Web Yazılımcı Düz Çizim Çocuk Yeni Web Yazılımcılara 10 Öneri

Web Yazılım Dünyasına İlk Adımını Atacaklara 10 Öneri

Web Yazılım Dünyasına İlk Adımını Atacaklara 10 Öneri
5 (100%) 1 vote

1 – Basit Dillerle Başlayın

Hedefiniz PHP, ASP veya Javascript gibi karmaşık ve uzmanlık gerektiren diller olabilir ancak tıpkı yabancı bir dili öğreniyormuşsunuz gibi düşünün ve işe kolay adımlarla başlayın.

HTML ve CSS bu aşamada en kolay öğrenebileceğiniz ve öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz diller olarak karşınıza çıkacak.

html-ve-css

2 – Öğretici Kaynaklar Edinin

Mesela W3 Schools, HTML konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz bir kaynaktır. Burada HTML dilinin yapısı ve doğru kullanım şekilleri hakkında son derece detaylı ve uygulamalı bilgilere erişebilirsiniz.

Ayrıca sitede HTML’i ilk defa öğrenenler için İngilizce olarak ücretsiz bir eğitim serisi de bulunuyor.

ogretici-kaynaklar

3 – Kolay Püf Noktalarını Keşfedin

İşe HTML ve CSS öğrenerek başladığınızı varsayarsak CSS öğrenmek aynı zamanda site görsellerini yönetebilmek demektir. Bu yüzden dili öğrenmeniz yetmeyecek ve CSS’i nasıl farklı şekillerde kullanmayı da öğrenmeniz gerekecek.

Bu konuda işinize yarayacak birçok kaynak var ama en güzel püf noktaları CSS Tricks sitesinde bulabileceğinizi düşünüyorum.

css-web-tasarim-puf-noktalari

4 – Standartlara Hâkim Olun

Yine basit diyerek başladığım HTML ve CSS dillerinin karmaşık detaylarından söz ediyorum. HTML ve CSS’i öğrenmek ve ortaya bir şeyler çıkarmak kolaydır. İşin zor kısmıysa HTML ve CSS’i tüm dünyada bir standart haline gelen W3C standartlarına uygun kullanmak.

w3c-standartlari

5 – Topluluklara Katılın

WM Aracı, R10.net gibi Türkiye’deki forum sitelerine ek olarak Stack Overflow gibi tüm dünyadan insanların katkıda bulunduğu ve daha kullanışlı bir yapıya sahip internet sitelerini de ziyaret edin.

Diğer yazılımcıların tecrübesi bazen en büyük sorunlarınızı bile çözmenize yardımcı olacaktır.

web-toplulugu

6 – İngilizce Öğrenin

Evet Web yazılımı ve tasarımıyla ilgili Türk insanının bilgi birikimi yüksek ve internet teknolojilerinde hatırı sayılır işler başarıyoruz ancak ne yazık ki bu başarılarımızın çok küçük bir kısmını diğer insanların bilgisine sunuyoruz.

Bu yüzden yazılım dünyasının kullandığı tek ortak dil olan İngilizceyi öğrenmek zorundasınız. Zaten yukarıda bahsettiğim faydalı kaynakların büyük bir bölümü de İngilizce.

ingilizce-ogrenin

7 – Farklı Derleme Araçlarını Kullanın

Birçok yazılımcı Notepad++ gibi basit derleyicileri tercih ediyor ama benim size önerim daha fazlasını deneyimleyerek size en uygun derleyiciyi ve tasarım programını bulmanız.

PHP Storm benim favori programım olduğu için size önerim olacak. Öğrencilere ücretsiz olarak sunulduğunu da belirtmek istiyorum.

php-storm

8 – Grafik Tasarım Programları Kullanın

Belki Paint bir yere kadar ihtiyaçlarınızı karşılıyor olabilir ama işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız Adobe’un Photoshop ve Flash programlarını öğrenmek ve kullanmak zorundasınız.

Tabii ki birçok alternatif bulunuyor ancak yine benim tavsiyem bu iki program olacak.

grafik-tasarim-araclari

9 – Domain ve Hosting Satın Alın

Belki boşuna para ödemek istemiyor olabilirsiniz ama ücretsiz hosting ve domain sağlayıcıları vaktinizi alarak size daha çok zarar veriyor. Bu nedenle en kısa sürede bir domain ve hosting satın alarak domain ve hosting yönetimine bir yerden alışmanızı öneririm.

Hosting yönetimi için WinSCP programını ücretsiz kurabilirsiniz. Kurulumun ardından sunucunuza nasıl bağlanacağınızı servis sağlayıcınız size iletecektir.

domain-ve-hosting

10 – Google’u Soru Yağmuruna Tutun

Son öneri olarak yazdım ama bence en önemli öneri bu oldu. Çünkü bugün Google milyarlarca insanı dolaylı olarak birbirine bağlıyor ve ihtiyacınız olan bilgiye en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyor.

Google’a sormak yerine başka birine soru sorduğunuzda alacağınız cevaplara kesinlikle güvenmeyin ve birkaç milyar insanın cevaplarını, tecrübelerini ve önerilerini de dikkate almak için Google’a sorun!

google-a-sorun

Web Yazılım Dünyasına İlk Adımını Atacaklara 10 Önerinin Özeti

Özetle web yazılımına başlangıç HTML ve CSS ile oluyor. Bu dilleri öğrendikten sonra zamanla PHP, ASP veya Javascript gibi karmaşık dillere zaten geçiş yapmış olacaksınız.

HTML ve CSS öğrenmek için ikinci önerimdeki W3 Schools’u kesinlikle ziyaret edin ama sadece W3 Schools ile de kendinizi sınırlamayın ve herhangi bir konuda sorularınız olursa çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Megabit ve Megabayt Karmaşası başlıklı makalemizde 8 megabit internet hızı, adsl ve bir megabit kaç megabayt eder hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has 5 Comments

 1. Merhaba,
  Bu konuyu yazmanın üzerinden baya bir zaman geçmiş ama umarım cevap verebilirsin 🙂 Ben programlama, kodlamaya kendimce başlamak istiyorum hobi olarak fakat çekincem şu; lisede dil bölümü bitirdim. Şimdi de üniversite de dil bölümü okuyorum yani malum olacağı gibi matematik seviyem temel matematik. Bu kodlama öğrenme yolunda aşılması imkansız bir engel midir ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, hayır tabii ki kesinlikle aşılması imkansız bir engel değil. Çevremizde birçok başarılı ve matematiği çok iyi olmayan yazılımcı görebiliyoruz. Dolayısıyla matematik bilmiyor olman kodlama yapmana engel olmayacaktır ancak matematik her zaman sana kodlamada önemli bir avantaj sağlar. Bu nedenle matematik konusunda da kendini geliştirebilir ve daha fazlasını öğrenebilirsin bence.

 2. Merhaba. Benim de ufak bir sorum olacak. Ben yazılım öğrenmek istiyorum. İleride mesleğim gereği de çok işime yarayacak çünkü. C ve c++ dersleri aldım üniversite 2. Sınıfta. Şimdi 3. Sınıfa geçtim. Ama hala bu gördüğüm yazılım dillerinde daha başlangıç seviyesindeyim. Ve bunları da adam akıllı öğrenmek istiyorum. Öncelik olarak HTML ve CSS yazılım dilleriyle mi başlamalıyım?

  1. Merhaba Mert,

   HTML ve CSS ile başlama önerim daha çok yazılımla ilgili bilgiler edinmeye başlamadan önce ısınmak için bir şeyler yapmak gibiydi. Hali hazırda üniversite eğitiminin 2. ve 3. yıllarında yazılım dersleri aldığın düşünülürse HTML ve CSS eğer ki ileride web yazılımı için kullanmayacaksan senin için vakit kaybı olabilir.

   Bu yüzden sana önerim C++ ile programlama alıştırmaları yapman olacaktır. Bu alıştırmalar için bence en verimlisi bir kitap veya video eğitim setini takip ederek sıfırdan yazılım geliştirmektir. Böylece C++ bilgini belirli bir temele oturtmuş olursun. Temel bilgilerin ardından çeşitli yazılımlarda gönüllü olarak geliştirici katkısı vermen veya özel bir kuruluşta junior olarak işe başlaman öğrenmek istediğin yazılım dilinde seni uzmanlığa doğru götürecektir diye düşünüyorum.

 3. Web yazılım dünyasına ilk adımımı atacakken vazgeçtim cidden zor bir alan başarılı olanları çok takdir ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir