??????????????????????

Web Tasarımı & Web Sitesi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Web Tasarımı & Web Sitesi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?
5 (100%) 1 vote

Web tasarımı, kişi ya da işletmelerin sahip oldukları imaj ve kimliğin İnternet platformuna taşınmasıdır. Direkt olarak kişi ve işletmeyi yakından ilgilendirdiği için tasarımın yapılması aşamasında belirli hususların göz önünde bulundurulması ve çalışmaların profesyonel açıdan ele alınması gerekir.

Web tasarımı & Web sitesi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler? konusuna değinmeden önce Web tasarımı ve web sitesi ile ilgili birtakım bilgiler vermekte fayda görüyoruz.

Öncelikle web sitesi kişi ve kurumların dışarıya açılan yüzüdür. Bu nedenle asıl amacı yansıtması e-ziyaretçilere bu amaç doğrultusunda hizmet vermesi önemlidir. Web sayfalarının asıl yapılış amacı kullanıcılarına kolaylık ve zaman kazandırmasıdır. Bu nedenle hizmet odaklı Web sayfalarında fonksiyonellik, e-ticaret sitelerinde güvenlik ve blog sitelerde ise kullanım kolaylığından söz etmemiz yanlış olmayacaktır.

Firma Kimliğini Yansıtan Web Tasarımın Önemi

Web Sitesi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

“Kişi ve kurumların adeta reklam yüzü olarak ön plana çıktığı Web siteleri, baştan sona ince bir işçilik ve temel ilkeler göz önünde bulundurularak hazırlanması gereken vitrinlerdir.”

İşletmelerin Web Sitesi yaptırmayı düşündüğü durumlarda önceden kriterlerini belirlemeleri oldukça önemlidir. Zira sürekli olarak revize gören Web sayfaları kullanımda sorun yaratmasa da inşa aşamasında hem tasarımcı için hem de müşteri yani işin asıl sahibi için can sıkıcı durumlara dönüşe bilmektedir.

  • Web sitesi hazırlanırken kişi ya da kurumların kendi beğenileri değil, aksine siteyi ziyaret edecek kullanıcıların beklentileri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Web siteleri arama motorları için SEO uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır.
  • Responsive yani mobil ve tabletler de kolayca ziyaret edilebilecek Web siteleri oluşturulmalıdır.
  • Site açılış hızı önemli bir husustur ve hazırlanacak site hızlı bir şekilde açılmalıdır. Açılış sırasında ziyaretçiler gereğinden fazla bekletilmemelidir.
  • Web sitesi içerisinde yer alacak içerikler özgün olmasının yanında ziyaretçilerin işine yarayacak bilgiler olmalıdır. Bilgi verici şekilde hazırlanan içerikler ziyaretçilerin daha sonradan Web sayfasına tekrar dönmesinde etkili olacaktır.

Web sitesi hazırlamadan önce yukarıda yer alan hususları her zaman göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olur.

Ödül Almış 10 Muhteşem Web Tasarıma Buradan Göz Atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Web Sitesi Nedir? Neden Kurulur? Artıları Neler? başlıklı makalemizde web sitesi avantajları, web sitesi faydaları ve web sitesi neden önemli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir