NFC Yakin Alan Iletisimi

Yakın Alan İletişimi ( NFC ) – Near Field Communication

Yakın Alan İletişimi ( NFC ) – Near Field Communication
5 (100%) 2 votes

Yakın alan iletişimi yani çoğu teknolojik aletlerde özellikle cep telefonlarda kullanılan NFC özelliğidir. NFC kısa menzilli teknolojilerin bir kümesidir. Genellikle bir bağlantı oluşturmak için 4 cm ya da daha az bir mesafe gerekmektedir. NFC, bir NFC özellikli etiket ile bir Android destekli cihaz arasında ya da iki Android destekli cihaz arasında küçük veri yükleri paylaşmanıza olanak tanır.

Etiketler karmaşıklık aralığı değişkenlik gösterebilir. Basit etiketler, okumak ve yazmak, bazen tek seferlik programlanabilir kısımlar ile kartın salt okunur olmasını sağlar. Daha karmaşık etiketler matematik işlemleri sunar ve bir sektöre erişim kimliğini doğrulamak için şifreleme donanımına sahiptir. En sofistike etiketler, etikette çalışan kod ile karmaşık etkileşimlere izin veren işletim ortamları içerir. Etikette depolanan veriler çeşitli biçimlerde de yazılabilir, ancak Android framework API’larının çoğu, NDEF (NFC Veri Alışverişi Biçimi) adı verilen bir NFC Forum standardı temel alınarak oluşturulmuştur.

NFC’li Android destekli cihazlar üç ana işletim metodunu aynı anda desteklemektedir:

  1. Okuyucu / yazıcı modu, NFC cihazının pasif NFC etiketlerini ve çıkartmaları okumasını ve / veya yazmasını sağlar.
  2. P2P modu, NFC cihazının diğer NFC eşleriyle veri alışverişi yapmasına izin verir; bu çalışma modu Android Beam tarafından kullanılır.
  3. Kart emülasyonu modu, NFC cihazın kendisinin bir NFC kartı olarak çalışmasına izin verir. Öykünmeli NFC kartı daha sonra bir NFC satış noktası terminali gibi harici bir NFC okuyucu ile erişilebilir.

NFC Temelleri

Android’in keşfedilen NFC etiketlerini nasıl ele aldığı ve uygulama ile alakalı olan verilerin uygulamalarına nasıl bildirildiği açıklanmaktadır. Ayrıca uygulamalarınızdaki NDEF verileriyle nasıl çalışacağınızı gözden geçirir ve Android’in temel NFC özellik setini destekleyen çerçeve API’lerine genel bir bakış sunar.

Gelişmiş NFC

Android’in desteklediği çeşitli etiket teknolojilerinin kullanımını sağlayan API’lar üzerinde çalışmaktadır. NDEF verileriyle çalışmadığınızda veya Android’in tam olarak anlayamadığı NDEF verileriyle çalışırken, kendi protokol yığınınızı kullanarak etiketi elle ham bayt olarak okumanız veya yazmanız gerekir. Bu gibi durumlarda Android, belirli etiket teknolojilerini algılama ve kendi protokol yığınınızı kullanarak etiketle iletişim kurma konusunda destek sağlar.

Ana Bilgisayar Tabanlı Kart Emülasyonu

Android cihazlarının güvenli bir öğe kullanmadan NFC kartları olarak nasıl performans gösterdiğini açıklar ve herhangi bir Android uygulamasının bir kart taklit etmesini ve doğrudan NFC okuyucu ile konuşmasını sağlar.

Yakın Alan İletişimi ( NFC ) konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. SEO ve web yazılım konusundaki yeniliklerden olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca Web yazılım ve SEO hizmetleri satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adobe'un Campaign Uygulaması Nedir ? başlıklı makalemizde Adobe ve Adobe campaign hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir