukça hassas bir detaydır. Beraberinde kusursuzluğu ister. En ufak hata sitenin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle bu uygulamayı yaptırırken,  olsun bitsin mantığından uzak durun.  Bu tasarım faaliyeti tamamen uzmanlık gerektirmektedir. SEO uyumlu bir şekilde, sitenizin analiz edilmesi sonucu uygun kodlama yapılır. Bu hassas ölçüde en ufak hata, amacınıza ulaşmanıza engel olabilir. Hem görsel olarak profesyonel görünmek için hem de sitenizin kaliteli kodlamalarla donatılması için işin uzmanını bilmeniz gerekiyor.

Web tasarımının önemi konusunda yüzeysel olarak bilgi edindiniz. Sıra geldi bu tasarım için nelere dikkat etmeniz gerektiğine. Yazının devamında, web tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında tüm noktalara değineceğiz.

Web tasarımı

Web tasarımı yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Web tasarımı için uzmanlık gerekmektedir

Web tasarımı yapım aşamasında bir çok faktör bir araya gelmektedir. Bunların belki de en başında gelen yetenek. Web tasarım uzmanı yeteneğini, bilgisi ve gözlemleriyle harmanladığında ortaya bir sanat çıkar. Hem kodlama hem de görsel olarak siteyi kusursuz yapar. Bu nedenle web tasarımı için çalışacağınız yerin disiplinli, bilgili ve en önemlisi yetenekli olmasına önem gösterin. İşi profesyoneller yaptığında, iş sonunda gerekli doyumu alabilirsiniz.

Verilen vaatlerin yerine getirilmesi oldukça önemlidir

Günümüzde bir çok firma, web tasarımı alanında hizmet vermektedir. Ve iyi tasarım yaptıklarını vaat etmektedirler. Her vaatin farklı bir fiyatı olmaktadır. Web tasarımı fiyatları bu özelliklere göre belirlenmektedir. Piyasada bu alanda sorun yaşayan bir çok müşteri, söz vermişlerdi fakat istediğimiz sonucu alamadık gibi cümleler sarf etmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için firmaları çok iyi araştırmanız gerek.

Burada dikkat etmeniz gereken bir çok kriter yer almaktadır. Firmanın kurumsal mı olduğu ya da nasıl çalıştığına bakılmalıdır. Mutlaka internetten bu firmalarla ilgili kullanıcı yorumlarına bakılmalıdır ve detaylı araştırma yapılmalıdır. Kullanıcı yorumları bu süreçte iyi bir şekilde fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Tüm ayrıntıları detaylı inceledikten sonra firma seçimine karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir firmanın kurumsal olup olmadığını anlamak için yapmanız gerekenler

 web tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

Teknik yeterlilik

-Web tasarımı için temel madde sizin ne istediğinizi bilmeniz. Muhatabınız bunu öğrenmek istediğinde, ona ne istediğinizi detaylı olarak anlatmanız gerekmektedir. Ne istediğiniz ve bu çalışma sonunda ne beklediğinizi karşı tarafa somut bir şekilde ifade edebilmeniz gerekir. Böylece çalışma sonunda daha rahat kıyaslama imkanı elde edersiniz.

-Yüzeysel inceleme yapmayın. Ne kadar yüzeysel incelerseniz bu web tasarımını o kadar önemsemediğinizi gösterir. Bu nedenle çalışacağınız firmanın tüm özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte onlara kimlerin referans olduğunu mutlaka inceleyin. Referanslar, çalışılan yerin profesyonel olup olmadığını gözler önüne serer. Bugüne kadar hangi çalışmaları yaptığını ve bu alanda ne tür sertifikalar alındığını detaylı olarak inceleyin. Tüm bunları bir arada incelediğinizde, aklınızda fikir oluşacaktır. Bu da firmalar arasında rahat eleme yapmanıza yardımcı olacaktır.

-Çalışmak istediğiniz yerin vizyon ve misyonunun ne olduğunu öğrenin. Aynı zamanda yaptığı projeler hakkında bilgi alın. Bu projelerde yer alan yöneticilerin farklı olup olmadığını öğrenin. Bu bilgilerin hepsi firmanın özveri, disiplin ve becerisini ortaya koyacaktır. Böylece firma özellikleri zihninizde daha iyi somutlaşacaktır.

-Web tasarımının zor ve yetenek, disiplin isteyen bir süreç olduğuna değinmiştik. Bu nedenle oldukça düşük bütçelerle bu işin yapılmasını beklemeyin. Kalitesine değer bir bütçe belirlenecektir. Bu nedenle web tasarımı yaptırmak istiyorsanız bütçeyi fazla tutmanız gerekmektedir. Bu durumda alandaki en iyi kişilerle çalışma şansı elde edersiniz. Kalite için bazı noktalarda ödün vermek gerekmektedir.

-Hızlı bir şekilde verilen teklifleri sizi yanıltmasın. Firmanın size uygun teklifi belirleyebilmesi için bile en az yarım saat, ortalama bir saatin geçmesi gerekmektedir. Teklifin verilebilmesi için sizin ne istediğinizin tam olarak analiz edilmesi, ekibin neler yapacağının belirlenmesi belirlenmelidir. Aynı zamanda size ne zaman teslim edileceği gibi tüm bilgilerin taslağı hazırlanmalıdır. Tüm bu bilgiler ışığında size uygun olan teklif sunulur.

Genel konularda dediğimiz zaman aralıklarında hesaplama yapılır. Fakat siteniz SEO alanı ya da ticari alandaysa bu süre daha da uzayabilir. İnceleme daha da detaylı hale getirilebilir. Bu işlemler de ister istemez bir miktar zaman almaktadır. Firma bu konuda ne zamana kadar planlama yapılacağına dair size gerekli bilgiyi verecektir.  Bu nedenle hızlı bir şekilde hazırlanmış tekliflere çok fazla itibar etmemeniz, sizin yararınıza olacaktır.

-Web tasarımına ek olarak SEO alanında çalışma yapılmasını istiyorsanız bazı bilgileri istemeniz gerekecek. Ne zaman hangi çalışmaların yapılacağı haber verilmelidir. Ve bu çalışmalarla ne amaçlandığını belirten bilgilendirmenin firma tarafından yapılması gerekmektedir.

 web tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler neler

Faturalandırma  ve güvenlik

-Firma güvenliğini gösteren en önemli noktalardan bir tanesi kendi adlarına yaptıkları faturalandırma sistemi. Bu nedenle faturalandırmayı kendi adlarına yapıp yapmadıklarını mutlaka öğrenin.

-Profesyonel olarak hizmet veren firmaların, müşteri hizmetleri bulunmaktadır. Bu süreçle daha rahat irtibata geçmek adına bu detay önemlidir. Müşteri hizmetlerinin olup olmadığını inceleyin.

-Kaliteli firmalar genellikle, hizmetinin kalitesini göstermek adına ücretsiz destek verirler. Bu ara ara değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hizmet almadan önce, hizmet verildikten sonra yapılacak desteklerin ücretli olup olmadığını mutlaka öğrenin.

-Yukarıda baktığınız maddeleri tekrardan detaylı olarak kontrol edin. Bu hizmetleri verdiklerini ek olarak kurumsal olarak resmi mail yolu ile de bilgilendirmelerini isteyin. Bu şekilde size güvence versinler.

-Size güvence olması adına mutlaka aranızda sözleşme yapın.  Bu sözleşme kapsamında hizmetin ne olduğu, ücreti, ne zaman verileceği gibi gerekli tüm bilgileri sözleşmeye madde olarak koyun. Sorun olması durumunda sözleşme sizin garantiniz olacaktır. Bu sözleşmeleri çalıştığınız süre kapsamında tek olacak şekilde yapabilirsiniz. Ya da verilecek hizmetler ay ay olacaksa, aylık sözleşme şeklinde yapmanız daha profesyonel olacaktır.

 

SEO ve diğerleri

-SEO çalışmaları kapsamında neler yaptığını mutlaka öğrenin. Bu kapsamda verilen hosting hizmetinin olup olmadığını öğrenin. Bu hizmetin kalitesini ve ücretini önceden öğrenmeniz gerekiyor. Bu ücretin yıllık artışının olup olmayacağın ve artışın ne kadar olacağını öğrenin.

Web tasarımı sürecinde alan adının kimin üzerine olduğu maddesi oldukça önemlidir. Firmanın alan adını kimin üzerine yaptığını sorun. Bunu sizden izin alarak sizin adınızı kullanarak yapması gerekiyor. Kendi adlarını kullanmaları durumunda ileriki yıllarda alan adınızı almak için ekstra paralar ödemek durumunda kalırsınız. Bu nedenle işinizi sağlama alarak bu konuda gerekli olanı yapın.

-Firmalar bir çok departmana ayrılır. Profesyonel bir hizmet için bu olmazsa olmazlar arasındadır. Bu nedenle ekibi incelemeniz faydalı olacaktır. Bu kişilerin ne gibi görevleri olduğunu, bu süreçte size nasıl yardımcı olacaklarını sorun. Bu departman içerisinde dijital pazarlama departmanı, web tasarım departmanı, insan kaynakları bölümü ve bunun gibi bir çok kol yer alıyor. Bunları tek tek sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

-Genel tasarım işlemleri tamamlandı. Sıra geldi içeriğe. Bu içeriğin ayarlanması konusunda sorumluluk anlaştığınız yerdedir. Fakat bu bölüm için sizden ekstra bir ücret alınabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şaşırmayın.

Web tasarımı yapımında kodlamanın önemi hakkında bilgi sahibi olduk. Kodlama adeta bel kemiğini oluşturur. Bu nedenle belli bir kodlama yapısı bulunmaktadır. Bu kodlama dünyasında dünya standartları belirlenmiştir. W3C standartlarına uygun olarak kodlama yapılması gerektiğini bilin. Ve bu konuda gerekli soruları sorun.

Sonuç

Bu yazıda web tasarımı yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler neler sorusuna detaylı olarak yer verdik. Karşıdaki kişiler tarafından aldatılmamak ve hakkınızı savunabilmeniz adına gerekli tüm detaylardan bahsettik. Artık web tasarımı yaptıracağınızda neleri sorgulamanız gerektiğini biliyorsunuz.

Umarım yazımız ilgili kişiler için açıklayıcı olmuştur. Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan En Hızlı WordPress Temaları başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir