Webmaster Nedir Kimdir

Webmaster Nedir ? Ne Gibi İşler Yapar ?

Webmaster Nedir ? Ne Gibi İşler Yapar ?
5 (100%) 1 vote

Sorumuz Webmaster Nedir ?

Webmaster nedir, kimdir, ne iş yapar gibi soruları bu kelimeyi ilk duyduğunuzda kendinize sormuş olmalısınız. Daha sonra Google’da aratarak webmaster nedir diye aklınızdaki soruları cevaplandırmaya çalışmışsınızdır. Bu yazıda gelin bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Webmaster nedir dediğinizde öncelikle bu mesleğin tarihsel sürecinden bahsetmeliyiz. Google’dan çok daha önce internet devrinin henüz başında, internet siteleri yalnızca yazılardan oluşurdu. Bu devirlerde insanlar internet sitesi açmak istediklerinde ne yapmaları gerektiğini bilemezdi, zaten internet o kadar da yaygın değildi. Bu devire HTML1 devri adını veriyoruz.

Diğer devirlere daha hızlı değinmek gerekirse, HTML2 ile yazının yanına küçük grafikler eklemek mümkün oldu. Sonra sırasıyla üç, dört ve son olarak günümüzde kullandığımız HTML5’e kadar internet sitelerinde videolardan, oyunlara ve değişik başka eklentilere kadar birçok faydalı içeriği kullanabilir olduk.

Kelime Anlamı Olarak Webmaster Nedir ?

Webmaster’ın Türkçe karşılığını, ağ yöneticisi yada ağ uzmanı gibi çevirebiliriz. Webmasterlar genellikle internet üzerinden, internet siteleri kurma, yönetme ve eğer çıkarsa sorunları ortadan kaldırma işini yapmaya çalışırlar.

Webmasterlar genel olarak, yazılım, grafik ve sunucu yönetimi gibi bölümlerde iş yaparlar. Yani webmaster bir internet sitesinin yönetilmesi ve akışının bozulmadan güncel kalmasını sağlamak için internet sitesiyle ilgili bütün bölümlerde çalışabilir.

freelance webmaster

Peki Webmaster’ın Çalışırken Kullandığı Aletler Neler ?

Tabi ki öncelikle webmaster’ın ihtiyacı olan bir bilgisayardır. Webmasterların kullandıkları bilgisayarlar herhangi bir takılma ve çökme durumuna karşı güçlendirilmiş bilgisayarlar olmalıdır. Bunun dışında başta da bahsettiğimiz HTML dilini iyi bilmeleri gerekmektedir. HTML dili bir webmaster için günlük kullandığı ana dili gibi olmalıdır, yani çok iyi bilinmelidir.

Webmasterlar bu işi nereden öğreniyorlar derseniz, üniversitelerin ve liselerin bu konuyla ilgili dersleri ve eğitim programları var. Buralar da en azından konu hakkında temel bilgileri edinebilen ve daha sonra kendini geliştiren kişiler webmaster olma yolunda ilerleyebiliyor.

Webmasterlar Nerelerde Çalışır ?

Günümüzde webmasterlar şirketlerin bünyelerinde ya da serbest “freelance” olarak çalışabiliyor. Bunun artıları olduğu gibi zaman zaman eksileri de olabiliyor. Şirketle çalışırsanız devamlı, belirli bir zamanda banka hesabınıza yatan bir maaşa sahip olursunuz. Ancak eğer kendi başınıza bazı işler yapmak isterseniz bağlı olduğunuz şirket bunu hoş karşılamayabilir.

Diğer yandan serbest çalışmak da istediğiniz zaman işe gelip, gitme özgürlüğünü size verirken gelirinizi de kendi başınıza bulduğunuz işlerden yaratmak durumda kalırsınız. Her iki şekilde de iyi bir webmaster olunabilir burada tercih tamamen size kalmış.

HTML Dışında Neler Öğrenilmelidir ?

İşinde başarılı olmak isteyen bir webmaster olmak için HTML dili dışında öğrenmeniz gereken bazı diğer programlarda var. İşiniz genellikle yazılım ve internet siteleriyle ilgili olduğu için yapmanız gereken bu alanlarda kullanılan programları da öğrenmek. Örneğin HTLM’in yanında CSS, JavaScript ve PHP gibi yazılım dillerini de öğrenmek gerekiyor.

Bunların dışında C++ yazılım diliyle yazılan Dreamweaver ve yine grafik içeren internet sitelerinde düzenlemeler yapmak amacıyla kullanılabilecek grafik ve fotoğraf düzenleme programı Photoshop‘u da iyi bir webmaster olmak için öğrenmek gerekebilir.

Son olarak ise WordPress ve benzeri kolay kullanılabilen ve yönetilebilen, güçlü altyapılara sahip siteleri ve servis sağlayıcıları araştırmak gerekiyor. Bunların panel yapılarını bilmek, güncel eklentileri hakkında bilgi sahibi olmak webmasterlık için olmazsa olmazlardan.

Yazımızın sonuna geldik, burada Webmaster nedir ve ne iş yapar, webmaster nasıl olunur gibi sorulara kısaca cevap vermeye çalıştık. Umarız sizin için yeterli bilgi ve küçük ip uçları vermişizdir.

Bunların dışında blog sayfamızdan SEO ve Baclink hakkında bilgi almak için bir önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İstanbul'un Web Tasarım Sektöründeki Önemi başlıklı makalemizde istanbul, web tasarım ve web yazılım hakkında bilgiler verilmektedir.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir