Cpanel Webmail Açma

Webmail Nasıl Açılır?

Webmail Nasıl Açılır?
5 (100%) 1 vote

Webmail Nasıl açılır? Webmail, kurumsal mail olarak bilinen site adı uzantısı ile açılan maildir. Bu makalemizde Cpanel kullanıcıları için Webmail nasıl açılır bundan bahsedeceğim.

Cpanel, Türkiye’de en çok tercih edilen sunucu kontrol paneli olduğu için bu anlatımıda Cpanel için yapacağım fakat diğer paneller (Plesk, Cyberpanel) gibi panellerde de hemen hemen aynıdır.

Webmail Açmak

Webmail, [email protected] şeklindedir. Webmail açmak, kurumsal şirketler için önemlidir. Zira Gmail, hotmail gibi servisler kişisel herkesin açabileceği resmi olmayan mail servisleridir. Fakat alan adına bağlı bir eposta hizmeti o alan adının bir yetkilisi olduğunuz anlamına geldiğinden kurumsal mail adresi olarak geçer. Bu nedenle kurumsal mail almak prestij kazandırıcıdır.

Webmail Nasıl Açılır Bölümünde, Cpanel üzerinden Webmail nasıl açılır bundan bahsedeceğim. Cpanel üzerinden mail açmak bir kaç işlemde kolayca yapılabilecek bir işlemdir. İşlemleri sırasıyla takip edip uygulamanız yeterlidir.

Webmail Nasıl Açılır?

Webmail açmak için öncelikle sahip olduğunuz Cpanel paneline girişinizi yapmanız gerekmektedir. Cpanel bilgileriniz, hosting firmanız tarafından sizlere mail aracılığı ile gönderilebilirken, satın aldığınız firmanın müşteri panelinden de girilebilir.

Webmail açmak için Cpanel ile giriş yapın

Cpanel bilgileriniz ile cpanele giriş yaptıktan sonra biraz aşağı indiğinizde E-POSTA ekranını göreceksiniz. Bu ekrandan resimde işaretli olduğu gibi E-posta Hesapları’na tıklamalısınız.

Cpanel'in Mailler Bölümü

E-Posta Hesapları bölümünde daha önce oluşturduğunuz kurumsal mail adresleri varsa onları da görebileceksiniz. Sağ kısımda + Oluştur butonu ile Webmail açma kısmına yönelebilirsiniz.

Webmail Oluştur

Bu aşama son aşama. Bu bölümde bir kaç bilgiyi girdikten sonra webmail nasıl açılır? Bunu öğrenmiş olacağız.

İlk olarak Kullanıcı adı kısmına mail kullanıcı adınızı giriyorsunuz. Biz test amaçlı jengaltest ismini kullandık. Unutmayın, alan adınızı bu kısma girmeyeceksiniz. Zaten halihazırda mevcut olarak sağ kısımda alan adınız yer alıyor.

Şifre kısmında kendinize uygun bir mail şifresi belirleyerek bu bölümüde başarıyla tamamladıktan sonra aşağı inebilirsiniz.

Storage Space alanı, hosting özelliklerinize göre değişmektedir. Bazı hostinglerde mail kotaları sınırsızken bazı hostinglerde bu sınırlı olabiliyor. Bunu hosting aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz. Ya da Cpanel’den Sunucu bilgileri kısmından da görebilmeniz mümkündür.

Son olarak, oluştur butonuna basarak Webmail açabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey maillerininizi kontrol etmenizdir. Mail gönderme, mail gelme problemlerine maruz kalmamak için mutlaka bunu önceden deneyiniz.

Webmail Nasıl Açılır?

Cpanel’de Eposta Hesapları bölümünde oluşturduğunuz E-posta hesaplarını görebilirsiniz.  İstediğiniz E-posta bölümünü Check Email butonuna basarak görüntülemeniz mümkündür.Kurumsal mail girişi Yap

Bu bölümde Webmail için mail panelinizi seçebilirsiniz. İki görünümü de deneyip size kolay gelen paneli tercih etmenizi öneririm. Bu bölümden birini seçtikten sonra standart bir mail paneli gibi bir ekrana yönlendirileceksiniz.

Mail uygulaması

Bu makalemizde Webmail Nasıl açılır bunu işlemiş olduk. Web tasarım ile ilgili diğer konularımıza göz atmak için geçerli bağlantıyı ziyaret edebilirisiniz. Ayrıca sorularınız yorum bölümünden iletmeyi de unutmayım.

Bir önceki yazımız olan En Hızlı WordPress Temaları başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir